قرارداد افزایش تولید برق از سد «کجکی» بر روی رودخانه هریرود افغانستان امضاء شد

به گزارش ایرنا، این قرارداد را «علی احمد عثمانی» وزیر انرژی و آب افغانستان و «سلیمان سیلیو» رئیس هیات مدیره شرکت ترکی – امریکائی موسوم به کمپانی 77 در حضور «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان، امضاء کردند.
این قرارداد امکان نصب چهار توربین، هر یک با ظرفیت تولید 25 مگاوات برق را فراهم می کند و قرار است مجموع تولید برق از سد کجکی را تا سه سال آینده به 151 مگاوات افزایش دهد. در حال حاضر یک توربین برق بر روی سد کجکی نصب شده است که 18 مگاوات برق تولید می کند.
«همایون قیومی» مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان هنگام امضای این قرارداد گفت که با تکمیل فاز اول سد کجکی، 51 مگاوات برق برای هلمند و قندهار تولید خواهد شد و این میزان برق در پایان فاز دوم، به 100 مگاوات خواهد رسید.
با بهره برداری از فازهای اول و دوم افزایش ظرفیت تولید برق از سد کجکی بر روی روخانه هریرود در استان هلمند، نیازمندی های برق استان های هلمند و قندهار تامین خواهد شد.
وزیر انرژی و اب افغانستان نیز پس از امضای این سند گفت که زمینه و بستر لازم برای سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در بخش انرژی افغانستان فراهم شده است و علاوه بر وجود بسترهای حقوقی، حکومت وحدت ملی نیز از سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش حمایت می کند.
سلیمان سیلیو رئیس هیات مدیره شرکت ترکی – امریکائی 77 در این مراسم تصریح کرد که این قرارداد تنها در افزایش تولید برق محدود نخواهد شد و ما ظرفیت ذخیره سازی آب در سد کجکی را برای توسعه آبیاری زمین های کشاورزی این منطقه، افزایش خواهیم داد.
این شرکت قرار است 170 میلیون دلار برای افزایش ذخیره اب سد کجکی بر روی رودخانه هریرود و توسعه ظرفیت تولید برق از این سد سرمایه گذاری کند.
ابتدای این هفته نیز سد «دوستی» هند و افغانستان در استان هرات بر روی رودخانه هریرود به بهره برداری رسید. این سد به عنوان بزرگترین سد برق آبی افغانستان با هزینه ای معادل حدود 300 میلیون دلار توسط هند ساخته شد.
اساق**1610**1565

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قرارداد افزایش تولید برق از سد «کجکی» بر روی رودخانه هریرود افغانستان امضاء شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات