آب پاکی روی دست جویندگان طلا در فارس

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران دیروز آب پاکی را روی دست جویندگان طلا در فارس ریخت و اعلام کرد که هیچ معدن طلایی در این استان وجود ندارد.

به گزارش خبر جنوب، نادعلي اسماعيلي در نشست خود با خبرنگاران ضمن بي اساس خواندن هر گونه ادعايي مبني بر وجود معدن طلا در استان فارس گفت: اين فلزهاي يافت شده در واقع پيريت معدني يا پیريت آهن است كه به دليل درخشش زردرنگش آن را با طلا اشتباه مي گيرند و به همين خاطر از آن به عنوان طلاي احمق ها ياد مي شود.

وي در ادامه از فعال بودن حدود 5 هزار و 802 معدن فعال در كشور خبر داد و گفت: در كنار اين معادن، 2 هزار و 836 معدن غير فعال نيز در كشور موجود است و علاوه بر آن 290 معدن نيز در حال تجهيز مي باشد.

رئيس سازمان نظام مهندسي معدن كشور با بيان اين كه 121 هزار و 217 نفر در معادن اشتغال دارند افزود: 88 و نیم درصد اين معادن مربوط به بخش خصوصي، 5/1 درصد سهم بخش دولتي و 10 درصد نيز توسط تعاوني ها اداره مي شود.

اسماعيلي اظهار داشت: در سال 92 حدود 270 ميليون تن اكتشافات معدني صورت گرفت و پيش بيني مي شود در سال 95 حدود 450 ميليون تن اكتشافات معدني استخراج شود.
در ادامه اين نشست رئيس سازمان نظام مهندسي معدن فارس نيز گفت: سازمان نظام مهندسي معدن فارس 2500 نفر عضو دارد و در سال 94 بيشترين عضو سازمان در كشور متعلق به فارس بوده است.

محمد حسين شرافت با بيان اين كه نزديك به 500 معدن در فارس وجود دارد اظهار داشت: 20 درصد اعضاي اين سازمان در فارس داراي پروانه اشتغال مي باشند كه به واسطه اين پروانه اشتغال اين افراد مي توانند در بخش هاي مختلف نظام مهندسي معدن فعاليت داشته باشند.

وي با بيان اين كه نظارت اين سازمان بر عملكرد عمليات استخراج اعضای آن باعث افزايش عمر ذخاير معدني مي شود افزود: عمده ترين فعاليت اين سازمان در سال گذشته بر محور آموزش اعضا با هدف توانمندسازي و برخورداري آن ها از دانش روز قرار داشت.

وي سازمان نظام مهندسي معدن را بازوي اجرايي سازمان صنعت، معدن و تجارت توصيف كرد و گفت: فارس در سال گذشته بيش از 450 تن استخراج از معادن خود داشته است.

شرافت بر ضرورت نظارت و بازرسي از سوي سازمان نظام مهندسي معدن استان تاكيد كرد و بيان داشت: برنامه ريزي سازمان بر سرمايه گذاري در اين بخش و جلوگيري از خام فروشي از معادن مي باشد چرا كه اين بخش ديربازده بوده و پروسه اي طولاني دارد.

وي با بيان اين كه فارس بزرگترين توليد كننده سنگ ساختمان كشور به شمار مي رود اضافه كرد: معادن فارس از به روزترين روش استخراج (سيم الماس) استفاده ميكنند اين در حالي است كه مشكل كنوني ما استهلاك و فرسوده بودن ماشين آلات و اكتشاف معادن مي باشد كه در اين رابطه در مضيقه مالي مي باشيم.

رئيس سازمان نظام مهندسي معدن فارس در خصوص وضعيت معادن فارس گفت: در اين استان، 524 معدن فعال و 93 معدن شن و ماسه وجود دارد كه 7 هزار و 200 نفر در اين معادن اشتغال دارند.

وي ميزان استخراج كل معادن فارس را در سال گذشته 54 ميليون تن اعلام كرد و گفت: 4 هزار و 700 ميليارد ريال سرمايه گذاري در اين بخش شده است.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آب پاکی روی دست جویندگان طلا در فارس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات