کشتی‌های صید ترال کف در سیستان و بلوچستان توقیف شد

سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: کشتی‌های صید ترال کف در محدوده دریایی استان سیستان و بلوچستان برای اولین بار در کشور توقیف شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست، سعید محمودی اظهار داشت: با پیگیری‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان و شکواییه صیادان استان، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان کنارک دستور توقیف کلیه کشتی‌های ترال کش کف را صادر نمود. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به پیگیری های مکرر سازمان حفاظت محیط زیست در مورد حذف روشهای صید ترال کف توسط سازمان شیلات ایران و عدم حصول نتیجه در این خصوص و از طرفی شکایت جامعه صیادی جنوب استان مبنی بر کاهش روز افزون ذخایر آبزیان در آبهای ساحلی استان، مراتب از طریق مقامات قضایی شهرستان کنارک در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: این کشتی‌ها علی رغم فعالیتهای تخریبی در بستر دریا و تلفات بیش از حد آبزیان با مجوز رسمی سازمان شیلات ایران در آبهای استان مشغول صید بودند و در بررسیهای اولیه دستگاههای ناوبری آنها، مشخص شد بر خلاف ماده 10 قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزیان مصوب 14/6/74 که عنوان می‌دارد هر گونه فعالیت صید صنعتی در آبهای ساحلی(زیر 12 مایل دریایی) ممنوع می باشد، بین فواصل 8 تا 12 مایلی ساحل استان صید نموده بودند.

محمودی تصریح کرد: در بررسی ترکیب صید توسط کارشناسان مشخص شد که بیش از 70 درصد حجم صید، گونه‌های غیرهدف و دور ریز را تشکیل می‌داد که به دلیل غیرانتخابی بودن این روش این گونه‌ها در اثر تور کشی در بستر دریا و همچنین فشار توده عظیم صید شده در داخل تورهای ترال از بین رفته بودند به طوری که به هیچ وجه قابلیت رهاسازی یا استفاده شیلاتی نداشتند.

وی تاکید کرد: بررسی تخریبات بستر دریا به دلیل عمق بالا و امکانات محدود مقدور نبود ولی از محتویات تورها می‌توان سطح وسیع تخریب بستر دریا را حدس زد. آنچه بیش از همه قابل توجه هست حضور 9 فروند کشتی ترال کف کلاس فردوس (کشتی های آسمان) در آبهای ساحلی و متأسفانه برنامه‌ریزی جهت اضافه نمودن بیش از 10 شناور صنعتی جدید ترال کف در کلاس طبس توسط شیلات ایران است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: این اقدام به دلیل اینکه باعث کاهش بیشتر ذخایر آبزیان و تأثیر نامطلوب بر معیشت جامعه صیادی استان می‌شود، شکایت تمامی صیادان منطقه را به دنبال داشته است به طوری که نا امید از برنامه ریزی های غیر اصولی سازمان شیلات، به سازمان حفاظت محیط زیست و سیستم دادگستری پناه آورده‌اند.

محمودی افزود: صید ترال کف باعث آشفتگی و برهم خوردن توازن در زندگی دریایی می‌گردد. اگر چه امروزصید به روش ترال به شدت در برخی از کشورها کنترل می‌شود، ولی این روش صید، هدف بسیاری از اعتراضات زیست محیطی ماست.

وی تصریح کرد: استفاده بیش از حد از ترال و آسیب‌های فیزیکی که ترال به بستروارد می‌کندو از آنجا که ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریاست، می‌تواند تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در بستر دریا ایجاد نماید، از آن جمله شکستن مرجانها، تخریب بسترهای علفی، خسارت به زیستگاه تخم‌ریزی آبزیان، مرگ و میر پستاندارن و لاک‌پشتهای دریایی و از بین رفتن اکوسیستمهای دریایی است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشتی‌های صید ترال کف در سیستان و بلوچستان توقیف شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات