5 پیشنهاد برای توسعه روابط گردشگری با آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی از سال 2010 به بعد همواره توریستی ترین و بزرگ ترین مقصد گردشگری آفریقا محسوب شده و در گزارش اخیر رقابت پذیری مجمع جهانی اقتصاد، جایگاه 48 را از نظر صنعت توریسم در بین 141 کشور جهان به دست آورده است.

صنعت توریسم به صورت مستقیم و غیرمستقیم 9 درصد تولید ناخالص داخلی آفریقای جنوبی را شامل می شود و بیش از 1.4 میلیون شغل در این کشور ایجاد کرده است. همچنین آمار گردشگران ورودی به آفریقای جنوبی، از 3.4 میلیون نفر در سال 1994، به 9.6 میلیون گردشگر در سال 2014 رسیده و با وجود رشد 6.6 درصدی در سال 2014 نسبت به سال 2013، که بیشتر از متوسط جهانی بوده، در سال 2015، 6.8 درصد کاهش داشته و به 8.9 میلیون نفر رسیده؛ اتفاقی که دلایل آن رکود اقتصاد جهانی و منطقه ای، مشکلات قوانین جدید ویزا و ... عنوان شده است.

از سوی دیگر، در ژانویه سال جاری میلادی بیش از یک میلیون توریست به آفریقای جنوبی وارد شده که 15 درصد از ژانویه سال قبل بیشتر است. در ماه فوریه نیز آمار توریست های ورودی، 18 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل بیشتر بوده است که مقامات گردشگری آفریقای جنوبی این رشد را امیدوارکننده دانسته اند.

آفریقای جنوبی در سال های اخیر سیاست کلان گردشگری را بر محور توسعه نیروی انسانی، تقویت زیرساخت های موجود، بسیج منابع مالی، بازاریابی موثر و توسعه گردشگری داخلی در کنار جذب گردشگران خارجی قرار داده است. در زمینه بازاریابی نیز، دولت این کشور بیشترین تلاش خود را بر جذب گردشگران خارجی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و هلند، کشورهای آسیایی شامل هند، چین و ژاپن و کشورهای آفریقایی مثل کشورهای جنوب آفریقا، نیجریه و کنیا متمرکز کرده است.

چرا توریسم آفریقای جنوبی پیشرفت کرد؟

عوامل متعددی نیز به رشد بخش توریسم آفریقای جنوبی کمک کرده است که به عنوان نمونه می توان به برخورداری از جاذبه های گردشگری، تنوع تولیدات (به خصوص وجود جاذبه های اکوتوریستی و فرهنگی)، به صرفه بودن گردشگری برای گردشگران اروپایی و آمریکایی، تحولات سیاسی مثبت و ثبات و آرامش سیاسی در دوره بعد از رژیم آپارتاید اشاره کرد. تشویق گردشگران به اقامت طولانی تر، کسب درآمدهای بیشتر از گردشگران از طریق ارائه فرصت های متنوع، تشویق گردشگران به سفر به نقاط مختلف به جای اقامت در یک یا دو نقطه و تسهیل جابه جایی گردشگران ازجمله سیاست هایی است که آفریقای جنوبی در این زمینه دنبال کرده است.

به گفته دست اندرکاران بخش توریسم آفریقای جنوبی، بهبود نسبی وضعیت امنیتی این کشور در کنار وجود زیرساخت های مناسب گردشگری و تبلیغات گسترده ازعلل رویکرد خوب توریست ها به این کشور بوده است. مسوولان جهانگردی آفریقای جنوبی معتقدند، برای افزایش درآمدهای این بخش اقتصادی باید در کنار تلاش برای افزایش تعداد بازدیدکنندگان، در جهت افزایش درآمدزایی از تعداد گردشگران موجود نیز حرکت کرد.

در همین راستا نقشه راه استراتژیک صنعت توریسم آفریقای جنوبی برای دستیابی به صنعت توریسم پایدار، افزایش سهم آن در رشد اقتصاد و اشتغال، دستیابی به صنعت توریسم رقابتی برای جذب گردشگران بین المللی، توسعه زیرساخت ها و ایجاد زنجیره ارزش برای سال 2015 تا 2020 تنظیم شده است. در چارچوب این سند، راهبرد توسعه گردشگری بین المللی تصویب شده و ضمن بررسی و تحلیل وضعیت بازار بین المللی گردشگری و پیش نیازهای توسعه این بخش اقتصادی از جمله توسعه ناوگان مسافرت هوایی، بازاریابی، ترتیبات گمرکی، آسان سازی صدور روادید گردشگری و امنیت گردشگران پیش بینی شده است.

آفریقای جنوبی همچنین برنامه های تبلیغاتی گسترده ای را در آمریکا، اروپا، آفریقا و تعدادی از کشورهای آسیایی برای تقویت بازاریابی پیش بینی کرده است. در سند نقشه راه این کشور، پیش بینی شده که تعداد گردشگران ورودی از 8.9 میلیون نفر در سال 2015 به 7/ 13 میلیون نفر در سال 2020 برسد.

درآمد توریسم نیز باید از 94.6 میلیارد رند (واحد پول آفریقای جنوبی) در سال 2015 به 134.3 میلیارد رند در سال 2020 افزایش یابد و بتواند 225 هزار شغل جدید تا 2020 ایجاد کند. همچنین در قالب برگزاری نشست های تجاری، 177 کنفرانس بین المللی در پنج سال آینده برنامه ریزی شده که انتظار می رود 3.5 میلیارد رند درآمد به اقتصاد این کشور تزریق کند. با این همه، با وجود اینکه آفریقای جنوبی یکی از کشورهای گردشگرپذیر است و جاذبه های گردشگری خوب آن می تواند برای ایرانیان و جاذبه های تاریخی ایران نیز می تواند برای شهروندان آفریقای جنوبی جذاب باشد، آفریقای جنوبی همواره برای گرد شگران و تجار ایرانی ناشناخته باقی ماند ه است.

از سوی دیگر، مقامات دو کشور هنوز زمینه تبادل گردشگر را میان ایران و آفریقای جنوبی فراهم نکرده اند؛ درحالی که توسعه گردشگری راه مناسبی برای شناسایی و معرفی ظرفیت های دو کشور است. به نظر می رسد هنوز ناشناخته های بسیاری در میان جوامع دو کشور وجود دارد. اما یکی از اصلی ترین دلایل را می توان در نبود پرواز مستقیم میان تهران و آفریقای جنوبی دانست. در عین حال اگر گردشگری میان دو کشور رونق بگیرد ناخودآگاه زمینه حضور تجار و بازرگانان نیز فراهم خواهد شد و تبادل پول رونق خواهد گرفت؛ خصوصا اینکه نظر مقامات و مردم دو کشور به توسعه روابط مثبت است. در این زمینه پیشنهاد می شود از برقراری پرواز مستقیم بین تهران و ژوهانسبورگ حمایت صورت گیرد.

همچنین معرفی آفریقای جنوبی و ظرفیت های گردشگری آن برای گردشگران ایرانی با توجه به مناسبات سیاسی دوستانه بین دوکشور و ظرفیت های فراوان موجود در این حوزه باید در دستور کار قرار گیرد. به علاوه لازم است از تجربیات آفریقای جنوبی در صنعت توریسم بهره بگیریم و برای معرفی ایران و جذب توریست از گردشگران اروپایی و غربی وارد شده به آفریقای جنوبی اقدام صورت گیرد. در نهایت شایسته است آفریقای جنوبی با کشورهایی که ایران با آنها تراز توریستی منفی دارد مانند مالزی و تایلند و ... جایگزین شود.

دنیای سفر این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است. مدیریت گردشگری ، آفریقای جنوبی هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 1 + 0 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ کاهش 95 درصدی گردشگران روس در آنتالیا کاهش 95 درصدی گردشگران روس در آنتالیا بر اساس آخرین آمار منتشر شده، در پنج ماه اول سال جاری میلادی، حضور گردشگران روسی در آنتالیا نسبت به مدت مشابه سال قبل، 95 درصد کاهش داشته است... ^ 4 مطالبه گردشگری اتاق ایران از مجلس دهم 4 مطالبه گردشگری اتاق ایران از مجلس دهم مجلس دهم در حالی از هفته گذشته آغاز به کار کرد که با تغییر قابل توجه اعضا و رویکرد اعضای خانه ملت، امیدهای تازه ای در خصوص شکل گیری اتفاقات مثبت در دل فعالان اقتصادی بخش خصوصی شکل گرفته است... ^ چگونه ساده و ارزان سفر کنیم؟ چگونه ساده و ارزان سفر کنیم؟ زندگی مان شده کار مداوم و زیاد و بی تفریح. و در آخر تمام پس اندازمان را در یک مسافرت شب عید خرج می کنیم و اگر جواب این بریز و بپاش ها را ندهد وام می گیریم و باز هم مسافرت های پر هزینه و پر خرج می رویم... خبرهای جدید ادامه ... کاهش 95 درصدی گردشگران روس در آنتالیا 5 پیشنهاد برای توسعه روابط گردشگری با آفریقای جنوبی 4 مطالبه گردشگری اتاق ایران از مجلس دهم چگونه ساده و ارزان سفر کنیم؟ ثبت ملی نخ ریسی عبا و حصیربافی به نام استان بوشهر سرمایه گذار خارجی، سرمایه گذار فضایی روستای گوران؛ موزه زنده مردم شناسی رونق گردشگری دریایی در قشم؛ بدون ویزا شناسایی 2000 جاذبه طبیعی گردشگری در کشور خبرهای پربازدید کمپین دیپلمات های ترکیه برای نجات گردشگری قابلیت ها و ظرفیت های ژئوتوریستی استان ایلام رکوردی تازه برای نمایشگاه ملی صنایع دستی ایران سرمایه گذار خارجی، سرمایه گذار فضایی ثبت ملی نخ ریسی عبا و حصیربافی به نام استان بوشهر اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری هتلداری تورگردانی میراث فرهنگی صنایع دستی محیط زیست حمل و نقل تکنولوژی آموزش ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفر چند رسانه ایدنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر بازارچه سفرعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «5 پیشنهاد برای توسعه روابط گردشگری با آفریقای جنوبی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات