نبود زیرساخت ها معضل سرمایه گذاری و توسعه/73میلیون ریال سرانه درآمدی مردم گلستان

داود طبرسا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: در سال 84، رتبه استان در بخش درآمد سرانه 20 بود، ولی اکنون رتبه 27 را دارد.
وی اضافه کرد که در این فاصله زمانی در برخی سال ها درآمد سرانه در گلستان در بین 31 استان کشور به 30 نیز رسیده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گلستان با اشاره به عدالت مالیاتی گفت: باید در استان ها درآمد سرانه بطور سالانه حساب و مالیات ها بر آن اساس در نظر گرفته شود که اگر غیر از این باشد به مردم فشار می آید.

* نبود زیرساخت های سرمایه گذاری معضل توسعه گلستان
طبرسا همچنین گفت که نبود زیرساخت های سرمایه گذاری داخلی و خارجی، مهمترین معضل در راه توسعه استان است.
وی افزود: 402 میلیون دلار مصوب سرمایه گذاری خارجی در استان داریم که از کل این میزان 55میلیون دلار سرمایه گذاری تا پایان سال 2012 (براساس آمار سازمان ملی سرمایه گذاری کشور ) در گلستان انجام شده است.
وی با بیان این که آخرین آمار سرمایه گذاری در استان را سازمان سرمایه گذاری کشور اعلام نکرده است، اضافه کرد: براساس این آمار، رتبه گلستان در این خصوص بین استان های کشور هفتم است و هم اینک دو سرمایه گذار چینی و اوکراینی در بخش تولید قطعات پلاستیکی و سقف های کششی در سه شهرک صنعتی بندرگز، اترک و شهید هزارجریبی گرگان مشغول فعالیت هستند.
طبرسا ادامه داد: مجموع سرمایه گذاری این دو شرکت 2 میلیون دلار می باشد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گلستان همچنین گفت: اعتبارات استانی جوابگوی اجرای زیرساخت ها نیست و گلستان نیازمند تخصیص بودجه و اعتبارات ملی بیشتری به خصوص در بخش اعتبارات عمرانی است.
وی افزود: از سوی دیگر سرمایه گذاران استانی در تامین منابع مالی ضعیف هستند و نقطه اتکای آنان به منابع محدود بانکی است و بانک ها نیز تا سقف 20 میلیارد ریال می توانند تسهیلات پرداخت کنند ومازاد آن باید در تهران بررسی شود که در این مسیر مشکلات زیادی به وجود می آید.
طبرسا با اشاره به این که در زمینه حمایت های قضایی از سرمایه گذاران خارجی و داخلی مشکلی نداریم، اضافه کرد: در مجموع مشکل سرمایه گذاری در سه بخش 'قوانین و مقررات'، 'اعتبارات' و 'سایر مشکلات' جمع بندی می شود.
به گفته وی مشکل بخش اول در زمینه کار، بیمه و تامین اجتماعی است و زمان بر بودن اخذ استعلام ها بخش دیگری از مشکلات این قسمت است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گلستان گفت: برای حل مشکل استعلام ها 'پنجره واحد' طراحی شده است که بر آن اساس سرمایه گذار می تواند درخواست خود را از طریق این نرم افزار ارایه دهد و سپس در زمان کمی جواب را دریافت کند، ولی این جواب ها نیازمند پاسخگو بودن در بحث فراهم بودن زیرساخت ها است.
طبرسا ادامه داد: مشکل به روز رسانی زمینه های سرمایه گذاری به خصوص در بحث وثیقه بانک ها، تجدید نشدن ارزیابی ها، توان مالی کم سرمایه گذاران، موازی کاری در شناسایی سرمایه گذار، نگاه بخشی دستگاه ها و فقدان نگاه سیستمی آنان به سرمایه گذاران، بخش های دیگری از مشکلات در این حوزه است.
وی افزود: پنجره واحد سرمایه گذاری تنها یک گام در جهت حل مشکلات سرمایه گذاری است و فرآیند استعلام ها را کوتاه می کند، ولی برای حل تمام مشکلات باید زیرساخت ها تامین شود.
3014/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نبود زیرساخت ها معضل سرمایه گذاری و توسعه/73میلیون ریال سرانه درآمدی مردم گلستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات