صدای ستارگان کهنسال را بشنوید / تجربه‌ای باور نکردنی

می‌دانستید که ستاره‌ها هم آواز می‌خوانند؟ که البته در حالت عادی امکان شنیدن آن وجود ندارد و برای گوش سپردن به این آوا به مداخله تجهیزات علمی نیاز است. به گزارش نامه‌نیوز، بر اساس گزارش CNet، از آنجايي كه صدا نمي‌تواند بدون از دست دادن خصوصياتش در فضاي خلأ سفر كند، امكان شنيدن صداي ستاره‌ها به صورت مستقيم وجود ندارد. با اين‌ همه ديگر اطلاعات از قبيل امواج راديويي و آشفتگي‌هاي الكترومغناطيسي را مي‌توان از فضا ضبط كرده و آنها را به صدا تبديل كرد كه نتيجه آن ايجاد آواهايي بسيار عجيب و فرازميني است.

اين همان‌ كاري است كه دانشمندان دانشگاه بيرمنگام براي بازسازي موسيقي برخي از قديمي‌ترين ستاره‌هاي كهكشان راه‌ شيري انجام داده‌اند. اين دانشمندان با استفاده از تكنيكي به نام لرزه‌نگاري ستاره‌اي توانستند نوسانات تقويت‌شده ستارگان، تغييرات بسيار ناچيز در درخشش ستاره‌ها كه انرژي گرمايي ايجاد كرده و با تبديل به انرژي حركتي منجر به نوسان در درخشش ستارگان مي‌شود را مطالعه كنند.

اين‌ كار به محققان امكان مي‌دهد تا ساختار دروني و سن ستارگان را تعيين كنند، درست همان‌طور كه لرزه‌نگاري ميان‌ستاره‌اي اطلاعاتي از ساختار دروني زمين در اختيار دانشمندان قرار مي‌دهد.

ستاره‌هايي كه به واسطه اين تكنيك مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، در مسيه 4 قرار دارند، خوشه‌اي كروي شكل با سني در حدود 12.2 ميليارد سال.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-خواندنیها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صدای ستارگان کهنسال را بشنوید / تجربه‌ای باور نکردنی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات