پندهای سرنوشت اخوان المسلمین/آمریکا همیشه با طرف قوی کنار می آید

سید هادی سید افقهی در گفتگو با مهر پیرامون بیانات رهبر معظم انقلاب در سالروز رحلت امام خمینی در خصوص جریانات اسلامی که به آمریکا اعتماد می کنند و سیلی می خورند، اظهار داشت: اشاره رهبر انقلاب به اخوان المسلمین بود،  به هر صورت اینها پس از شصت سال که از تاسیس آن می گذشت موفق شدند حدود یکسال و اندی از طریق انتخابات آزاد هم پارلمان و هم ریاست جمهوری را به دست آوردند.

سید افقهی افزود: اینها (اخوانی ها) قبل از به قدرت رسیدن و در بحبوحه تظاهرات مردم مصر با مقامات آمریکایی مراودات زیادی داشتند و دیدارهای نیمه مخفیانه و محرمانه ای را با آنها انجام می دادند.

وی ادامه داد: روابط محرمانه آمریکا با اخوان مثل دیدارهایی که جیمی کارتر و یا خانم کلینتون و دیگر مقامات عالی رتبه آمریکا با اخوانی ها داشتند منجر به این شد که توافقاتی میان این دو در خصوص چند امر مهم شکل بگیرد. نکته اول اینکه آمریکایی ها به آنها گفته بودند شما اگر موضوع کمپ دیوید را قبول کنید و علیه اسرائیل اعلان جنگ نکنید ما از شما حمایت خواهیم کرد.

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: نکته دوم بحث جمهوری اسلامی ایران بود، اخوانی ها تضمین جدی دادند که اگر به قدرت برسیم رابطه خود را با ایران کاهش خواهیم داد و دیدیم که در دوران یکساله مرسی هم به واقع چنین چیزی رخ داد.

سید افقهی تصریح کرد: ما همواره در کنار مردم مصر بودیم چرا که آرمان انقلاب اسلامی ما چنین چیزی را می گوید که از جنبش های آزادی بخش اسلامی حمایت کنیم، لذا شاهد بودیم که رهبری در آغازین مراحل شکل گیری نهضت مصر پیام بسیار قوی برای آنها فرستادند و اشاره داشتند که به آمریکایی ها اعتماد نکنید.

وی با اشاره به دوران به قدرت رسیدن مرسی در مصر خاطرنشان کرد: متاسفانه دیدیم که زمانی که مرسی به تهران آمد بیشتر از ۴ ساعت اینجا نماند و حتی با رهبر انقلاب هم ملاقات نکرد که البته خودش متضرر شد.

کارشناس مسائل غرب آسیا اظهار داشت: در جریان سفر مرسی به تهران شاهد بودیم که وی حرف های حساسیت برانگیزی زد، سلام دادن او به خلافا که اصلا شأن نزول چنین حرفهایی در همایش غیرمتعهدها نبود چون در آن اجلاس هم مسلمانان بودند و هم غیر مسلمانان و همایشی دینی – فرهنگی و این طور چیزی نبود.

سید افقهی با اشاره به اینکه اولین سفر رسمی محمد مرسی به عربستان سعودی بود  ادامه داد: جالب اینکه اولین کشوری که به ژنرال السیسی بابت به قدرت رسیدن در مصر تبریک گفت همین سعودی ها بودند و آنها به همراه دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس ۱۴ میلیارد دلار به السیسی کمک کردند.

وی گفت: اخوانی ها  و دیگر جریانات اسلامی باید متوجه شده باشند که تکیه به آمریکایی ها عاقبتی ندارد و آنها در عهد و پیمان خود ثابت قدم نیستند.

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: در بحث مذاکرات با ۱+۵ آن همه ضوابط، تضمین و تعهداتی که وجود داشت دیدیم که آمریکا خیلی راحت زیرش زد و دبه درآورد.

سید افقهی ادامه داد: اشاره رهبری نه تنها به گذشته اخوان است بلکه همین الان هم رهبران جنبش های اسلامی مخصوصا حماس هم متاسفانه به قطر گرایش پیدا کردند که عامل آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه است.

وی تصریح کرد: رهبری دیدند که اخوان المسلمین مصر و تونس که به قدرت رسیدند مسئله فلسطین را فراموش کرده اند، آنها می گفتند که درگیر مسائل داخلی هستند و بعدا وقت برای فکر کردن درباره فلسطین هست.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه مرسی زمانی که به قدرت رسید با عجله به اسرائیل سفر فرستاد اظهار داشت: مبارک یا ملک حسین وقتی با اسرائیل رابطه برقرار کردند و با آن رژیم قرارداد رسمی صلح امضا کردند یکی، دو سالی طول کشید تا سفیر معرفی کردند یعنی آنها آن قدر از افکار جهان عرب و اسلام واهمه داشتند که چنین کاری را انجام دهند ولی اخوان متاسفانه چنین مسئله ای را هم رعایت نکرد.

سید افقهی افزود: نامه ای که مرسی برای شیمون پرز فرستاد از جمله خطاهای کوچک و سیاسی محسوب نمی شد، بلکه اینها خطاهای کشنده است که اخوانی ها در دوران قدرت خود در مصر آنها را انجام دادند.

وی گفت: موضع بسیار عجیب مرسی که گفت ما حاضریم در کنار مردم سوریه با حکومت آن کشور بجنگیم یعنی به صورت رسمی به سوریه اعلان جنگ کرد هم در نوع خودش بسیار عجیب و دور از ذهن بود.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی اخونی ها را فریب دادند و مرسی و رهبران اخوان را سرنگون کردند افزود: پس از روی کار آمدن السیسی بسیاری از رهبران اخوان قتل عام شدند و برخی نیز به زندان افتادند و واکنش آمریکایی ها هم به این موضوع در ابتدا سکوت و بعد از آن کلی گویی بود و در نهایت با السیسی کنار آمدند.

سید افقهی تاکید کرد: آمریکا به هیچ وجه پایبندی و تعهد به آنچه وعده داده را نمی شناسد.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه هم اخوان و هم دیگر سازمانهای جهادی مسلمان در فلسطین و دیگر نقاط متوجه شده باشند که نمی توان به آمریکا اعتماد کرد، افزود: همانگونه هم که رهبری اشاره کردند در غیر این صورت سیلی خواهند خورد.

کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: آمریکا در ابتدای جنگ یمن می گفت انصارالله تروریست است و قطعنامه ۲۲۱۶ را علیه مردم یمن بنام مبارزه با انصارالله تصویب کرد و از حمله سعودی ها به آن کشور حمایت کرد.

سید افقهی گفت: اما آمریکا الان می گوید انصارالله و حوثی ها را تروریست نمی داند، یعنی وقتی انصارالله قوی شد آمریکا، عربستان را وادار کرد که به کویت برود و الان ۴۵ روز است که در حال مذاکره هستند.

کارشناس مسائل غرب آسیا تاکید کرد: آمریکا همیشه با طرف قوی کنار می آید و همراه او است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله ارتباط با آمریکا برای ما خط قرمز است، برخی مسئولین ما توهم دارند که می گویند اگر با آنها کنار بیاییم آنها هم با ما کنار می آیند البته این را با حسن نیت بیان می کنند اما رهبر معظم انقلاب در این خصوص گفته اند که با کسی که خوی خودکامگی در ذاتش هست چه توافقی و تفاهمی می شود داشت.

سید افقهی در پایان با بیان اینکه اشاره رهبر انقلاب به عاقبت اخوانی ها و دیگر جریانات اسلامی که به آمریکا اعتماد می کنند، بسیار بجا بود افزود: در مراسم سالگرد امام راحل بسیاری از شخصیت های خارجی، اندیشمندان، متفکران و برخی جریانات اسلامی حضور داشتند که این امر سبب بازتاب و تاثیر گذاری وسیع تر بیانات ایشان می شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پندهای سرنوشت اخوان المسلمین/آمریکا همیشه با طرف قوی کنار می آید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات