3500 تن گیلاس و زردآلو از باغ‌های نهاوند برداشت شد/خسارت 156 میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات

غذا میوه مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: کار برداشت میوه‌های پیش‌رس گیلاس، زردآلو و انواع آلبالو بهاره و تابستانه از ۵۰۰ هکتار از باغ‌های نهاوند آغاز و تا کنون ۳۵۰۰ تن از این محصولات برداشت شد.

احمد باقری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نهاوند، اظهار داشت: در شهرستان نهاوند نزدیک به 600 هکتار سطح زیر کشت انواع میوه‌های باغی گیلاس، زردآلو و آلبالو وجود دارد که به‌طور میانگین سالانه بیش از 5500 تن در سال‌های گذشته از این باغ‌ها انواع میوه برداشت و روانه بازار مصرف می‌شود اما امسال به علت سه مرحله سرمازدگی میزان تولید به نصف کاهش یافت.

وی گفت: در صورتی که باغ‌های نهاوند دچار سرمازدگی نشود میزان تولید به بیش از 125 هزار تن انواع محصولات باغی می‌رسد اما متأسفانه در چند سال اخیر به علت تغییرات جوی و سرمازدگی اسفندماه و بهاره میزان تولید باغ‌های نهاوند به‌شدت کاهش‌ یافته و بسیاری از باغداران به دنبال استفاده از نهال‌های مقاوم در برابر سرما هستند.

باقری افزود: سطح باغ‌های آلبالو نهاوند نیز 120 هکتار است که از این میزان 100 هکتار بارور و مابقی تازه کاشت و غیر بارور هستند و در سال‌های غیر سرمازدگی به‌طور متوسط از هر هکتار تا پایان فصل برداشت 600 تن با متوسط تولید 6 تن و 500 کیلو از هر هکتار برداشت می‌شد.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند بیان کرد: 40 هکتار از باغ‌های گیلاس نهاوند که 30 هکتار آن بارور و 10 هکتار آن غیربارور است 250 تن میوه تولید می‌کند که به‌طور متوسط از هر هکتار 8 تن و 400 کیلوگرم انواع گیلاس پیش‌رس بهاره و تابستانه برداشت می‌شود.

وی اظهار داشت: از این تعداد 320 هکتار شامل 280 هکتار باغ بارور و 40 هکتار غیربارور انواع زردآلو است که درمجموع نزدیک به 5000 تن و با متوسط تولید 13 و نیم تن در هر هکتار انواع زردآلو پیش‌رس بهاره و تابستانه برداشت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: همچنین در تابستان امسال از 320 هکتار سطح زیر کشت باغ‌های سیب تابستانه پیش‌بینی می‌شود به علت سرمازدگی و کاهش محصول نزدیک به 2000 تن سیب گلاب برداشت و روانه بازار فروش در استان و خارج از استان شود.

وی گفت: به‌طور متوسط از هر هکتار باغ سیب گلاب 22 تن برداشت می‌شود که متأسفانه به علت سرمای بهاره در نهاوند میزان تولید شهرستان از 6600 تن به 2000 تن کاهش‌یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند بیان کرد: بیش از 7200 هکتار از زمین‌های مستعد نهاوند به کاشت محصولات باغی شامل سیب، گلابی، هلو، زردآلو، شلیل، گردو، گیلاس اختصاص دارد که سالانه بیش از 120 هزار تن انواع محصولات باغی از باغ‌های نهاوند برداشت و علاوه  بر مصرف داخلی به سایر استان‌های هم‌جوار صادر می‌شود.

باقری یاد آور شد: سرمازدگی و افت دما در سه مرحله از اسفند سال گذشته تا فروردین‌ماه امسال بین 50 تا 90 درصد به باغ‌های نهاوند خسارت بیش از 156 میلیارد تومانی وارد کرد که میزان این خسارات در سطح بیش از 12 هزار هکتار از باغ‌های مثمر نهاوند بوده ‌که نسبت به سال گذشته رشد 50 درصدی داشته زیرا میزان کل سطح زیر کشت باغ‌های نهاوند 12800 هکتار است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «3500 تن گیلاس و زردآلو از باغ‌های نهاوند برداشت شد/خسارت 156 میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات