لختی مدیریت در کشور

لختی مدیریت در کشور وبلاگ > تاجیک، نصرت اله - نظام مدیریتی کشور دچار اینرسی یا لَختی شده است و تا دیر نشده باید چاره ای اندیشید و مجلس آینده باید و می تواند و شاید یکی از آخرین شانس هایی است که در اختیار است تا نظام های اداری و مدیریتی کشور سر و سامان یابد. اینکه چرا مدیریت کشور به این عارضه دچار شده به عوامل متعددی و از جمله روند از دست دادن و تخلیه انرژی و پتانسیل سیاست و حکومت در ایران بستگی دارد. بررسی این علل موضوع یادداشت کنونی نیست ولی امیدوارم اساتید دانشگاه و تحلیلگران مسائل داخلی به ابعاد و مولفه های آن توجه کنند.

هر آدم منصف و بي طرفي كه با نگاه نقادانه به روند جاري كشور مي نگرد، نفي نمي كند در كنار پيشرفت هايي كه در كشور داشته ايم اما با اشكالات، كمبودها و مشكلات فراواني نيز روبه رو هستيم و متاسفانه هيچ تلاشي براي رفع زيرساختي و اساسي اين عيوب نيز نشده و نمي شود و صد البته اين مسائل حل نشده در بلندمدت مي توانند بر اقتدار و كارايي دولت و حكومت نيز تاثير منفي بگذارند. بعيد است و در جهان نيز كمتر ديده شده است به دليل قدرت زياد بروكراسي دولت خود بتواند اين نقيصه را برطرف كند. انقلابي ترين انسان ها در ميان گردش چرخ دنده هاي نظام بروكراتيك كشورها له شده و خواهند شد. لذا بايد حاكميت از ساير پتانسيل هاي خود و از جمله نمايندگان مجلس براي تغيير اين وضعيت كمك بگيرد. البته به شرط آنكه منتخبين قبل از ورود و جا خشك كردن بر صندلي هاي سبز مجلس خود به اين عارضه مبتلانشوند كه زمزمه هايي به گوش مي رسد!

در كشور و نظام اداري آن هم مشكلات ساختاري داريم: هم مفهومي و هم مديريتي. ولي به نظر من اين سومي از دو مورد ديگر مهم تر است و در مرحله بعدي و شايد در كنار اشكالات مديريتي بايد مشكلات ساختاري را مورد توجه قرار دهيم و به همين منظور در اين يادداشت به مقوله سوم مي پردازم. زيرا معتقدم مساله مديريت به معناي اعم آن مي تواند از طريق نحوه اداره جامعه و همچنين تنظيم روابط انساني از يك طرف و تعامل سياست و حكومت با شهروندان از طرف ديگر مشكلات ساختاري و كاركرد سيستم و بازسازي مفهومي آنها و نظريه پردازي براي تبيين تغييرات سياسي - اجتماعي را نيز برطرف كند. متاسفانه نظام مديريت در كشور از جهت حمايت صنفي كه مدير احساس تنهايي و بي پشتيباني نكند، توجه به آثار سياسي و اجتماعي ضعف سيستم مديريت، نياز مديران به آموزش دايمي و نظريه پردازي در اين زمينه نيز مورد غفلت قرار گرفته است.
به همين دليل يكي از مهم ترين جنبه هاي ناكارآمدي نظام مديريت كشور كمبود باور به خود، مفيد و ضروري ندانستن پذيرش تغيير در تمامي شوون كشور، عدم وجود جرات خطر پذيري و در نهايت ترس از مواجه شدن با عواقب قدم گذاشتن در راه خلاقيت و نوآوري در كليه امور زندگي شهروندان توسط مديران مملكت است.
به دور از مجامله و تاييد و تكذيب هاي رايج يكي از موفقيت هاي حكومت در سال ٩٤ تلاش براي توفيق تعامل ايران با قدرت هاي جهاني بود كه منجر به امضاي برجام شد و اين موفقيتي بود براي دولت يازدهم. از مهم ترين دستاورهاي برجام نيز زدودن تدريجي آثار ايران هراسي و خلق فضاي تنفسي براي سياست خارجي كشور است. متاسفانه تحريم ها نه تنها بنيه اقتصادي كشور را تضعيف كرد بلكه هم مديريت اقتصادي كشور در بخش خصوصي راه رفتن را فراموش كرده است و هم به دليل راه نرفتن پايش لاغر شده است و نمي تواند اين بدن فربه اداري را تحمل كند. الان هم مديريتي نحيف و همراه با لختي داريم و هم يك نظام اداري از دست در رفته كه با ماشاء الله ان شاءالله درست نخواهد شد. اين بدنه بيش از حد گسترده كه روز به روز تمامي منابع كشور را نيز مي بلعد اجازه توسعه كشور را كه نمي دهد هيچ بلكه از رشد معقول و همگن اقتصاد كشور هم جلوگيري مي كند.
منتخبين مجلس لطفا توجه فرمايند. اگر انديشه محافظه كاري از هر نوع اعتدالگرا، مهرورز و اقتدار گراي آن مي توانست اين مشكلات را حل كند هشت سال را در اختيار داشت و همراه با قواي ديگر حاكميت يك دست را تشكيل دادند كه اين مشكلات و بدبختي ها را براي كشور به ارمغان آورد. بسياري از مشكلات كشور از مجلس هشتم و نهم و نحوه مديريت و زد و بند و بده بستان هاي آن ناشي شده است. مردم به شما اميد بسته اند و نه دخيل! آنها را نااميد نكنيد. مجلس نبايد اسير بروكراسي كشور شود بلكه بايد خانه تكاني در مملكت را از خود شروع كند تا اميد به تغيير در مردم افزايش و شهروندان نيز آماده تغيير نگاه خود به دولت و حاكميت و مآلاافزايش وحدت ملي براي نيل به اهداف برنامه ها و اسناد فرادستي شود. ان شاءالله!

منبع: روزنامه اعتماد، شماره 3541 ، تاريخ 12/3/95، صفحه 7 .

 

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-وبلاگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لختی مدیریت در کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات