لطف احمدی نژاد و شکل گیری جریان اعتدال در ایران

امروز گفتمان اعتدال در برابر گفتمان رادیکال قرار گرفته است. یعنی فضای سیاسی ایران از دو قطبی راست و چپ به دو قطبی اعتدال و رادیکال تغییر پیدا کرده است. به گزارش نامه نیوز، دو انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و مجلس دهم نشان داد که فضای سیاسی کشور در حال یک رنسانس سیاسی بزرگ است. قبل از دهه 90 دو جریان اصلاح طلب و اصول‌گرا حاضر نبودند زیر یک سقف جمع شوند و با هم همکاری کنند. این سال‌ها اما به واسطه حوادثی که بعد از انتخابات 88 پیش آمد نیروهای اصلاح طلب و بخشی از جریان اصول‌گرایی به این نتیجه رسیدند که برای حضور در سپهر سیاست ایران احتیاج به یک گفتمان مشترک دارند. گفتمانی به نام "اعتدال"

امروز گفتمان اعتدال در برابر گفتمان رادیکال قرار گرفته است. یعنی فضای سیاسی ایران از دو قطبی راست و چپ به دو قطبی اعتدال و رادیکال تغییر پیدا کرده است. این دو گفتمان دو نگاه متفاوت به شرایط کشور دارند. این دو جریان در سیاست خارجی، مسائل فرهنگی و اجتماعی با هم اختلاف نظر دارند. یکی از نمونه‌های بارز آن مذاکرات هسته‌ای بود. جریان اعتدال معتقد به مذاکره برای رسیدن به توافق بود و است اما جریان مقابل بیشر به دنبال موعظه و هدایت کردن طرف مقابل بود.به طور مثال رابرت جی اینهورن، مذاکره کننده ارشد آمریکایی در زمان احمدی نژاد و جلیلی در مورد نحوه مذاکره سعید جلیلی می‌گوید:« ما در بسیاری از ساعاتی که به سخنرانی های اقای جلیلی گوش می دادیم، بسیار در مورد تاریخ ایران و گله های ایران یاد گرفتیم» اینهون می گوید در دوره جلیلی، زمان زیادی برای نطق صرف می شده است.

این نمونه کوچکی از این اختلاف‌ دیدگاه‌هاست. همین اختلاف‌ها باعث شده است تا زعمای دو جریان اصول‌گرای معتدل و اصلاح طلب تصمیم بگیرند با گفتمانی تازه به نام اعتدال به در برابر گفتمان رادیکال بایستند. به زبان ساده افراطی گری‌های احمدی نژاد و جریان‌های منتسب به او در دولت‌های نهم و دهم لطف بزرگی بود که زمینه ساز ظهور گفتمان اعتدال در کشور بود. قطعا اگر او ظهور نمی‌کرد نه لاریجانی و ناطق نوری به گفتمان اصلاح طلبان نزدیک می‌شدند نه اصلاح طلبان حاضر بودند از یک نامزد راست گرا حمایت کنند.

شرایط بوجود آمده در ایران امروز و تشکیل گفتمان اعتدال به شدت شبیه دهه 60 و تشکیل حزب جمهوری اسلامی است. حزب جمهوری اسلامی نیز متشکل از نیروهای سیاسی شناخته شده و همفکر در سپهر سیاست ایران بود.

در 21 اسفندماه سال 57 جمعی از روحانیون برجسته ایران، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با جلب نظر موافق امام خمینی دست به تاسیس حزبی به نام «جمهوری اسلامی» می‌زنند. حضرات آیات سیدعلی خامنه‌ای، سید محمدحسین بهشتی، اکبر هاشمی رفسنجانی، سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی و محمد جواد باهنراعضای موسس و اعضای برجسته این حزب بودند.

حزب جمهوری اسلامی با حضور چنین شخصیت‌های طراز اولی تبدیل به قدرتمندترین حزب سیاسی ایران شد. حزب جمهوری اسلامی در اولین گام مجلس شورای اسلامی را در اختیار گرفت و ریاست آن به اکبرهاشمی رفسنجانی عضو ارشد این حزب رسید. این حزب قدرتمند بعد از شکست در انتخابات اولین دوره ریاست جمهوری در مقابل ابوالحسن بنی صدر، در قامت اپوزیسیون اولین رئیس جمهور ایران درآمد. اختلاف اعضای برجسته این حزب با ابوالحسن بنی صدر سرانجام به برکناری رئیس جمهور ختم شد. در دوره‌های دوم و سوم و چهارم ریاست جمهوری نامزدهای حزب جمهوری اسلامی توانستند به صندلی ریاست قوه مجربه تکیه بزنند. همچنین اکثریت مجلس‌های دوم و سوم نیز در اختیار این حزب بود.

حضور چهره برجسته و پرنفوذ نظام زمینه ساز گستردگی این حزب در سراسر ایران شده بود و بدون شک می‌شود گفت دهه 60، دهه حزب جمهوری در سیاست ایران بود. اما اختلافات درون حزبی و به ویژه تقسیم شدن این حزب به دو گروه راست و چپ، زمینه ساز تفرقه در این حزب را ایجاد کرد. بدون شک، تضادهای تفکری اعضا در سال‌های ابتدایی انقلاب و نمایان شدن سلایق سیاسی اعضا زمینه ساز این تشکیک در حزب جمهوری اسلامی شد. اختلافات در حزب جمهوری اسلامی به جایی رسید که بعدها هاشمی رفسنجانی دو جناح حاضر در حزب جمهوری اسلامی را دو حزب در یک حزب توصیف نمود.

در خرداد سال 66، حضرات آیات خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی در نامه‌ای به امام خمینی خواستار موافقت رهبرانقلاب با انحلال این حزب شدند. امام خمینی در پاسخ به نامه رهبران حزب، موافقت خود را با انحلال آن اعلام کردند. متن پاسخ امام به شرح ذیل است:

«بسمه تعالی

جنابان حجج الاسلام آقای خامنه ‏ای و آقای هاشمی- دام توفیقهما.

موافقت می‌‏شود. لازم است تذکر دهم که حضرات آقایان موسسین محترم حزب، مورد علاقه اینجانب می‌‏باشند. امیدوارم همگی در این موقع حساس با اتفاق و اتحاد در پیشبرد مقاصد عالیه اسلام و جمهوری اسلامی کوشا باشید. ضمناً تذکر می‌‏دهم که اهانت به هر مسلمانی چه عضو حزب باشد یا نه بر خلاف اسلام و تفرقه‌اندازی در این موقع از بزرگ‌ترین گناهان است. والسلام علیکما و رحمة الله.

۱۱ خرداد ۶۶

روح الله الموسوی الخمینی»

با موافقت امام فعالیت‌های حزب جمهوری اسلامی بعد از سال‌ها فعالیت متوقف شد و این حزب به کما فرو رفت. بعد از توقف فعالیت‌های حزب، دو جناح عمده کشور یعنی راست و چپ که در قالب حزب جمهوری فعالیت می‌کردند به صورت رسمی کار خورد را آغاز کردند و فضای دو قطبی در کشور به صورت رسمی شکل گرفت. این فضا به ویژه بعد از پایان دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی صورت عینی‌تری به خود گرفت.

تفاوت جمهوری اسلامی با گفتمان فراگیر اعتدال در این است که آنها بعد از تشکیل حزب به انشقاق چپ و راست رسیدند اما امروز دو جریان از اصلاح طلبی و اصول گرایی به اعتدال رسیده‌اند. جریان اعتدال با همین روش می‌تواند برای سال‌ها مجلس و دولت را فارغ از گفتمان‌های اصول‌گرایی و اصلاح طلبی در اختیار داشته باشد. تدام این جریان و گفتمان یعنی طی کردن مسیر عقلانیت در سال‌های پیش رو.

منبع: عصر ایران مطالب مرتبط بيل و بومرنگ محمود احمدي‌نژاد احمدی‌نژاد چگونه احمدی‌نژاد شد اما و اگرهای حضور احمدی نژاد در انتخابات 96/ تاکتیک اصولگرایان معتدل در قبال نزدیکان رئیس جمهور سابق باهنر:در انتخابات از محمود احمدى نژاد حمايت نمى كنم/ منتقدان علاقه دارند دولت آقای روحانی یک دوره‌ای شود پیشنهاد زیباکلام به روحانی: نامزد ریاست جمهوری نشویدتا چهره ملی شوید/ ظرفیت کاریزماتیک عارف و ظریف رقيبان احتمالی رييس‌جمهور «بي‌رقيب» احمدي‌نژاد؛ چالش جناح راست در سال ٩٦ لاریجانی: کاندیداتوری احمدی‌نژاد برای ریاست‌جمهوری جاذبه‌ای ندارد/ اینکه روحانی تک دوره ای شود، احتمالش زیاد نیست/علی مطهری سنجیده و لایق است برچسب ها: محمود احمدی نژاد ، سیاست ، اعتدال چندرسانه‌ای تیپ اروپایی کی روش در ایران/ عکس پوستر فیلم جدید شهاب حسینی/ عکس دعای روز دوم ماه رمضان/ عکس وضعیت هیات مدیره استقلال!/ کاریکاتور جشن خودمانی طارمی و سردار/ عکس لب کارون!/ کاریکاتور سه پیشکسوت استقلال و پرسپولیس در یک قاب/ عکس کیک تولد امین حیایی/ عکس نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی پیشنهاد استقلالی ها به ستاره پرسپولیس پرسپولیس قید امیری را می زند؟ منصوریان خواهان فسخ قرارداد 2 استقلالي شد ناکامی استقلال در جذب شجاعیان و تلاش جدی برای جذب امیری/ ستاره قرمزدوست آبی می پوشد؟ امیری در انتظار مجوز وزارت ورزش برای عقد قرارداد با استقلال/منصوریان دوباره تماس گرفت آخرین وضعیت نقل و انتقالات پرسپولیس؛ به دنبال جانشین طارمی و قطعی کردن جذب حسینی و امیری لژیونرهای استقلال به دنبال تیم/ منصوریان چراغ سبز نشان نداده است مذاکره بازیکن پرسپولیس با ماشین سازی نارضایتی برانکو از مذاکره هماهنگ نشده مدیران پرسپولیس با برخی بازیکنان وعده های سر خرمن افشارزاده به معترضان استقلال پربازدید های کل اخبار مقصر درگیری در مجلس کیست؟ یقه‌گیری در مجلس! / عکس جزئیات انفجار کربلا / داعش مسئولیت عملیات را بر عهده گرفت ناکامی استقلال در جذب شجاعیان و تلاش جدی برای جذب امیری/ ستاره قرمزدوست آبی می پوشد؟ سردرگمی اصول‌گرایان برای انتخاب هشتمین رئیس جمهور/ داستان حمایت از روحانی، احمدی نژاد و دیگران ظهور رابین‌هودها / عکس کیک تولد امین حیایی/ عکس پرونده ترابی و پرسپولیس دوباره باز شد العربیه مدعی شد؛ ایران و آمریکا به دلیل عدم کارایی برجام، مذاکرات دوجانبه را آغاز می‌کنند سه پیشکسوت استقلال و پرسپولیس در یک قاب/ عکس پربازدید ها پربحث ترین عناوین اعلام برائت دوباره از هاشمي مقصر درگیری در مجلس کیست؟ نخستین ریاست علی مطهری در مجلس دهم/ دلخوش: آقای مطهری صبرتان را بالا ببرید اطلاعیه جدید احمدی نژاد/ طنز پیام اوباما به مسلمانان درآستانه رمضان برادر احمد متوسلیان: فاصله تا آزادی حاج‌احمد دو قدم هم نبود احمدي‌نژاد چگونه احمدي‌نژاد ‌شد روسیه به عربستان «موشک اسکندر» نمی‌دهد جزئیات انفجار کربلا / داعش مسئولیت عملیات را بر عهده گرفت نظر رهبر انقلاب درباره اثبات حلول ماه شرط احمدی نژاد برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 96  (۸۹ نظر) رقباي روحانی در انتخابات ۹۶  (۶۳ نظر) پشت‌پرده حمله تندروها به حوزه علمیه كماليه خرم‌آباد / حسین‌الله کرم حاضر به پاسخگویی نشد  (۴۸ نظر) از خان‌طومان تا خان تومان!  (۴۷ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) مسئله احمدی‌نژاد بحرانی تمام‌عیار بود که به روی کار آمدن دولت دکتر روحانی منجر شد  (۴۵ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لطف احمدی نژاد و شکل گیری جریان اعتدال در ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات