درمان بی‌‌اختیاری ادراری استرسی با سلول‌ ‌های مشتق از عضله

به گزارش گروه علمی ایرنا از جهاددانشگاهی، فرزانه شریف اقدس، فرزام تجلی، دکتر رضا مقدسعلی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان کارآزمایی بالینی استفاده از سلول‌‌های مشتق از عضله در درمان بی اختیاری ادرار را طراحی کردند.
پیش‌‌تر، تحقیقات در شرایط آزمایشگاهی نشان داده بود که سلول‌‌ها مشتق از عضله می‌‌تواند در درمان این بیماری نقش موثری داشته باشد و به همین علت و به منظور وارد کردن نتایج تحقیقات به چرخه درمانی کشور، تحقیقات جدید در این زمینه انجام شد.
بی‌اختیاری‌ ادرار استرسی‌ عبارت‌ است‌ از بی‌اختیاری‌ ادرار که‌ به‌ هنگام‌ هرگونه‌ فعالیتی‌ که‌ باعث‌ افزایش‌ فشار داخل‌ شکم‌ شود رخ‌ می‌دهد. این‌ حالت‌ می‌تواند هم‌ در مردان و هم‌ در زنان‌ و در تمام‌ سنین‌ به‌ وجود آید، اما در مردان‌ به‌ ندرت‌ رخ‌ می‌دهد و‌ در زنان‌ مسن بسیار شایع‌ است‌.
درمان ‌‌های مختلفی برای این بیماری وجود دارد مانند استفاده از آنتی بیوتیک‌‌ها، داروهای هورمونی و یا جراحی های ترمیمی، اما تاکنون درمان قطعی برای این بیماری یافت نشده است.
در این کارآزمایی، 10 زن که بدنبال ترومای گردن مثانه یا اپی سپادیاس مادر زادی مبتلا به بی اختیاری ادراری بودند وارد مطالعه شدند.در این مطالعه سلول‌ ‌های مشتق از عضله مخطط خود بیمار که در محیط آزمایشگاه کشت شده بود به محل دریچه مجرای پیشابراه بیماران تزریق شود. بیماران به مدت 36 ماه مورد ارزیابی های کلینیکی و بالینی قرار گرفتند.
نتایج این مطالعه که در مجله بین المللی urology اروپا در ماه آپریل 2016 به چاپ رسیده است نشان داد، 3 بیمار بهبودی کامل پیدا کردند، در 4 بیمار بهبودی نسبی حاصل شد و 3 بیمار به درمان پاسخ ندادند. هیچگونه عوارض جانبی در این بیماران مشاهده نشد.
علمی (1) ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درمان بی‌‌اختیاری ادراری استرسی با سلول‌ ‌های مشتق از عضله» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات