غنی سازی اوقات فراغت گامی برای سلامت روانی فرزندان

به گزارش ایرنا، پر کردن اوقات فراغت فرزندان، همواره یکی از دغدغه های مهم والدین در فصل فراغت از تحصیل بوده است.
غنی سازی اوقات فراغت سلامت و بهداشت روحی و روانی دانش آموزان و حتی خانواده را تامین می کند. تدوین برنامه ای جامع باعث استفاده مطلوب از اوقات فراغت می شود که اجرای آنها نشاط و سرزندگی را برای فرزندانمان به دنبال دارد.
برخی والدین با ثبت نام فرزندان خود در کلاس های مختلف ورزشی ،هنری ، علمی و آموزشی بخشی از این وقت ها را پر می کنند تا این اوقات برای کودکان و نوجوانان پربارتر باشد.
به همین منظور بسیاری از دستگاه های اجرایی هرساله برای ایام تابستان و پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان برنامه های مختلفی را پیش بینی می کنند که بیشتر با استقبال بسیار خوب دانش آموزان مواجه می شود.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان البرز در خصوص برنامه ریزی انجام شده در سطح کتابخانه های استان به خبرنگار ایرنا گفت: برنامه ریزی غنی سازی اوقات فراغت توسط کتابخانه ها در دو بخش کودکان و بزرگسالان انجام شده است.
حجت الاسلام شمس الله فلاح افزود: قصه خوانی، کلاس های نقاشی، نشست های کتاب خوانی کودک از جمله این برنامه ریزی ها در بخش کودک است.
وی اظهار داشت: هر کتابدار موظف است تا در یک برنامه فرهنگی هر دو هفته یک بار نشست هایی را شامل نشست کتابخوان برگزار کند که در آن تعدادی از اعضا برای بقیه ی اعضای کتابخانه کتاب های برتر را معرفی می کنند.
وی گفت: برگزاری نشست های نقد کتاب و شعر و شعرخوانی از دیگر برنامه هایی است که در بخش بزرگسالان توسط کانون های ادبی برگزار می شود.
فلاح با اشاره به اینکه برنامه های تابستان معطوف به موضوع خواندن است، افزود: امسال 'سال ملی خواندن'نامگذاری شده و بیشتر برنامه ها با محوریت مطالعه انجام می شود و علیرغم اینکه سال تحصیلی تمام می شود ولی کتابخانه ها در ایام تابستان مخاطبان خاص خود را دارند.
وی یکی از مهمترین برنامه های کتابخانه ها در ایام تابستان را برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در سراسر کشور دانست و بیان داشت: این جشنواره در سه مقطع کودک، نوجوان و بزرگسالان و بخش ویژه خانواده برگزار می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز اضافه کرد: در این جشنواره برای هر گروه کتاب خاص خود در نظر گرفته شده و علاقمندان به شرکت در این جشنواره ضمن دریافت کتاب این جشنواره می توانند آثار و پاسخنامه های خود را تا 20 تیرماه سال جاری به کتابخانه های عمومی تحویل دهند.
وی با اشاره به اینکه علاوه بر این برنامه ها در شبکه کتابخوانان حرفه ای هفتگی دو مسابقه برگزار می شود، گفت: ما سعی داریم تا اوقات فراغت تمام گروه های خانواده را با موضوع مطالعه پرکنیم.
فلاح با اشاره به اینکه عضویت برای خانواده ها در این ایام به صورت رایگان است، افزود: اجرای برنامه سیر مطالعاتی برای خانواده در نظر گرفته شده که برای هر کدام از اعضای خانواده کتاب هایی مناسبشان برای ایجاد علاقه به کتاب خوانی معرفی و دنبال می شود.
وی، برگزاری کلاس های شاهنامه خوانی، تفسیر قرآن و مفاهیم قرآنی را از جمله برنامه ها در بخش بزرگسالان دانست و اضافه کرد: در کتابخانه ها به صورت دائمی نمایشگاه های مناسبتی برگزار می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز اولویت فعالیت های کتابخانه ها را کتاب رسانی به مردم دانست و یادآور شد: فعال تر شدن دو کتابخانه سیار از دیگر برنامه هاست که با منابع و فعالیت بیشتری کتاب به دست علاقمندان در محله ها و روستاهایی که فاقد کتابخانه هستند، می رسانند.

**اجرای طرح تابستانی نشاط معنوی در 19 بقعه متبرکه استان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز نیز به اجرای برنامه های در نظرگرفته شده توسط این اداره کل در ایام تابستان اشاره کرد و گفت: هرساله طرح تابستانی نشاط معنوی در بقاع شاخص استان همزمان با سراسر کشور برگزار می شود.
حجت الاسلام و المسلمین محمد صالحی افزود: طرح تابستانی نشاط معنوی در 19 بقعه متبرکه استان اجرا می شود که از 18 خرداد ماه تا سوم شهریور ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه این طرح به مدت حدود 45 روز ادامه دارد، اظهار داشت: این برنامه مخصوص دانش آموزان است که برای سطوح مختلف دانش آموزان کلاس های مختلفی برگزار می شود.
وی گفت: برای اجرای این طرح از مبلغین مخصوص این طرح که دوره های لازم برای مواجهه شدن با دانش آموزان را گذرانده اند، بهره مند می شویم.
صالحی ادامه داد: در این دوره های آموزشی از منابع مختلفی همچون کتب نردبان آسمانی، مهارت های زندگی، سبک زندگی، اخلاف، احکام ترغیبی جوانان به نماز و... استفاده می شود.
وی گفت: در کنار برگزاری این کلاس ها، اردوهای فرهنگی تفریحی و دوره های آشنایی بیشتر دانش آموزان با بقاع متبرکه و امامزادگان برگزار می شود.
وی در پایان افزود: در مدت زمان اجرای طرح نشاط معنوی در سال گذشته 2600 نفر از دانش آموزان استان شرکت کردند.

***فعالیت 360 کانون فرهنگی هنری مساجد در ایام تابستان
مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان البرز نیز بی کاری را یکی از آسیب های اجتماعی در ایام تابستان دانست که همراه با فصل تعطیلی مداس و دانشگاهها است.
حجت الاسلام حمیدرضا ولی زاده افزود: ما موظف هستیم برای اوقات فراغت جوانان برنامه ریزی نموده وبا ارائه کلاسهای مفیدو جذاب بیکاری جوانان را جهت داده و مدیریت نماییم چرا که معتقدیم با غنی سازی اوقات فراغت جامعه از انحراف مصون خواهد شد.
وی اظهار داشت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد همواره نهادی تأثیرگذار در برابر انواع هجمه‌های دشمنان بوده‌اند که انتظار می رود در غنی سازی اوقات فراغت جوانان بسیار موثر و پرتلاش ظاهرشوند.
ولی زاده افزود : مسجد همواره در طول تاریخ پایگاهی برای تربیت و رشد انسان‌ها بوده است وبا توجه به این‌که جامعه ما جامعه‌ای جوان است کانون‌ها می‌توانند برای جوانان بسیار سازنده و مفید باشند.
وی با اشاره به اینکه شکل گیری کانون های فرهنگی هنری مساجد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور است، گفت: هر ساله تفاهم نامه هایی با کانون ها منعقد می شود که سبدهای مختلف فرهنگی، هنری، دینی و اردویی برای آن ها پیش بینی می شود.
وی تعداد کانون های فعال فرهنگی هنری در مساجد استان را 360 کانون برشمرد و بیان داشت: وظیفه اصلی این کانون ها برگزاری فعالیت های فرهنگی، قرآنی، دینی مذهبی به همراه فعالیت های ورزشی، اردویی و تفریحی است.
مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان البرز ادامه داد: برگزاری کلاس های تقویتی، حلقه های معرفتی، هنرهای تجسمی و کتابخوانی از دیگر برنامه ها در کانون هاست و همچنین کانون ها با انعقاد قرارداد با مراکز تفریحی ورزشی، می توانند این مراکز را با تخفیف ویژه در اختیار نوجوانان قرار دهند.
وی گفت: همچنین 16 کانون تخصصی در استان فعال هستند که فعالیت های تخصصی همچون ورزش، قرآن و عتر، مهدویت، خانه های دیجیتال، نمایش و... را ارایه می دهند.
ولی زاده یکی از مهمترین مشکلات کانون ها در برگزاری برنامه ها را کمبود اعتبارات دانست و افزود: متاسفانه اعتبارات استانی به کانون ها تعلق نمی گیرد و تنها اعتباری که دریافت می شود از سوی فرهنگ و ارشاد است ولی برای افزایش اعتبار از فعالیت کانون ها و همچنین خیرین فرهنگی استفاده می شود.
وی در خصوص زمان فعالیت کانون ها گفت: فعالیت تابستانی کانون ها از اول تیرماه آغاز می شود ولی به دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان این فعالیت ها در این ماه بیشتر در قالب حلقه های معرفتی و کلاس های قرآن و بعضی از مسابقات است ولی پس از ماه مبارک تا پایان شهریور ماه فعالیت ها گسترش می یابد.
6156/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «غنی سازی اوقات فراغت گامی برای سلامت روانی فرزندان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات