لیست غذا برای خودسازی یا خودنمایی/افطاری که از نیازمند دعوت ندارد

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- ونوس بهنود: بررسی میدانی مهر از وضعیت برگزاری مهمانی‌های افطاری نشان می‌دهد با وجود تأکید مسئولان فرهنگی و مراجع اعظام نه تنها طی سال‌های اخیر از تشریفات سفره‌های افطاری کاسته نشده بلکه هر سال به بهانه‌های مختلف با افزایش همراه است.

خانواده‌هایی که تا همین دیروز اعتقادی به صله‌رحم نداشتند از ماه رمضان به عنوان فرصتی برای نمایش دارایی‌های خود استفاده می‌کنند و لیست دعوتی‌های این مهمانی‌ها نشان می‌دهد، دعوت از افراد نیازمند در بیشتر مواقع حتی عیب محسوب شده و انجام نمی‌شود.

برنامه زمانی بیشتر تالارها تکمیل است

در اردبیل چند تالار شناخته شده وجود دارد که به طور معمول در طول سال بیشترین مراسمات را برگزار می‌کنند. صحبت یا مالک یکی از این تالارها نشان می‌دهد در ماه رمضان نیز رونق مهمانی‌ها قابل توجه است.

وی در خصوص لیست غذاهایی که در مهمانی‌های ماه رمضان سرو می شود، تصریح کرد: نه تنها کار تالارها در ماه رمضان راحت نیست بلکه در واقع به مانند این است که همزمان چند سفره غذایی روی میزها چیده می‌شود.

وی تأکید کرد: به عنوان مثال به غیر از غذاهای متداول که در ماه رمضان مصرف می‌شود، مشتریان برای رقابت با یکدیگر و ایجاد تفاوت در منوی غذایی انواع دسر، چند مدل آش، انواع پیش‌غذا و نوشیدنی را درخواست می‌کنند.

مالک تالار افزود: علاوه بر این بارها شده که خانواده‌ها در منزل نیز انواع پیش‌غذا مانند دلمه، میرزا قاسمی، کیک و انواع دسر، انواع سالاد و حتی آش‌هایی که معمولاً در تالارها سرو نمی‌شود را برای مهمانان خود به تالار می‌آورند.

وی تصریح کرد: برنامه زمانی تالارهای شناخته شده تقریباً کامل است و بسیاری از خانواده‌های سرشناس از یک هفته مانده به ماه رمضان زمان مهمانی را ذخیره کرده و مهمانان خود را دعوت می‌کنند.

رقابت خانم‌ها برای بریزوبپاش

در وهله اول به نظر می‌رسد مهمانی با تشریفات به دلیل ارج نهادن به ماه رمضان است و اینکه خانواده‌ها حتی اگر در سایر ایام سال مهمانی ندارند به دلیل تأکید و سفارشی که به افطاری دادن روزه‌دار شده است این مهمانی‌ها را برگزار می‌کنند. اما در بیشتر مواقع تصور این چنین نیست. موضوعی که با فلسفه ماه رمضان در تعارض است و از آن بیشتر به تجملات و خودنمایی یاد می‌شود.

یکی از شهروندان اردبیلی که مهمانی ماه رمضان دارد در مصاحبه با خبرنگار مهر گفت: خانم می‌گوید یک سال در ماه رمضان اساسی بریزوبپاش کنیم تا فامیل بفهمد که داریم و کم نمی‌گذاریم.

وی تأکید کرد: بنده هر چند موافق این نوع مهمانی نیستم اما متأسفانه مهمانی‌های افطاری با بریزوبپاش به ویژه بین خانم‌ها به رقابت تبدیل شده است.

یکی دیگر از شهروندان اردبیلی نیز در خصوص مهمانی‌های ماه رمضان اردبیل تصریح کرد: مهمانی که منتظریم ببینیم پسر خاله و زن بردار و خواهر شوهر چه چیزی چیده تا بیشتر از آن را بچینیم نیاز به توضیح ندارد.

نسرین خدایی افزود: بنده می‌خواستم امسال به دلیل سفارشی که شده سفره افطاری در منزل بیندازم و تعداد محدودی از افراد فامیل را دعوت کنم که متأسفانه مردد هستم.

وی افزود: خانواده‌ها بریزوبپاش زیادی در مهمانی‌های افطاری دارند و می‌ترسم به جای کار خیر مضحکه دیگران شوم.

لیست‌های سفارشی برای مهمانی خدا

در عین حال که بریزوبپاش ها مهمانی‌های ماه رمضان را به دردسر و نه فرصت افطار دور هم تبدیل کرده لیست مهمانان نیز در اغلب مواقع قابل توجه است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل با تأکید به اینکه ماه رمضان ماه خدا و مهمانی بزرگ خداوند است، در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: فرد وقتی به مهمانی کوچکی می‌رود خود را آماده می‌کند بنابراین در چنین مهمانی بزرگی به مراتب آمادگی بیشتر باید باشد.

حجت‌الاسلام مهدی ستوده روزه گرفتن را قطع از وابستگی‌های دنیوی و توجه به غذاهای معنوی و‌ آسمانی دانست و تصریح کرد: در واقع با روزه‌داری فرد از لذت‌های زودگذر قطع شده و به سوی معبود گام برمی‌دارد.

وی تأکید کرد: در چنین ماهی مسئولیت خطیری برای مسلمان تعریف شده و لازم است با حفظ جایگاه ماه رمضان روزه‌داران به فلسفه ماه توجه داشته باشند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مهمانی‌های تشریفاتی را مغایر با فلسفه ماه رمضان می‌داند و معتقد است در فرصت ماه رمضان باید از هرگونه تشریفات و تجملات دوری کرد تا اتصال با معبود فراهم شود.

این تأکیدات در وضعیتی است که مهمانی‌های اعیانی ماه رمضان لیست‌های سفارشی دارند. خبرنگار مهر با یکی از شهروندان اردبیلی که همه‌ساله مهمانی اعیانی دارد گفتگو کرد و وی در پاسخ به این سؤال که چرا افراد نیازمند به این مهمانی دعوت نمی‌شوند و فقط داراها و متمولان می‌آیند، پاسخ داد: ما دنبال آبروریزی نیستیم.

هر چند دستگاه‌های اجرایی برپا کردن سفره‌های افطاری و توزیع بسته‌های حمایتی را آغاز کرده‌اند اما تشریفات در روابط اجتماعی مانع از آن شده است که مهمانی‌های ماه رمضان به دور از آفت اختلاف طبقاتی باشد.

سفره ساده همدلی می‌آورد

نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل بارها در اظهارات خود به دوری جستن از تجملات در سفره‌های افطاری تأکید کرده است.

آیت‌الله سید حسن عاملی با تأکید به اینکه رمضان فرصت خودسازی است و نباید به بهای نازل از دست برود، برگزاری سفره‌های ساده و همدلی با نیازمندان را به شهروندان توصیه کرده است.

با این وجود بازار داغ تجملات حتی گریبان گیر مهمانی‌های ماه رمضان است تا جایی که یکی از شهروندان معتقد است این مهمانی‌ها حتی موجب شده اعضای فامیل از هم دور شوند.

فاطمه احمدی تأکید کرد: وقتی پای تجملات به میان کشیده می‌شود، مردم با هم راحت نیستند در حالی که سفره ساده همدلی می‌آورد.

وی معتقد است مدیران و ائمه جماعات باید بیش‌ازپیش به اصلاح این باورها تأکید کنند تا شاید دیدگاه مردم تغییر کند.

ماه رمضان ماه برکت است و با این وجود ضد فرهنگ تجملات و بریزوبپاش ها موجب شده است نگاه‌های منتظری روی سفره‌های اعیانی کلید شود و اینجاست که خدایی بودن سفره‌ای که حتی ذکر نام خدا در آن فراموش می‌شود، قضاوت خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لیست غذا برای خودسازی یا خودنمایی/افطاری که از نیازمند دعوت ندارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات