روزه های 21 ساعتی در روسیه

به گزارش ایرنا، برپایه جدول افق شرعی اعلام شده، افطار اولین روز ماه مبارک رمضان (دوشنبه) برای مسلمانان در شهر مسکو ساعت 21 و 49 دقیقه بود.
همچنین سه شنبه به عنوان دومین روز ماه مبارک رمضان از 29 دقیقه بامداد یعنی زمان وقت شرعی اذان، روزه آغاز شد و این روند زمانی همچنان تا پایان ماه فقط با چند دقیقه جابجایی ادامه می یابد که در آخرین روز اذان صبح 34 دقیقه بامداد و افطار نیز ساعت 21 و 54 دقیقه اعلام شده است.
هر چند در یک هفته گذشته هوای مسکو مانند بسیاری از شهرهای دیگر روسیه پرباران، خنک و تا حدی سرد در حد هشت درجه بالای صفر بود، ولی براساس پیش بینی ها، انتظار می رود ماه مبارک رمضان سال جاری میلادی بلندترین و گرمترین روزها را در سه دهه گذشته داشته باشد، اما تغییرات مداوم آب و هوایی بویژه شرایط بارانی، ابری و جنگلی بودن مناطق مختلف سبب کاهش تاثیرات گرما و روزهای طولانی برای روزه داران می شود.
البته در بسیاری از مناطق جنوبی روسیه، نزدیک مرزهای ایران و دریای خزر، روزه ماه رمضان زمان کمتری خواهد داشت.
مسلمانان روسیه که بیش از 25 میلیون نفر از جمعیت حدود 147 میلیون نفری این کشور را تشکیل می دهند و مرکب از بخش اصلی اهل سنت و همچنین شمار قابل توجه شیعیان هستند، در برگزاری آداب و آیین ماه مبارک رمضان اهتمام ویژه ای دارند.
حدود هفت هزار مسجد و مراکز عبادی در این ماه شاهد شلوغ ترین روزهای اجتماع مسلمانان است که در شهرهای بزرگ مانند مسکو و سن پترزبورگ به صورت منسجم و انبوه برای ادای نماز جماعت و صرف افطار ساده گرد هم می آیند، ولی در مساجد شهرهای دیگر شامل ادای نماز در اوقات دیگر و قرائت قرآن نیز می شود.
همچنین برپایی نماز جمعه در این ماه با حضور گسترده تر مسلمانان در مساجد و مراکز عبادی روسیه برگزار می شود.
جمهوری های مسلمان نشین قفقاز شمالی از جمله چچن، اینگوش، داغستان، تاتارستان، باشقیرستان، کاراچایوو چرکسیا و مناطق مرکزی روسیه مانند مسکو و سن پترزبورگ مراکز اصلی جمعیتی مسلمانان در روسیه به شمار می روند.
روسیه با 17 میلیون و 70 هزار و 400 کیلومتر مربع وسعت به عنوان پهناورترین کشور جهان و دارا بودن مرز خاکی با 14 کشور در دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد.
اروپام 1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روزه های 21 ساعتی در روسیه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات