معادله برعکس در لندن

خروج انگلیس از اتحادیه در حالی که طی هفته‌های گذشته، شاهد پیشتازی بلامنازع کمپین بقای انگلیس در اتحادیه اروپا بودیم، هم اکنون معادله به گونه‌ای نسبتا باور نکردنی برعکس شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، انتشار نتایج نظرسنجی‌های جدید در انگلیس شوک سختی به مقامات اروپایی و در راس آنها دیوید کامرون وارد ساخته است. در حالی که طی هفته‌های گذشته، شاهد پیشتازی بلامنازع کمپین بقای انگلیس در اتحادیه اروپا بودیم، هم اکنون معادله به گونه‌ای نسبتا باور نکردنی برعکس شده است. نتایج نظرسنجی های جدید نشان می دهد طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نسبت به طرفداران بقای انگلیس در این مجموعه پیشی گرفته اند.

نظرسنجی موسسه آی سی ام نشان می دهد که 48 درصد از شهروندان انگلیسی خواستار خروج از اتحادیه اروپا و 43 درصدخواستار بقای در این مجموعه هستند. نظرسنجی موسسه یوگاو نیز نشان می دهد حدود 45 درصد از شهروندان انگلیسی خواستار خروج از اروپا بوده و در مقابل، 41 درصد خواستار بقا در اروپای واحد می باشند.

نتایج این نظرسنجی‌ها از ابعاد مختلفی قابل تامل است:

حدود سه هفته گذشته، شکافی 13 درصدی بین طرفداران و مخالفان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا وجود داشت. این شکاف به سود طرفداران بقای انگلیس در اتحادیه اروپا بود. هم اکنون نه تنها این شکاف از بین رفته است، بلکه شاهد پیشتازی کمپین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می باشیم. به عبارت بهتر، ظرف سه هفته اخیر، معادلات سیاسی و اجتماعی انگلیس به میزان زیادی دستخوش تغییرات عمده شده است. در علت یابی این تغییرات عمده، با عوامل و مولفه های متعددی مواجه هستیم. یکی از این مولفه ها، فعالیتهای گسترده کمپین خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست. این کمپین که اعضای اصلی آن را طرفداران حزب استقلال انگلیس تشکیل می دهند توانسته‌اند به صورت نسبی افکار عمومی انگلیس را در خصوص امتیازات خروج از اتحادیه اروپا اقناع نمایند. حضور بسیاری از تجار، بازرگانان و سیاستمداران و افراد صاحب نفوذ در کمپین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر ضریب و میزان اطمینان شهروندان انگلیسی نسبت به این کمپین افزوده است. این در حالیست که حدود یکماه قبل این افناع در میان شهروندان انگلیسی ایجاد نشده بود.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس که با مشاهده نتایج نظرسنجی های صورت گرفته طی یک ماه گذشته نسبت به بقای کشورش در اروپای واحد اطمینان یافته بود، هم اکنون با مشاهده نتایج تازه ترین نظرسنجی ها دچار شوک سختی شده است. در فاصله حدود دو هفته مانده تا برگزاری همه پرسی 23 ژوئن، برای کامرون و اعضای کمپین بقای انگلیس در اتحادیه اروپا، بسیار سخت است که بتوانند آرای طرفداران خروج انگلیس از اروپا را تغییر داده و آن را با رای مقیت آنها در خصوص بقای انگلیس در اروپای واحد جا به جا نمایند.

در این میان تنها دغدغه دیوید کامرون، جلب آرای خاکستری و نامعلوم در همه پرسی پیش رو است. مطابق آنچه موسسات نظرسنجی در انگلیس اعلام کرده اند، همچنان حدود 11 درصد از شهروندان انگلیسی تصمیم نهایی خود را در خصوص ماندن یا خروج کشورشان از اتحادیه اروپا اتخاذ نکرده اند. این مسئله برای دولت دیوید کامرون به صورت همزمان یک فرصت و تهدید محسوب می شود. در صورتی که آرای این افراد به سود ماندن انگلیس در اروپای واحد و بقای آن در این مجموغعه به گردش در آید، این موضوع برای نخست وزیر انگلیس و مقامات اروپایی حکم یک فرصت را دارد اما در صورتی که کمپین خروج انگلیس از اروپا بتواند آرای اکثریت این 11 درصد را به سود خود جذب کند، معادله برای کامرون و مقامات اروپایی سخت تر می شود.

هم اکنون اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران مسائل سیاسی در لندن بر این باورند که معادله خروج یا ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا تحت تاثیر فعالیت های گسترده و موفقیت آمیز کمپین خروج این کشور از اتحادیه اروپا برعکس شده است. هر اندازه به تاریخ 23 ژوئن نزدیک تر می شویم، کمپین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موفقیت بیشتری در جلب آرای افراد و ترغیب آنها نسبت به خروج از اروپای واحد به دست می آورد. انتهای این مسیر می تواند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باشد.مسئله ای که برای برخی سران اروپایی حکم یک کابوس سخت را دارد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معادله برعکس در لندن» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات