اهمیت ژئوپلتیکی بندر چابهار برای هند از نگاه یک نشریه چینی

نشریه «گلوبال تایمز» چین در گزارش خود نوشت: چابهار بندری در جنوب شرق ایران است که از سال 1982 میلادی استفاده از آن مد نظر قرار گرفت و از سال 2002 میلادی هندی ها که پیشتر خواستار حضور در این بندر بودند بیشتر به آن توجه نشان دادند.
روزنامه می نویسد: اما اخیرا به دنبال سفر «نارندرا مودی» نخست وزیر هند به ایران و پس از دیدار او با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و به دنبال امضای توافقنامه دو کشور و افغانستان برای توسعه این بندر، یکپارچگی اصلی میان طرفین شکل گرفت.
گلوبال تایمز از چابهار به عنوان یک کریدور اقتصادی یاد می کند که هند به شدت می خواهد در آن سهم داشته باشد.
به نوشته روزنامه چینی، در واقع این کریدور اقتصادی و شاهراه مهم منطقه ای دروازه ای برای ورود هند به خاورمیانه است.
نشریه به نقش ایران اشاره می کند و می نویسد اهداف ایران می تواند در چابهار با هند فرق کند. زیرا ایران به توسعه اقتصادی کل منطقه می اندیشد.
گلوبال تایمز نوشته است که ایران از این کریدور اقتصادی به عنوان مکمل استفاده می کند. ایران با چین نیز رابطه نزدیکی دارد و هرگز بندر گوادر پاکستان را که طرح مشترک چین و پاکستان است یک مانع نمی داند و برای تکمیل این کریدور اقتصادی حتی سوخت رسانی و‌ آبرسانی نیز کرده است.
گلوبال تایمز نوشته است که چابهار یک کریدور اقتصادی است که چین و پاکستان هم آن را مطلوب و باعث ارتباطات بیشتر منطقه ای و مرتبط شدن با برنامه جاده ابریشم می دانند اما دهلی نو نباید به این بندر ایران به عنوان یک برگ برنده و امتیاز منطقه ای برای خودش نگاه کند در غیر این صورت حرکتی غیرسازنده صورت داده است.
روزنامه می نویسد: هند در این اندیشه است که می تواند با این قرارداد به مسیرهای اصلی و گذرگاه های مهم در افغانستان که بسیاری از شهرهای این کشور را به یکدیگر وصل می کند دسترسی داشته باشد.
روزنامه با اشاره به سرمایه گذاری 400 میلیون دلاری هند در بخش فولاد برای ساخت خط آهن بین چابهار تا زاهدان در نزدیکی مرز با افغانستان اشاره می کند که نشان دهنده توجهات ویژه هند در این منطقه است.
گلوبال تایمز چین تصریح می کند که هند با استفاده از چابهار مزیت های بیشتری نسبت به پاکستان پیدا می کند و این موضوع مورد توجه اسلام آباد قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، اگر چه این اقدامات هند برای توسعه چابهار طبیعتا مزایای اقتصادی فراوانی دارد اما این بهترین، آسانترین و کوتاهترین مسیر برای دسترسی هند به افغانستان و کل آسیای مرکزی است.
توافقنامه راهبردی تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین ایران، هند و افغانستان معروف به «موافقتنامه چابهار» روز سوم خرداد ماه جاری در حضور سران سه کشور در تهران امضاء شد.
آساق**231**1663**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اهمیت ژئوپلتیکی بندر چابهار برای هند از نگاه یک نشریه چینی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات