ورود تلویزیون اینترنتی به تاکسی، قطار و هواپیما

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، رسانه تعاملی امکان پخش فیلم و سریال با قابلیت انتخاب و بازگشت به عقب، موسیقی، پخش زنده، بازی، موضوعات مربوط به آموزش، سلامت، ارائه خدمات دولت الکترونیک و سایر خدمات را بر بستر IP و از طریق تلویزیون، تبلت یا گوشی‌های هوشمند برای عموم مردم به ارمغان می‌آورد.

اواخر سال گذشته شرکت‌های ایلانرم‌افزار، مبین‌وان، بهسیما، پیک‌آسا، آی‌سیما و صباسل موفق به اخذ پروانه VOD با نام ایرانی سند (سامانه نمایش درخواستی) شدند که جهت مشخص شدن رسالت کاری رسانه تعاملی در ایران، میزبان مهدی نیامنش مدیر عامل شرکت پیک‌آسا و سهیل عالمی مدیر عامل شرکت ایلانرم‌افزار در خبرگزاری تسنیم بودیم.

در بخش اول این نشست که خبرگزاری تسنیم مشروح آن را منتشر کرد، مدیران مدعو از کشیده شدن صداوسیما به راه‌های مختلف در بحث آی‌پی مدیا، بومی‌سازی تکنولوژی رسانه تعاملی، سرافکنده شدن سلوشن‌های خارجی در برابر نمونه ایرانی، ابداع راهکارهای نوین برای جلوگیری از کپی شدن فیلم‌های تلویزیون اینترنتی تا رقابت بی‌معنای صداوسیما در این عرصه گفتند.

حال در بخش پایانی نشست رسانه‌های تعاملی که مشروح آن را در زیر می‌خوانید با چالش‌های پیش‌روی اجرای این پروژه ملی که سال‌هاست از اجرای آن عقب افتاده‌ایم، بیشتر آشنا خواهید شد.

• فعالیت بدون مجوز OTTهای خارجی (ابزار انتقال دهنده محتوای نوشتاری، عکس و فیلم از طریق بستر IP) در کشور تا چه اندازه بر زوال فعالیت‌های قانونی تأثیرگذار است و آیا صنعت VOD هم از این رویه دچار آسیب می‌شود؟

نیامنش: OTTها صنعت مکمل و رقیب VOD هستند با این تفاوت که تولید محتوا با کاربران این شبکه هاست.

*OTTها تهدیدی برای VOD*

به نظر من OTT در ایران می‌تواند باعث اذیت VOD شود و دلیل این موضوع هم مشخص است؛ یکسری شرکت‌های بی‌هویت و حتی بی‌قید و بند در بازار کشور جولان می‌دهند و هر کاری دوست داشته بانشد، انجام می‌دهند.

اصلا منطق این کار را متوجه نمی‌شوم که چطور بدون هیچ ضابطه‌ای اجازه فعالیت به بیگانگان در این عرصه داده می‌شود و هیچ کاری هم به کار آنها نداریم.

با وجود این شرایط حضور OTTها در بازار قطعا تهدید بزرگی برای VODها و فعالیت‌های داخل کشور خواهد بود.

تنها راه حیات و رقابت در چنین فضایی، تولید محتوای فاخر به اندازه توان و دوری از محتوای زرد است. با ایجاد ارزش برای محتوا قادر خواهیم بود که مردم را به پرداخت پول برای دریافت سرویس ترغیب کنیم.

البته به هیچ عنوان مخالف کار کردن OTTها نیستم زیرا همین تلگرام در حال حاضر کار راه‌انداز است اما اینکه برنامه‌ای به راحتی و بدون هیچ قاعده‌ای در مملکتی دیگر بتازد چندان کار عاقلانه‌ای نیست.

• در واقع شما حامی تدوین آئین‌نامه ساماندهی OTTها هستید؟

عالمی: سرویس‌های ارتباطی بسیاری وجود دارد که بدون هیچ نظارتی در حال کار هستند و بسته به نوع حوزه فعالیت‌شان باید به کار آنها رسیدگی شود اما در حوزه کاری ما تهدید بزرگتر "بی‌نام کار کردن" وجود دارد.

*سایت‌های فروش فیلم و ویدئو ریسک کشور هستند*

در حال حاضر یکسری وب سایت جهت دانلود فیلم با امکان پرداخت از طریق کارت بانکی وجود دارد که نشان می‌دهد در سیستم بانکی کشور نیز رجیستر شده‌اند. این سایت‌ها محتواهای بدون مجوز نشر (Right) را بارگذاری و مردم هم خیلی راحت با اشتراکی 10-12 هزار تومانی در ماه، آنها را دانلود می‌کنند.

اصلا این شیوه فعالیت قابل درک نیست زیرا زمانیکه ما می‌خواهیم فیلمی بارگذاری کنیم، باید از 100 فیلتر بگذریم اما آنها خیلی راحت به کپی کاری مشغول هستند. به نظر من این موضوع ریسک بسیار بزرگی برای صنعت کشور است و باید به شکلی جدی موضوع ساماندهی را در دستور کار قرار دهیم.

جالب است چند وقت پیش برای تهیه چند فیلم کارتونی به سوپر مارکت رفتم و از قضا متوجه کد یکسان سه پَک DVD که شامل سه کارتون

• مجوز VOD که از سمت وزارت ارشاد به شما اعطاء شد، هزینه‌ای هم در بر داشت؟

عالمی: پروانه‌های اعطاء شده به ما کاملا رایگان بود اما یکسری پیش‌نیازها برای دریافت آن وجود داشت. به عنوان مثال داشتن زیرساخت مناسب و تجهیزات منصوبه در دیتاسنترها برای ارائه خدمات به 100 هزار کاربر از جمله مواردی بود که پیش از اعطای پروانه VOD مورد بازرسی قرار گرفت.

• دولت علاوه بر چشم پوشی روی حق لایسنس VOD، حق‌السهمی هم از محل فروش خدمات این حوزه طلب نکرد تا به این طریق کمکی به صنعت رسانه تعاملی کرده باشد اما چنین حمایت‌هایی در برابر تمامی چالش‌های احتمالی این حوزه نظیر رقابت ناعادلانه با OTTهای خارجی کافی است؟

نیامنش: بیشترین تمرکز باید روی شکل‌دهی بازار این حوزه باشد. در این راستا یکی از ریسک‌های بزرگ این است که وزارت ارشاد با نگاه بر ابعاد فرهنگی می‌خواهد بازار را شکل دهد در حالیکه وزارتخانه‌هایی مانند وزارت ارتباطات بیشتر دیدگاه اقتصادی دارند.

*حق‌السهم دولت از VOD همان مالیات پرداختی ماست*

نکته دیگری که اشاره کردید نادیده گرفتن حق‌السهم دولت بود اما فعالان این عرصه از محل پرداخت مالیات، همچنان سهم دولت را پرداخت می‌کنند.

این موضوع مصداق همان رقابت ناعادلانه با بسترهای خارجی نظیر نتفلیکس است که بدون هیچ مجوزی، نیازی به پرداخت مالیات بابت فعالیت‌شان در کشور نخواهند داشت.

عالمی: بنده هم می‌خواهم بگویم وقتیکه مسئولان وزارت ارشاد عنوان کردند دولت از حق‌‌السهم خودش گذشت به این معنی نیست هیچ سهمی از فعالیت VOD نمی‌گیرد بلکه دارندگان این پروانه هم مانند شرکت‌های دیگر باید مالیات بپردازند.

*برخلاف شرکت‌های فرهنگی دارندگان VOD باید مالیات دهند*

ضمن اینکه برخلاف شرکت‌های دیگر فرهنگی که از پرداخت مالیات معاف هستند اما ما باید حداقل 25 درصد از سودمان را مالیات دهیم.

• در بخشی از صحبت‌های دکتر نیامنش به فیلترینگ اقتصادی جهت راهکاری برای حمایت از تولیدات داخلی و توانمندی صنعت نرم‌افزاری اشاره شد؛ می‌خواهم بپرسم آیا با اتخاذ چنین تدابیری صنعت داخلی بخصوص در حوزه فعالیت شما (خدمات رسانه تعاملی) راهی برای جهانی شدن خواهد داشت و بازیگرانی چون شما قدرت برنامه‌ریزی صادراتی پیدا می‌کنند؟

نیامنش: در حوزه ICT حتما بایستی نهادی وجود داشته باشد که به حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بپردازد و نحوه حمایت آن هم از میان برداشتن موانع روشن کسب‌وکار شرکت‌های این حوزه باشد.

*حرف‌هایمان را می‌شنوند اما به دادمان نمی‌رسند*

مشکل امروز ما این است که همه شنونده موانع هستند و هیچ کس برای حمایت از تولید داخلی اقدامی نمی‌اندیشد. به عبارت دیگر هنوز متولی مشخصی در حوزه فعالیت ما وجود ندارد که مانع ایجاد شرایط رقابت ناعادلانه محصولات بومی با نمونه‌های خارجی شود.

بگذارید شفاف‌تر عرض کنم؛ رفع موانع کسب‌وکار یعنی فرضا نتفلیکس وارد بازار کشور شده و تصمیم دارد سرویس خود را با اشتراک ماهیانه مبتنی بر واحد پولی کشورمان (ریال) در اختیار کاربران ایرانی قرار دهد در اینجا نهاد مربوطه وارد میدان می‌شود و برای حمایت از بذر کاشته شده VOD جلوی این کار را می‌گیرد.

زیرا گشایش پای آن سرویس خارجی با پشتوانه قوی، بذر سرویس‌های داخلی را عقیم می‌کند. در حال حاضر جای آن نهاد خالی است.

*حمایت، نیازمند نهادی با لابی قوی در حد شورای عالی فضای مجازی است*

آن نهاد باید به منزله پنجره واحدی با لابی قوی برای رفع معضلات کسب‌وکارهای ICT باشد و در شرایط ترسیمی برود و با ارگان‌هایی نظیر شورای عالی فضای مجازی، وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های قضایی و اجرایی و نهادهای مربوطه صحبت کند تا بتواند رسالت خود را به انجام برساند.

البته نهادهایی همچون شورای عالی فضای مجازی و معاونت علمی در این زمینه به حرف‌هایمان گوش می‌دهند اما به دادمان رسیدگی نمی‌کنند.

دانستن زمان فیلترینگ اقتصادی خیلی اهمیت دارد.

*مالیات شرکت‌های ICT نیم درصد بودجه است*

فرض کنید نتفلیکس و امثالهم فردا یا پس فردا وارد کشور شود و بعد اقدام به فیلتر کنیم، در چنین شرایطی کسی فیلتر آنها را نمی‌پذیرد.

روش‌های حمایتی دیگری هم نظیر صرف نظر از مالیات پرداختی شرکت‌های ICT است. طبق آماری که داشتم نیم درصد بودجه دولت از مالیات شرکت‌های ICT تأمین می‌شود که عدد بزرگی نیست و به راحتی می‌توان از آن صرف نظر یا حداقل برای مدت چند سال این شرکت‌ها را از پرداخت مالیات معاف کرد.

عالمی: تمامی مواردی که اقای دکتر اشاره کردند درست است اما موضوع دیگر به نظرم حق کپی رایت است. وقتی یک برنامه ویندوز، آفیس یا... در بازار با قیمت دو هزار تومان فروخته می‌شود چه مزیت رقابتی برای شرکت ایرانی تولید کننده نرم‌افزار ایجاد می‌کند؟!

*مخالفت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با ضابطه‌مند شدن کپی رایت!*

جالب است زمانیکه نظام صنفی رایانه‌ای &a

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ورود تلویزیون اینترنتی به تاکسی، قطار و هواپیما» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات