مهمترین دستاورد دوران پسابرجام

حمید حسینی در گفت وگو با امیدهسته ای با اعلام این مطلب افزود : ممکن است رفع مشکلات بانک های بزرگ اروپایی با ایران به بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 96 موکول شود.
وی معتقد است که با وجود تحریم های دلاری،ایران منعی برای فروش نفت و برخی از محصولات پتروشیمی خود ندارد و درآمدهای حاصل از این کالاها را در تبدیل دلار به ارزهایی چون یورو و یا یوان دریافت می کند.
وی افزود: قطعا در تبدیل دلار با ارزهای دیگر ضررهایی برای تجار و بازرگانان ایرانی و دولت که اقدام به ارائه کالای موردنظر در بازارها جهانی کرده اند ایجاد خواهد شد اما در هر صورت ما نمی توانیم دست رو دست بگذاریم و تا زمان رفع تحریم های دلاری ایران منتظر بمانیم.
خزانه دار سابق اتاق بازرگانی تهران متذکر شد: در حال حاضر ماهیانه به طور متوسط 2میلون بشکه نفت را با احتساب بشکه ای 40 دلار وارد بازارهای جهانی می کنیم که درآمد سالیانه ما رقمی در حدود 30میلیارد دلار خواهد بود.
وی افزود:با وجود اعمال تحریم ها میزان درآمدهای غیرنفتی ما در سال های اخیر بیشتر از صادرات محصولات نفتی کشور بوده است به طوری که اگر درآمدهای نفتی ما به طور متوسط 30میلیارد دلار باشد درآمد محصولات غیرنفتی به علاوه محصولات پتروشیمی کشور بالغ بر 45میلیارد دلار است.
حسینی ادامه داد: از میزان 45 میلیارد دلاری درآمدهای محصولات غیرنفتی ایران 4تا 5میلیارد دلار به صادرات گازوئیل،گاز مایع و دیگر محصولات پتروشیمی و 40میلیارد دلار آن هم به فرش،خشکبار،محصولات کشاورزی و ...اختصاص داشته است.
وی همچنین در رابطه با این موضوع که براساس مذاکرات صورت گرفته قرار بود که سهم ایران از صادرات محصولات نفتی و غیر نفتی بسیار بیشتر از میزان فعلی آن باشد نیز گفت: برای رسیدن به جایگاه مورد نظر باید صبر و تامل بیشتری داشته باشیم؛پیشی گرفتن صادرات محصولات غیرنفتی نسبت به محصولات نفتی امر مبارکی است که امیدوارم در سال های آینده نیز ادامه پیدا کند.
این عضو اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: با مقایسه میزان صادرات توامان محصولات نفتی و غیرنفتی کشور نسبت به دوره زمانی پیش از اجرای برجام متوجه تغییرات فاحشی می شویم که این روند کماکان نیز ادامه دارد.
خزانه دار سابق اتاق بازرگانی تهران گفت:ممکن است رفع مشکلات بانک های بزرگ اروپایی با ایران به بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 96 موکول شود.
وی همچنین در مورد امکان استفاده ایران از دلار در مبادلات روز جهان نیز این طور عنوان کرد که مشکلات عدیده فعلی ایران نه از بابت تحریم های دلاری بلکه به جهت عدم امکان استفاده از تسهیلات نظام بانکی جهان است.
به گفته حسینی مهمترین بحث در دستاوردهای پسابرجام هم همین بحث تامین مالی پروژه های اقتصادی و زیربنایی کشور است که با تمهیدات صورت گرفته می تواند به ثمر برسد.
منبع : امید هسته ای ایرانیان
زمان انتشار : 17 خرداد 95
1647

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مهمترین دستاورد دوران پسابرجام» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات