بدعهدی غرب دلیل بر توقف مذاکرات نیستبه گزارش جهان به نقل از فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امشب در برنامه گفت‌‌وگوی ویژه خبری امشب سه‌شنبه  در پاسخ به این سؤال که مجلس دهم چه برنامه‌ای برای افزایش امید مردم دارد، گفت: با تنوعی که در تخصص‌های نمایندگان وجود دارد که حدود 32 تخصص می‌باشد و نیز اینکه نیروهای تازه نفسی برای کار هستند جای امید دارد که به مسائل مهم کشور تمرکز پیدا کنند.
 
وی افزود: به خصوص با تأکیداتی که رهبر معظم انقلاب داشته‌اند و شرایط جامعه امیدوارم با تشکیل کمیسیون‌های تخصصی مجلس که فکر می‌کنم هفته آینده مهیای کار بشوند نمایندگان آماده می‌شوند که روی موضوعات اساسی کار کنند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اکنون مسئله اقتصادی محور موضوعات کشور را تشکیل می‌دهد، گفت: مسائل اقتصادی امروز پیچیدگی‌هایی پیدا کرده است که حتماً همکاری قوای مختلف را می‌طلبد و شاید اولین موضوعی که ما باید به آن توجه کنیم موضوع برنامه ششم است که تقریباً دورنمایی از 5 سال آینده کشور را ترسیم کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه موضوع اساسی در برنامه ششم اقتصاد مقاومتی خواهد بود، خاطرنشان کرد: هدف از توجه به اقتصاد مقاومتی در این لایحه رونق تولید و توسعه صادرات است تا شرایط ما را از این گرفتگی اقتصادی خارج کند.
 
لاریجانی موضوعات علمی و فرهنگی را نیز از جمله مسائل مهم و مرتبط خواند و گفت: تصورم این است که مجلس در حال مهیا شدن برای اقدامات اساسی‌تر است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری درباره طرح مجلس در مورد ریل‌گذار بودن پارلمان برای کشور گفت:‌ طرح‌های متنوعی وجود دارد که برخی در مجلس قبل سامان گرفت.
 
وی ادامه داد:‌ شاید مهم‌ترین این است که ما شرایط را برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی تسهیل کنیم.
 
لاریجانی با اشاره به گزارش امروز وزیر صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی گفت: طبق این گزارش رتبه ایران از نظر فضای کسب و کار رتبه خوبی نیست و این نشان می‌دهد که هنوز مقررات ما دست‌‌وپاگیراست؛ وقتی می‌گوییم مقررات منظور مجموعه مسائلی است که قانون یا بخشنامه یا دستورالعمل‌ها و... است که باید همه اینها را تسهیل کنیم تا سرمایه‌گذار انگیزه یابد و بیاید سرمایه‌گذاری انجام دهد.
 
وی با یادآوری تصویب 2 قانون درباره تسهیل سرمایه‌گذاری در مجل نهم از ضرورت توجه به این مقوله در مجلس دهم سخن گفت و اظهار داشت: از مسائل دیگر، تشویق‌های صادراتی است یعنی ما باید کمک کنیم که شرکـ‌ت‌هایی که در زمینه صادرات کار می‌کنند انگیزه‌مند شوند و اینجا جای کمک کردن به اقتصاد کشور است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی  گفت:‌ به این نکته باید توجه کرد حجم سرمایه‌گذاری برای اینکه این مقدار نیروی بیکار بر سر کار روند بیش از توان بودجه متعارف کشور است. بنابراین باید زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاری‌ها دیگر را فراهم کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه نقدینگی در کشور ما کم نیست، بیان داشت: سوق دادن این نقدینگی به سمت تولید امر مهمی است که با تسهیل فضای کسب و کار و مشوق‌های لازم برای سرمایه‌گذاری ممکن می‌‌شود که یکی از راههای آن مسئله بانک‌ها است که امروز هم راجع‌به آن بحث شد.
 
لاریجانی در توضیح افزود:‌ سهم تسهیلاتی که نسبت به تولید اختصاص می‌یابد نسبت به خدمات پایین است و باید کاملاً شرایط تغییر پیدا کند بنابراین مشخص است که در این مسیر ما باید در کجاها تمرکز پیدا کنیم.
 
وی ادامه داد: این تمرکز دارای دو بخش است؛ اول تسهیل قوانین که ما حتماً در این زمینه کمیسیون‌های مختلف را فعال خواهیم کرد و بخش دیگر نظارت است؛ بسیاری از قوانین خوب است ولی باید خوب اجرا شود. به عنوان مثال اصل 44 هم سیاست‌هایش خوب بود و هم قانونی که در مجلس تصویب شد قانونی مادر و قوی بود اما درست اجرا نشد. یعنی سقط جنین شد و درست سامان نیافت لذا شما الان وقتی گزارش نظارتی مجمع تشخیص برای اصل 44 اخیراً آماده شد دیدم در 8 هدفی که برای این قانون در نظر گرفته شد ما در اجرا خیلی موفق نبودیم. به دلیل اینکه بخش زیادی از شرکت‌ها به سهام عدالت داده شد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سهام عدالت شکل خصوصی پیدا نکرد و همچنان به شکل دولتی اداره می‌شود، گفت: ظاهر آن دولتی نیست اما باطن آن دولتی است لذا آن کارآمدی و بهره‌وری بالا را نداشته است.
 
وی در ادامه با یادآوری اینکه بدهی بعضی دستگاه‌ها با سهام رد کردند، تصریح کرد: فلسفه اصل 44 این نبود. لذا نظارت در اجرا خیلی مهم است.
 
ادامه دارد....

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بدعهدی غرب دلیل بر توقف مذاکرات نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات