چه کسی تصویر ملا هیبت الله را منتشر کرد؟

 به گزارش مشرق، دو روز بعد از انتخاب هیبت الله آخوندزاده به سرکردگی طالبان انتشار عکسی از او پرسش ها و شبهات بسیاری را نسبت به صحت و دلایل انتشار عکس او به وجود آورده است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، تصویری که از آخوندزاده منتشر شده او را با پشت زمینه روشن نشان می دهد و بعد از اعلام رسمی او برای سرکردگی طالبان در روز چهارشنبه تصاویر او به طور گسترده ای در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. انتشار این عکس باعث شگفتی بسیار ناظران جنبش های اسلامی شده است چرا که سرکردگان گروه های اسلامی افراطی عموما از انتشار تصاویر خود خودداری می کنند.

منابع نزدیک به طالبان اخیرا اعلام کردند که عکس منتشر شده واقعا عکس سرکرده جدید طالبان است.

پیش از این عکسی از ملا اختر منصور، سرکرده سابق جز معدود عکس های بی کیفیت که تصادفی از او گرفته شده بود، منتشر نشده بود. از ملا عمر، اولین سرکرده9 طالبان نیز هیچ عکسی وجود نداشت و تصاویری که از منتشر شده بودند نیز بسیار نادر بودند و واضح نبودند.

در حالی که عکسی که از از ملا هیبت الله آخوندزاده منتشر شده چهره او را کاملا واضح نشان می دهد مساله ای که باعث تعجب ناظران و محققان جنبش های افراطی نظیر طالبان شده است.

ملا منصور جمعه هفته گذشته در منطقه ای مرزی میان پاکستان و افغانستان توسط پهپادی امریکایی با حمله موشکی به خودروی حامل او کشته شد.

ناظران اینترنتی می گویند با توجه به تصاویری که از ملا هیبت الله آخوندزاده منتشر شده این مساله نشان می دهد که هدف بعدی او خواهد بود.

یکی از اعضای کمیته اطلاع رسانی طالبان در این باره می گوید که این تصویر 12 سال قبل و در جریان سفر آخوندزاده به مکه گرفته شده است. وی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفته است که «آخوندزاده در حال حاضر مردی مسن با ریش سفید است. ما نتوانستیم تصویر جدیدی از او به دلایل امنیتی منتشر کنیم.»

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان می گوید جنبش قصد نداشت عکس او را تایید کند اما به دلایل اضطراری و برای تاکید بر آن چه در شبکه های اینترنتی منتشر شده، مجبور شده است عکس او را تایید کند. وی به فرانس پرس گفت: «نفهمیدیم چه کسی عکس او را برای اولین منتشر کرد.»

رحیم الله یوسف زای، کارشناس پاکستانی مسائل طالبان در این رابطه می گوید که شاید سرکرده جدید نمی خواهد عکسی از او منتشر شود.

وی در این باره می گوید: «سرکرده جدید طالبان از علما است و تمایل ندارد عکس خود را در رسانه ها ببیند و عکسی از او منتشر شود.»

کیفیت عکسی که از آخوندزاده منتشر شده سبب شده است تا بسیاری به این باور برسند که سازمان های امنیتی در پس انتشار عکس او در رسانه ها بوده اند. یک مقام غربی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانس پرس در کابل می گوید: «این عکس کاملا واضع است برای همین به نظر می رسد که از آرشیو یکی از سازمان های امنیتی به بیرون درز پیدا کرده است.»

در طول زمان حکمرانی طالبان در سال های 1996 تا 2001 تمامی شبکه های اینترنتی و رسانه ها از انتشار تصویر و عکس منع بودند چرا که طالبان آن را خلاف شریعت اسلامی می دانست. طالبان برای سربازگیری و تبلیغ خود نیز از شبکه های اجتماعی استفاده می کرد.

منبع: دیپلماسی ایرانی

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چه کسی تصویر ملا هیبت الله را منتشر کرد؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات