بیش از ۳۰ درصد جمعیت گلستان در بافت های فرسوده ساکن هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از اداره روابط عمومی اداره كل راه و شهرسازی استان گلستان، ابراهیم مبارك قدم در نشست مقدماتی كارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت ناكارآمد در استان كه در محل دفتر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری كل استان برگزار شد، افزود: قریب به 280 هزار نفر از جمعیت شهری استان در این محدوده ها ساكن هستند كه بیشترین درصد آنها در شهرهای گرگان و گنبدكاووس سكونت دارند.

وی بیان کرد: توجه نکردن به مسایل و مشكلات موجود در این محدوده ها و اعمال سیاست های پاكسازی و یا حمایتی در سال های گذشته، نتایج خوبی در بر نداشته و موجب استقرار نامتعادل جمعیت در مراكز شهری و شكل گیری عرصه های نابسامان در اشكال مختلف شده است.

وی با اشاره به اینكه گسترش میزان جمعیت شهری ساكن در محدوده های هدف بازآفرینی، واقعیتی انكار ناپذیر است، افزود: مدیریت شهری و دستگاههای اجرایی متولی با پذیرش این موضوع می توانند سیاست های كنترلی و راهبردی در جهت پیشگیری از این معضل اتخاذ كنند.

مدیركل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به اینكه در مشروح قوانین و مقررات و در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز، موضوع جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی در شهرها و ساماندهی بافت های حاشیه ای و نامناسب موجود و پیشگیری و كنترل نابهنجاری های عمومی ناشی از آن تاكید شده است، افزود: این سكونتگاه‌ها ضمن آنكه سیمای آشفته و بی نظم در بخش های خاصی از شهرها بوجود می آورند، لطمات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گسترده ای را بر كل مجموعه شهر تحمیل می كنند.

مبارك قدم ادامه داد: توجه نکردن به این مناطق موجب افزایش نفوذ آن در سطح وسیع تری از شهر  می شود و برای كاهش سرعت این روند و چگونگی نحوه رسیدگی به مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، باید سیاست های كنترلی و لازم را، اعمال و به آنها توجه كرد.

وی، وجه مشترك این مناطق را، نداشتن اسناد رسمی و برنامه های شهرسازی بیان كرد و گفت: به دلیل شكل گیری این مناطق در خارج از محدوده های قانونی، ساخت و سازهای آنها غیررسمی است و با مصالح غیر استاندارد، بی دوام و كم دوام و بدون رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت ساخته شده اند.

مبارك قدم، اغلب ساكنین این مناطق را، مهاجرین از شهرهای كوچك به بزرگ و از روستاها به شهرهای بزرگ بیان كرد و گفت: تصویب و شكل گیری كارگروه پیش بینی و پیشگیری، یكی از اقدامات موثر برای پیشگیری از رشد این آسیب اجتماعی و توسعه و گسترش روند مهاجرت به این مناطق خواهد بود.

وی یادآورشد: این كارگروه از كارگروه های ذیل ستاد بازآفرینی شهری پایدار است كه متشكل از ۱۷ دستگاه اجرایی است كه هدف آن جلوگیری از هدر رفت منابع و اغتشاش در ناحیه شهری بوده و موجب وفاق و همگرایی دستگاههای متولی می شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری كل گلستان هم گفت: حضور مستمر، مداوم و نظارت در این گونه بافت ها توسط مدیران و تصمیم گیران، زمینه ای برای تصمیم گیری و اقدامات خوب در این مناطق خواهد بود.

حسین شعبانی، حاشیه نشینی را یكی از آسیب های اجتماعی مهم و از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری بیان كرد و گفت: ما هم باید به همین اندازه نسبت به این معضل دغدغه داشته باشیم.

وی، كنترل و برنامه ریزی برای رفع اینگونه معضلات را، كارآمدی دولت دانست و گفت: با ساماندهی حاشیه نشینی از طریق فعال سازی این كارگروه، امكاناتی در این مناطق برای بهره مندی ساكنین آن فراهم می شود و از رشد آن جلوگیری می كند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بیش از ۳۰ درصد جمعیت گلستان در بافت های فرسوده ساکن هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات