ذخایر منبع تامین روغن پالم ایران کاهش یافت

ذخایر روغن پالم مالزی که ایران یکی از واردکنندگان آن است با افزایش تقاضا در ماه مبارک رمضان و تاثیرات پدیده آب و هوایی آل نینو در میزان تولید، به پایین ترین سطح خود از دو سال گذشته تاکنون رسید.

به گزارش ایرنا، آمار نشان می دهد روغن پالم حدود 49 درصد از کل صادرات مالزی به ایران را به خود اختصاص می دهد و کشورمان در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی 95 هزار و 738 تن روغن پالم از این کشور جنوب شرق آسیا وارد کرده است که نسبت به سال گذشته 6 هزار و 140 تن افزایش نشان می دهد.

ایران سال گذشته میلادی 330 هزار و 930 تن روغن پالم از مالزی وارد کرد که نسبت به سال 2014 میلادی 116 هزار و 128 تن یا 25.98 درصد کاهش داشت.

ذخایر روغن پالم مالزی اکنون با کاهش 7.8 درصدی در ماه مه به یک میلیون و 66 هزار تن رسیده است.

براساس برآوردهای انجام شده از کشاورزان، بازرگانان و تحلیلگران، این کاهش ذخایر روغن پالم برای ششمین ماه متوالی است که ادامه می یابد و به کمترین میزان که در ماه ژوئن سال 2014 میلادی ثبت شد، رسید.

گزارش روز چهارشنبه رسانه های مالزی نشان می دهد در همین حال تولید روغن پالم مالزی با افزایش 3.8 درصدی به یک میلیون و 350 هزار تن رسیده که نسبت به رشد 17 درصدی در ماه مارس کاهش روند رشد را نشان می دهد. این در حالیست که در همین زمان صادرات، 14 درصد افزایش داشته و به یک میلیون و 32 هزار تن رسیده است.

قرار است انجمن روغن پالم مالزی 10 ژوئن (21 خرداد) اطلاعات رسمی را منتشر کند.

افت ذخایر در دومین کشت دهنده روغن پالم جهان، ممکن است موجب افزایش قیمت محصول در اندونزی، تولیدکننده نخست شود که خود با افزایش تقاضا به دلیل ماه مبارک رمضان و افت شدید ذخایر روبرو شده است.

حدود 86 درصد روغن پالم جهان در مالزی و اندونزی تولید می شود.

در این رابطه مدیر امور مالی گروه تولیدی 'آی.جی.ام. پلنتیشن برهاد' گفت: در چند ماه آینده صادرات به دلیل اینکه خریداران به پر کردن ذخایر خالی شده خود در طول ماه مبارک رمضان و مراسم عید فطر روی خواهند آورد، افزایش می یابد، اما بعد از ماه رمضان ذخیره ها کاهش می یابد.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ذخایر منبع تامین روغن پالم ایران کاهش یافت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات