وسعت پیکره آبی دریاچه ارومیه 40 درصد افزایش می‌یابد/ جلوگیری از برداشت غیر مجاز آب حوضه دریاچه

افزایش نسبی آب دریاچه ارومیه دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: وسعت پیکره آبی دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

عیسی کلانتری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، به وضعیت دریاچه ارومیه در تابستان امسال پرداخت و اظهار داشت: بخش عمده از آبی که اکنون در دریاچه ارومیه وجود دارد در شهریور و مرداد ماه تبخیر و از بین می‌رود.

وی گفت: انباشت آب دریاچه ارومیه به تدریج انجام خواهد شد به طوری که وسعت پیکره آبی دریاچه ارومیه امسال نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش خواهد یافت تا به حالت پایدار درآید.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: چون طرح‌های دریاچه ارومیه توسط سه دستگاه اصلی اعم از وزارت نیرو، جهاد کشاورزی واستانداریهای استان‌های مرتبط انجام می‌شود ستاد احیای دریاچه ارومیه وظیفه نظارتی داشته و این دستگاه‌ها با بودجه‌ای که از دولت دریافت می‌کنند اقدام به اجرای برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌پردازند.

بیان کرد: در این میان عملکرد وزارت نیرو خوب بوده و در اجرای طرح‌هایش موفق عمل کرده است و می‌توان عملکرد جهاد کشاورزی را نیز متوسط ارزیابی کرد.

وی گفت: بودجه‌ای که از آبهای مرزی در اختیار ما قرار گرفته است 100 درصد پرداخت شده است ولی بودجه‌ای که از محل مواد 10 و 12 قانون بودجه که مربوط به حوادث مترقبه شده و از محل درآمدهای دولت است حدود 35 درصد در سال گذشته تحقق یافته است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده با محوریت دانشگاه شریف ووزارت‌خانه‌ها و دیگر آحاد، مقدار آبی که در اردیبهشت امسال در دریاچه ارومیه وجود داشت یک میلیارد و200 میلیون متر مکعب بیشتر از حد مورد نظر بود و این در حالی به این مقدار رسیده که در اردیبهشت با 9 میلی‌متر کاهش بارندگی مواجه بودیم و همه این موفقیت‌ها متاثر از اجرای طرح‌های دریاچه ارومیه بوده است که به شدت از برداشت غیر مجاز آب حوضه دریاچه ارومیه مقابله شده و منجر به سرازیر شدن آنها به دریاچه ارومیه شده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وسعت پیکره آبی دریاچه ارومیه 40 درصد افزایش می‌یابد/ جلوگیری از برداشت غیر مجاز آب حوضه دریاچه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات