عربستان دست به دامن هنر شد

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری فرانسه، این ابتکار که بخشی از برنامه گسترده تغییرات ملی(ان تی پی) است، با هدف تنوع بخشی به اقتصاد و فرهنگ این کشور متکی به نفت انجام می شود.
عادل الطریفی وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی عربستان در حاشیه نشست خبری برنامه گسترده تغییرات ملی گفت: هدف از اجرای این برنامه که به تصویب هیات وزیران نیز رسیده، تغییر جامعه است.
بر اساس این گزارش، در عربستان سعودی سالن سینما یا تئاتر عمومی وجود ندارد، با آنکه بعضی آثار خصوصی و محدود نمایش داده می شود؛ اما بر اساس این برنامه مجتمع هنرهای سلطنتی به عنوان یک مرکز تفریحی و رسانه ای توسعه می یابد.
همچنین با آنکه تاکنون نمایشگاه های بسیار محدودی از هنرهای تجسمی برگزار شده، اصول وهابیت که عربستان بر اساس آن بنا شده، نقاشی از بدن انسان را ممنوع می شمارد و اینگونه نمایشگاه ها خیلی معدود بوده است.
الطریفی در این نشست خبری افزود: با آنکه بعضی از هنرمندان سعودی آثار خود را در خارج از کشور به نمایش گذاشته و محبوبیتی کسب کرده اند، فضا و امکانات حمایتی در وطن خود برای حمایت نیافته اند. اما این امر با ساخت و توسعه مجتمع هنرها تغییر کرده و تصویری از عربستان سعودی به جهانیان نشان خواهد داد. به همین شکل شهر رسانه ای مهارت های تولیدی جوانان سعودی را افزایش می دهد.
به گفته وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی عربستان، هدف از این برنامه ایجاد موسسات و نهادهایی است که بتوانند آثار تولیدی هنرمندان خود را نشان دهند، از هنرمندان حمایت کرده و بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی برای آنها به منظور پرداختن خلاقانه به هنرشان فراهم آورند. این برنامه قصد دارد مشاغل وابسته به رسانه ای را به 16 هزار و 100 فرصت شغلی تا سال 2020 برساند که اکنون 10 هزار فرصت است.
وی ادامه داد: هدف اصلی و اساسی از این برنامه بهبود وجهه عربستان سعودی و پیشبرد فرهنگ است که در دهه های اخیر کهن الگوها و اتهامات نادرست در مورد آن ثابت باقی مانده است.
وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی سعودی در پاسخ به این سئوال که آیا میزان آزادی بیان در این کشور اجازه شکوفایی به هنر و رسانه ها را می دهد، گفت: روزنامه ها هر روز انتقادات زیادی را از برنامه های دولت مطرح می کنند.
وی افزود: دریافت بازخورد از موفقیت و شیوه اجرای این برنامه هم برای ما مهم است، از طرف دیگر وزرا در اقدامی نشان دهنده دسترسی به مقامات عربستان سعودی هر شب در هفته جاری پاسخگوی سئوالات خبرنگاران داخلی و خارجی یا در تلویزیون ملی بوده اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این برنامه بخشی از اقدامات گسترده برای تغییر در وجهه عربستان سعودی تا سال 2030 میلادی است که محمد بن سلمان ولیعهد این کشور آغاز کرده تا هم در اقتصاد و هم در فرهنگ این کشور تنوع بخشی شود.
عربستان سعودی در فهرست شاخص آزادی مطبوعات سازمان گزارشگران بدون مرز رتبه 165 را از 180 کشور دارد. موضوع «رائف بدوی» وبلاگ نویسی که خواستار آزادی بیان بود و در سال 2012 دستگیر و به 10 سال زندان و یکهزار ضربه شلاق محکوم شد، به انتقادات گسترده جهانی علیه ریاض منجر شد.
فراهنگ ** 9157 ** 1071

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عربستان دست به دامن هنر شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات