بلر خود را برای دفاع از سیاستش در قبال جنگ عراق در 2003 آماده می کند

به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین روز سه شنبه در گزارشی با اشاره به جلسات تونی بلر با همپیمانانش درخصوص بررسی ابعاد و واکنش های احتمالی نسبت به گزارش چیلکات، نوشت: تونی بلر قصد ندارد تا پیش از انتشار این گزارش به صورت علنی سخنرانی و یا واکنشی را نشان دهد.
گاردین نوشت: نزدیکان تونی بلر می گویند وی احتمالا علت طولانی شدن جنگ و خون ریزی در عراق، پس از سرنگونی صدام حسین را ناشی از مداخله ایران و القاعده خواهد خواند.
این روزنامه افزود: بلر همچنین به منتقدینش می گوید که به عواقب روی کار ماندن صدام حسین بر مصدر قدرت در عراق بیندیشند و اینکه وی ممکن بودموفق به دستیابی به سلاح کشتار جمعی می شد.
گاردین افزود: نخست وزیر پیشین انگلیس به مخالفان سرنگونی رژیم عراق تصریح خواهد کرد که دنیا بدون حضور صدام حسین مکانی امن تر بوده است.
این روزنامه با اشاره به اینکه در عراق، هیچ نشانی از ساخت سلاح کشتار جمعی پیدا نشد، اضافه کرد: اما بلر ادعا خواهد کرد که صدام حسین استعداد ساخت سلاح کشتار جمعی را داشته است.
گاردین با بیان اینکه جرمی کوربین رهبر حزب کارگر مخالف حمله به عراق و سیاست های تونی بلر بوده است، افزود: انتشار گزارش چیلکات بی تردید سبب بروز آشفتگی دورن حزبی میان طرفداران تونی بلر و سایرین خواهد شد.
این روزنامه ادامه داد: جرمی کوربین پیشتر گفته بود که حزب کارگر رسما بابت مشارکت در جنگ عراق بر اساس فریب افکار عمومی و نقض قوانین بین الملل عذرخواهی خواهد کرد.
گاردین نوشت: اعضاء حزب کارگر بر این باور هستند، نزدیک بودن زمان انتشار گزارش چیلکات و برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت، برای منحرف ساختن افکار عمومی نسبت به بروز آشفتگی در حزب محافظه کار بر سر نتیجه همه پرسی صورت گرفته است.
این روزنامه افزود: احتمال می رود که گزارش کمیته چیلکات، تونی بلر به خاطر عدم توجه به هشدار تحلیل گران سیاسی پیش از حمله به عراق در خصوص احتمال بروز اختلافات فرقه ای مورد انتقاد قرار گیرد.
گاردین نوشت: نزدیکان بلر همچنین احتمال می دهند که گزارش چیلکات رابطه ویژه انگلیس و آمریکا را تحت شعاع قرار داده و سبب تیرگی روابط دوجانبه شود؛ با این حال بلر درصدد است از رابطه ویژه میان دو کشور حمایت کند.
تونی بلر پیشتر در گفت وگو با شبکه 'بی.بی.سی' گفته بود: 'چنانچه گزارش کمیته چیلکات من را متهم به عدم صداقت و دور زدن مجلس عوام کند، آن را به چالش می کشم.'
وی همچنین خواستار گفت وگو های دقیق و مفصل درباره جزئیات گزارش چیلکات شد و افزود که برای دفاع از خود در این گفت وگو ها شرکت خواهد کرد.
کمیته حقیقت‌یاب در مورد نقش انگلیس در جنگ عراق به ریاست جان چیلکات در سال 2009 میلادی از سوی ‘گوردون براون’ نخست‌وزیر انگلیس به‌منظور بررسی جزئیات چگونگی مشارکت انگلیس در این جنگ که در جریان آن 179 نظامی انگلیس کشته و 3500 نفر از آن‌ها هم مجروح شدند، تشکیل شد.
براساس گزارش‌های منتشر شده، کمیته چیلکات برای تهیه این گزارش با بیش از 150 شاهد صحبت کرده و ضمن برگزاری 130 جلسه با شاهدان، بیش از 150 هزار سند دولتی را مورد بررسی قرار داده است.
گفته می‌شود که هزینه فعالیت این کمیته که قریب به هفت سال به طول انجامیده، 10.3 میلیون پوند بوده است.
قرار است گزارش کمیته یادشده ششم ماه جولای یعنی سه هفته پس از برگزاری همه پرسی تاریخی برگزیت در خصوص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا منتشر شود.
اروپام**4**ن*1552

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بلر خود را برای دفاع از سیاستش در قبال جنگ عراق در 2003 آماده می کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات