دیگرانگیزه‌ای برای ادامه زندگی ندارم...

دیگر کسی او را ندید تا اینکه لحظاتی بعد از وقت امتحان صدای جیغ و فریادهای دخترهای دبیرستانی، مدیر و ناظم را جلو سرویس بهداشتی کشاند. آنها دختر ١٦ ساله‌ای را دیدند که با تکه‌ای طناب خودش را از در سرویس بهداشتی حلق آویز کرده است.
همه تصویر روبه‌روی‌شان را می‌دیدند اما هیچ کس نمی‌توانست باور کند این همان دختری است که ساعتی پیش همراه با بقیه بچه‌ها می‌گفت و می‌خندید و همه را دعوت به گرفتن عکس سلفی و دسته‌جمعی می‌کرد.
مدیر مدرسه به سعید احمدبیگی، بازپرس ویژه قتل گفته او بعد از امتحان ادبیات فارسی اقدام به خودکشی کرده است. یکی از مسوولان آموزش‌وپرورش استان تهران که نمی‌خواهد نامی از او برده شود به اعتماد می‌گوید پلیس در بازرسی از کیف و کتاب‌های او نامه‌ای را پیدا کرد که در آن از تمام شدن انگیزه‌اش برای ادامه زندگی نوشته بود. اینکه دیگر نمی‌تواند به زندگی ادامه بدهد و امیدی برای بهتر شدن شرایط زندگی‌اش ندارد.
این مقام مسئول می‌گوید دختر دانش‌آموز در آن نامه هیچ نام و نشانی از کسی نبرده و حتی به‌طور مستقیم به خانواده، مدرسه یا دوستانش اشاره نکرده است. او می‌گوید: «این دختر دانش‌آموز دوم دبیرستانی پوچی زندگی را علت اصلی خودکشی‌اش عنوان کرده است.»
* عکس دسته‌جمعی قبل از خودکشی
حالا دانش‌آموزان مدرسه شهرک غرب همگی در شوک خودکشی هم‌کلاسی و هم‌مدرسه‌ای‌شان هستند. باور نمی‌کنند تصویری دختری که در دستشویی و روی طناب‌دار دیدند همان دختری که لحظاتی قبل در کنار آنها می‌گفت و می‌خندید بی‌آنکه کلامی از مرگ و رفتن بگوید.
مدیر این دبیرستان دخترانه ضمن تایید خودکشی این دانش‌آموز گفت‌وگو و اعلام جزییات بیشتر به اعتماد را منوط به مصاحبه حضوری کرد. اما در این بین سوال این است که چرا شاهد خودکشی این دختر دانش‌آموز و دانش‌آموزانی دیگر در ماه‌های گذشته بوده‌ایم؟
* مشاور باید دغدغه انسانی داشته باشد
کاظم اکرمی وزیر اسبق آموزش و پرورش و مشاور کنونی وزیر در این‌باره به اعتماد می‌گوید: «حضور مشاور راهنما در دبیرستان‌ها به خصوص دبیرستان‌های دخترانه در کم‌شدن آسیب‌های اجتماعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. متاسفانه بعضی از مدارس حضور مشاور راهنما را چندان جدی نمی‌گیرند. من نمی‌دانم که این مدرسه مشاور راهنما داشته یا نه؟ البته بعضی از مشاورها آن‌طور که باید و شاید دغدغه کمک به دانش‌آموزان را ندارند یا اینکه مهارت‌های کافی برای حل مشکلات دانش‌آموزان را بلد نیستند. اینکه کسی را به صرف گرفتن حقوق مجبور کنیم که یک کار دلی انجام دهد شاید چندان منطقی نباشد. مشاورهایی که در مدارس و دبیرستان‌ها مشغول به خدمت می‌شوند باید دغدغه کمک‌رسانی را داشته باشند. همچنین باید تعداد مشاورهایی که در یک مدرسه گذاشته می‌شود بیشتر باشد به هر حال یک نفر مشاور نمی‌تواند به ٢٠٠ یا ٣٠٠ نفر دانش‌آموز نزدیک شود، داستان زندگی‌شان را بپرسد و از نظر روحی کمک‌شان کند.»
البته او می‌گوید: «مشاورانی هم هستند که برای حل مشکلات روحی دانش‌آموزان خودشان به جلسات مشاوره می‌روند و با تعدادی از استادان صحبت می‌کنند و بعد از رایزنی‌های فراوان سراغ دانش‌آموزان می‌روند تا مشکلات‌شان را حل کنند. حتی در بعضی مواقع پدر و مادر از مشکلات بچه‌های‌شان خبر ندارند اما مشاوران مدرسه با مهارت‌های تخصصی از مشکلات دانش‌آموزان با‌خبر می‌شوند و به خانواده‌های آنها اطلاع می‌دهند.»
وزیر اسبق آموزش و پرورش همچنین به فصل امتحانات و حساسیت‌های این دوره هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «همیشه نزدیک امتحان‌ها که می‌رسد بحران‌های روحی دانش‌آموزان هم بیشتر می‌شود. از طرفی ناامید شدن از درس خواندن در مدارج بالا و نرسیدن به جایگاه برتر اجتماعی در کنار تلاش بی‌وقفه‌شان برای کسب نمره خلا بزرگی را برای‌شان به وجود می‌آورد. این روزها شرایط زندگی مانند گذشته نیست. پدرومادرها باید با خواندن کتاب‌های رفتارشناسی نوجوان روحیات آنها را بشناسند. تلگرام و رسانه‌های مجازی هر روز در حال دادن اطلاعات جدیدی به دانش‌آموزان هستند. به همین نسبت هم باید مادر و پدر‌ها اطلاعات‌شان را برای کم‌کردن تبعات منفی این اطلاعات به‌روز کنند. به اعتقاد من آمار خودکشی دانش‌آموزان بالا رفته و خوب است که وزارت آموزش و پرورش کمیته‌ای به نام کمیته بحران تشکیل دهد تا خیلی زود این ماجراها را پیگیری کند.»
اخبار خودکشی دانش‌آموزان در حالی منتشر می‌شود که کارشناسان اجتماعی و روانشناسان معتقدند با راه‌اندازی کمپین‌های اجتماعی و استفاده از فضای مجاری و شبکه‌های اجتماعی و آگاهی‌رسانی تا حدودی زیادی می‌توان جلو افزایش خودکشی در جامعه را گرفت.
روزنامه اعتماد
تهرام/9343

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دیگرانگیزه‌ای برای ادامه زندگی ندارم...» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات