ارتقا جایگاه روحانیت شاخص بارز معمار کبیر انقلاب بود/ بیداری اسلامی مهم‌ترین تاثیر انقلاب اسلامی

آیة الله معلمی عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه بیداری اسلامی خلق شده از سوی پیرفرزانه انقلاب، مهم ترین تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر کشورهای منطقه بوده است، گفت: معمار کبیر انقلاب به روحانیت جایگاه ویژه ای بخشید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، ما تنها نسلی هستیم که به همراه تاریخ، شاهد ظهور مردی بودیم که پیامبروار در دوران غربت دین و عزلت عدالت و قدرت سلاطین و ظالمان در روزگار طولانی، قلب مسلمانان را تسخیر کرد و فریادی سر داد که طنین آن تا فراخنای تاریخ آیندۀ جهان جاری خواهد بود.

سیدروح الله مصطفوی موسوی خمینی در 30 شهریـور 1281 خورشیدی، برابر با 21 سپتامپر 1902 میلادى و مصادف با 20 جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خاندانی از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها, پـاى بـر خـاندان طبیعت نهاد، امام خمینى در نـوروز 1300هـجـرى شمسـى, مـطابق بـا رجب المـرجب 1340هجـرى قمـرى رهـسپار حـوزه علمیه قـم شد و به سرعت مراحل تحصیلات تکمیلى علوم حـوزوى را نزد اسـاتید حـوزه قـم طـى کرد.

روحیه مبارزه و جهاد در راه خـدا ریـشـه در بینـش اعـتـقـادى و تربـیت و محیط خانـوادگى و شرایط سـیـاسى و اجـتماعى طـول دوران زندگى آن حضرت داشـتـه است. مـبارزات ایـشان از آغاز نـوجـوانـى آغـاز و سـیـر تکاملى آن به مـوازات تکـامـل ابـعاد روحى و عـلمى ایـشان از یک سـو و اوضاع و احـوال سیاسـى و اجتماعى ایـران و جـوامع اسـلامـى از سـوى دیگـر در اشکـال مخـتـلف ادامـه یـافـته است.

برای این منظور به جهت آشنایی بیشتر با اندیشه‌های معمار کبیر انقلاب با آیت الله علی معلمی از یاران امام راحل در دوران انقلاب، پدر شهیدان معلمی و عضو مجلس خبرگان رهبری در مازندران گفت‌وگویی ترتیب دادیم.

تسنیم: به نظر شما ویژگی بارز شخصیت امام خمینی(ره) چه بود؟

در مورد ویژگی بارز امام باید گفت؛ امام خمینی(ره) بسیار شجاع بودند، پرهیز کار بود، صبر و استقامت  داشت، با قاطعیت صحبت می‌فرمود، درک عمیق از مفاهیم دین داشتند، آینده نگربودند، شناخت خوبی از جامعه داشتند.

اخلاص بالای امام توکل عظیم برخداوند بود و در طی مسیر حق از ادامه راه و از سرزنش دیگران اِبایی نداشت زمانی که در تبعید بودند مایوس و زمانی که در جماران بودن مغرور نشدند.همواره به یاد خدا بود و برای بیان کردن احکام خدا تلاش می‌کرد.

طبق فرمایش مقام معظم رهبری که عظمت روح و شخصیت والای امام خمینی (ره) را چنین بیان فرمودند: نام آور بزرگ دوران معاصر، یعنی امام روح امام خمینی (ره) دانشمندی پارسا و خردمندی پرهیزکار و حکیمی سیاستمدار و مؤمنی نواندیش و عارفی شجاع و هوشمند و فرمانروایی عادل و مجاهدی فداکار بود و او فقیه و اصولی و فیلسوف و عارف و معلم اخلاق و ادیب و شاعر بود.

تسنیم: به نظر شما مبنا و هدف امام خمینی(ره) از تشکیل حکومت اسلامی چه بود؟

از نگاه حضرت امام، مبارزات انبیا فقط برای کوتاه کردن دست ظالمان و مستکبران نبود بلکه آنان در صدد تشکیل حکومت برای اجرای احکام الهی بوده‌اند.هدف و مبنای امام این بود که ظرفیت اسلام را تبیین کنند و به جامعه بشناسانند اینکه اسلام می تواند حکومت و حاکمیت اسلامی داشته باشد.

هدف و معیار امام برای جامعه اسلامی، اسلام بود و مبارزه با استکبار و قطع دست مستکبران از ممالک اسلامی واینکه مسلمانان صاحب اقتدار باشند و زیر سلطه اجانب و بیگانگان نباشند.

تسنیم: نظر امام خمینی (ره) در مورد حاکم اسلامی چه بود؟

امام عالمی اسلام شناس، سیاستمدار، مردم شناس، آگاه به مسائل روز دنیا و تاریخ عمومی و تاریخ اسلام بود که از فلسفه و عرفان و اخلاق و همه علوم تخصصی حوزوی در حد بسیار بالایی برخودار بود به گونه ای که نه تنها در حرکت های خود نیاز علمی به کسی نداشت بلکه از استادان مشهور به شمار می‌رفت.

حاکم اسلامی از دیدگاه امام ویژگی فراونی داشت که در کلام نورانی و سخنرانی های خود آن را بیان فرمودند اول باید صاحب علم و اندیشه درست باشد،در عمل به موازین دین پایبند باشد، برقرار کردن یک نظام عادلانه اجتماعى از طریق اجراى قوانین و احکام ،اهل تشریفات نباشد، اشرافی گری ،زندگی کاخ نشینی نداشته باشد.

تسنیم: استقلال و آزادی در مبارزات امام خمینی(ره) دارای چه جایگاهی بود؟

امام خمینی(ره) با ایمان به خدا و با وحدت مردم ایران برای رسیدن به استقلال و آزادی مبارزه کردند اما به دست آوردن آزادی، یکی از اهداف انقلاب است، معمار کبیر انقلاب اسلامی در این باره فرمود آزادى ،استقلال و مادیت تنها، سعادت ملت نیست، این‌ها در پناه معنویات، سعادتند، معنویات، مهم است.

بکوشید تا معنویات تحصیل کنید، علم تنها فایده ندارد، علم با معنویات علم است، ادب تنها فایده ندارد، ادب با معنویات. معنویات است که تمام سعادت بشر را بیمه مى‌کند، کوشش کنید در تحصیل معنویات، در خلال علم که تحصیل مى‌کنید، معنویات را تحصیل کنید. دانشگاه‌ها معنویت پیدا بکنند، مدارس معنویت پیدا بکنند، مکتب‌ها معنویت پیدا بکنند، تا ان‌شاالله سعادتمند بشوند.

تسنیم: نظر شما درباره مقوله صدور انقلاب اسلامی که امام خمینی (ره) برآن تاکید داشت چیست؟

بصیرت، بینایی و دیدن مسائل و عمق زوایای امور، از ویژگی‌های شخصیتی امام خمینی (ره) بود. بسیاری از بدخواهان تصور می‌کردند معنی حرف امام از صدور انقلاب یعنی لشکر کشی کردن به کشورهای دیگر است اما نظر امام صدور مفاهیم ، تفکرو اندیشه انقلاب اسلامی بود که بحمدالله انقلاب صادر شد وآثاری که در کشورهای اسلامی نمایان است نتیجه صدور انقلاب بود.

تسنیم : مهم‌ترین تاثیر انقلاب اسلامی بر کشورهای جهان چیست؟

نظام ایران شاهنشاهی نظام وابسته به استکبار بود و به عنوان  اولین کشوری بود که نظام جعلی اسرائیل را به رسمیت شناخت اما امام آمد و سفارت اسرائیل در تهران را تعطیل کرد و آنجا را در اختیار مردم مبارز فلسطین قرار داد.ما امروز شاهد برکات فراوان انقلاب اسلامی در داخل و خارج کشور هستیم بطوری که بهترین اثر انقلاب، استقلال نظام جمهوری اسلامی است.

مهم‌ترین تاثیر انقلاب اسلامی ایران بیداری اسلامی و به هراس افتادن استکبار است. انقلاب اسلامی ایران الگویی برای مقابله با زورگویی مستکبرین جهان است. البته در این زمینه دشمن در مقابل مقاومت انقلاب سکوت نکرد و به اختلافات مذهبی و فرقه ای روی آورد که باید در این زمینه حواسمان باشد و با بصیرت توطئه‌های شوم آنان را خنثی کنیم.

 تسنیم: به نظر شما اندیشه و تفکر امام خمینی(ره) در دنیا چه جایگاهی دارد؟

اندیشه و تفکر امام(ره) در جهان جایگاه خوبی پیدا کرد جهانیان شاهدند که  مردم  جهان چه استقبالی از اندیشه ایشان دارند، زمانی که مردم جهان به پیروی از امام و مسلمانان مقابل زورگویان و جنایتکاران جهان مانند آمریکا می ایستند و نشان از صدور انقلاب و جایگاه اندیشه و تفکر امام در کشورهای اسلامی و غیراسلامی است.

امام(ره) تاریخ معاصر را به خوبی رقم زد و تحولی ایجاد کرد که مورد حیرت تمام سیاسیون و قدرتمندان جهان شد. به این معنا که قبل از پیرزی انقلاب اسلامی ایران، کسی تصور نمی‌کرد که اندیشه امام به کرسی بنشیند و صاحب دولت، نظام، نیروهای مسلح مومن و مقتدر شود ولی به فضل الهی این حرکت ناب اتفاق افتاد و چشم دوست و دشمن خیره شد.

اندیشه امام(ره) مورد حمایت مردم جهان است ما نباید خود را کوچک بشماریم مردم ایران  پیرو مرد بزرگی هستند که جایگاه برجسته ای در اذهان عمومی مردم  دنیا دارد. باید جوانان ما به درستی با ابعاد مختلف شخصیت امام (ره) آشنا شوند.

مصاحبه از قدسیه السادات شعبانپور

انتهای پیام/ج

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ارتقا جایگاه روحانیت شاخص بارز معمار کبیر انقلاب بود/ بیداری اسلامی مهم‌ترین تاثیر انقلاب اسلامی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات