برداشت چوب از جنگل‌های هیرکانی 32 درصد کاهش می‌یابد

سید وجیه الله موسوی روز چهارشنبه در گفت ‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار است طی سال جاری حدود 400 هزار متر مکعب چوب از جنگل‌های هیرکانی استان های شمالی برداشت شود.
برای برداشت چوب در جنگل ها در شش ماه اول سال بر روی درختان نشانه گذاری انجام می شود و در شش ماهه دوم نیز (از اول پائیز) کار برداشت چوب از جنگل ها آغاز می شود.
وی گفت: پارسال 591 هزار و 632 متر مکعب چوب از درختان شکسته، افتاده، ریشه‌کن ، آفت‌زده و همچنین در منطقه عملیات پرورشی در اجرای ماده 6 برنامه بهینه‌سازی پایش، حفظ، بهره‌برداری جنگل‌های شمال کشور برداشت شد.
مدیر کل دفتر جنگل داری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور، اولویت نخست مدیریت جنگل‌های هیرکانی را حفظ و نگهداری این جنگل‌ها و در مرحله بعد توسعه و گسترش آن ذکر کرد.
موسوی درباره مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی این دفتر در سال 1395 گفت: اجرای هفتمین دوره ارزیابی کیفی (آماربرداری قطعات نمونه ثابت) در جنگل‌های هیرکانی و همچنین ساماندهی جنگل‌نشینان و خروج دام از جنگل و نظارت بر تهیه و اجرای طرح‌های جنگل‌داری از برنامه‌های شاخص ما محسوب می‌شود.
این مسئول سازمان جنگل‌ها، بررسی و برآورد میزان مصرف و تولید واحدهای صنایع چوبی تبدیل اولیه و ثانویه و نظارت و سیاست‌گذاری صادرات مواد اولیه چوبی را از دیگر اهداف سال 1395 برشمرد.
وی تصریح کرد: ارزیابی فیزیکی طرح‌های جنگل‌داری که قراردادهای آنها پایان یافته است و تهیه ترازنامهٔ طرح‌های جنگل‌داری، تجدید نظر طرح‌های جنگل‌داری و پیش‌بینی ترازنامه، آموزش نجاران قطع و تبدیل مجریان طرح‌های جنگل‌داری، نظارت بر اجرا و بررسی تعهدات مجریان طرح‌های جنگل‌داری نیز در دستور کار قرار دارد.
موسوی همچنین از نظارت بر نحوهٔ صحیح و اصولی قطع و تبدیل درختان و خروج محصولات برای کاهش ضایعات و پیگیری وصول بهرهٔ مالکانه و عوارض سهم دولت و همچنین پیگیری اجرای عملیات جنگل‌پروری در طرح‌های جنگل‌داری خبر داد.
مطابق آمار رسمی، در دههٔ 1370 سالانه نزدیک به دو میلیون متر مکعب چوب از جنگل‌های هیرکانی برداشت می‌شد.
استان های شمالی کشور دارای یک میلیون و 900 هزار هکتار جنگل هستند.
/7517/ 1602/1899

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برداشت چوب از جنگل‌های هیرکانی 32 درصد کاهش می‌یابد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات