سواد رسانه ای

در میان مقاطع تحصیلی در آموزش و پرورش، مقطع متوسطه به سبب داشتن نقش ارتباطی بین مدرسه و جامعه از اهمیت بالا و سرنوشت سازی برخوردار است. دانش آموختگان این مقطع که به عنوان دیپلم از آن خارج می شوند ضروری است به سواد رسانه ای به عنوان مهارتی لازم برای زندگی در عصر کنونی و جامعه اطلاعاتی مجهز شوند، مهارتی که تسلط بر آن برای دانش آموزان بیش از سایر اقشار جامعه احساس می شود.
سازمان ها و موسساتی که در زمینه سواد رسانه ای فعالیت می کنند مانند: یونسکو درباره چهار زمینه در خصوص مهارت های مورد نیاز سواد رسانه ای توافق دارند. مهارت های مرتبط با سواد رسانه ای می توانند در توانایی در زمینه هایِ دسترسی و استفاده، ‌تحلیل کردن، ‌ارزیابی انتقادی و تولید خلاق خلاصه شوند. همه این مهارت ها پیشرفت جنبه های شخصی توانایی های خودآگاهی، تفکر انتقادی و توانایی حل مشکل را تقویت می کنند. این زمینه ها را می توان توانایی دسترسی و استفاده از رسانه ها، تحلیل و ارزیابی، تولید و ارتباط با پیام های رسانه ای و تفکر انتقادی نامید.
همچنین امروزه حجم بالای اطلاعات و دانش از طریق شبکه های اطلاعاتی در دسترس همگان قرار می گیرد. دانش آموزان به سبب استفاده از رسانه ها با اهداف متنوع و بوی‍‍ژه اهداف آموزشی و سرگرمی، ارتباط زیادی با رسانه های مختلف دارند. معمولا وقتی تاثیرات نامناسب انواع رسانه ها مانند برنامه های رسانه ای غیرمجاز، بازی های رایانه ای، شبکه های تلویزیونی ماهواره ای غیرمجاز ، استفاده نابجا از اینترنت و شبکه های اجتماعی مجازی و... بر دانش آموزان به صورت افت تحصیلی و مشکلات اخلاقی و رفتاری، آشکار می شود، به راههای درمانی اندیشیده می شود در حالی که بهتر است نوجوانان را به ابزارِ نیرومندتری به نام سواد رسانه ای مجهز سازیم تا خود با کمک والدین و اولیای مدرسه و سایر منابع مفید، فعالانه دست به گزینشگری و پالایش بزنند و بانظارتِ اصولی بر کارشان، رژیم مصرف رسانه ای خود را تنظیم و کنترل کنند.
با توجه به شتاب روزافزون پیشرفت فناوری، باید در زمان کنونی که جهان به تعبیر اندیشمندان ارتباطات، به دهکده ای کوچک تبدیل شده است، شهروندانی را برای زندگی در این شرایط تربیت کنیم و بهترین زمان و بهترین مکان آن کلاس های درس و محیط امن آموزش و پرورش است. در عصر تسلط رسانه ها و رسانه ای شدن زندگی ها، تسلط بر سواد رسانه ای ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
حال که اندک اندک چهره مدارس و کلاس های درس با هوشمندسازی و استفاده از فناوری های نوین ارتباطی در حال دگرگون شدن است و اینترنت و دیگر فناوری های نوین آموزشی، در کنار معلم، نقش مهمی ایفا می کنند باید گفت سواد رسانه ای، لازمه و ضرورت شتابدهی این فرایند و منحرف نشدن از آن است.
البته نباید از نظر دور داشت که برخی دانش آموزان، آموزش های لازم را در خصوص استفاده از رسانه های نوین خارج از محیط مدرسه فرامی گیرند که این امر هم به شکاف اطلاعاتی بین آنان و سایر دانش آموزان از یک طرف و فاصله اطلاعاتی بین این گروه از دانش آموزان و معلمانی منجر شده است که متاسفانه سواد اطلاعاتی و رسانه ای آنها در پاره ای موارد از دانش آموزان کمتر است.
هماهنگی در آموزش سواد رسانه ای در سطح کشور، کمک شایانی به عدالت آموزشی و استفاده از فرصت های برابر می کند تا دانش آموزان مغلوبِ برنامه های رسانه های مختلف و محتوای تبلیغاتی گونه های مختلف رسانه ها نشوند. در این شرایط رسانه های نوین به ابزار مورد استفاده و سودمند تبدیل خواهند شد. از طرفی تکمیل و توسعه زیرساخت های فنی را هم باید مورد توجه قرار داد.
در ادامه سئوالات کلیدی سواد رسانه ای را که از کتاب 'سواد رسانه ای و اطلاعاتی برای معلمان' از انتشارات یونسکو (2011) استخراج شده اند مرور می کنیم:
1- چه کسی پیام را ایجاد کرده است؟ (این پرسش مهم به‌دنبال مولف و تولید کننده پیام است)
2- از چه فناوری هایی برای جذب و توجه ما استفاده شده است؟ (این پرسش به ‌دنبال یافتن ساختار است)
3 - چگونه افراد مختلف، پیام را به گونه ای متفاوت، نسبت به من درک می کنند؟ (این پرسش به‌ دنبال بررسی مخاطب است)
4- چه سبک های زندگی، ارزش ها و نقطه نظراتی در پیام ارائه می شوند یا نادیده گرفته می شوند؟ (این پرسش به‌ دنبال بررسی محتوای پیام است)
5- چرا این پیام فرستاده شده است؟ (در نهایت این پرسش نیز به ‌دنبال این است که هدف نهایی از طراحی و ارسال چنین پیامی را دریابد)
اما چه چیزی سوادرسانه ای نیست؟
1-حمله به رسانه ها ‌به معنای سواد رسانه ای نیست. اگرچه برخی اوقات سواد رسانه ای انتقاد کردن از رسانه را نیز شامل می شود.
2 -سواد رسانه ای ‌فقط تولید کردن رسانه ای نیست. با این وجود سواد رسانه ای می تواند تولید رسانه ای را نیز شامل شود.
3 -تنها درس دادن با ویدئو ها، سی دی رام ها یا دیگر واسطه ها و ابزارها، سواد رسانه ای نیست. آموزش درباره رسانه ها را نیز باید شامل شود.
4 -بررسی ساده عامل های سیاسی،‌ گفتار و کردارهای کلیشه ای و تحریف ها،‌ سواد رسانه ای نیست؛ در اینجا باید نظام هایی که این تحریف ها را طبیعی جلوه می دهند را مورد کاوش قرار دارد.
5 -بررسی یک پیام رسانه ای ‌فقط از یک جنبه سواد رسانه ای نیست زیرا رسانه ها از چند جنبه باید بررسی شوند.
6 -سواد رسانه ای به معنای تماشا نکردن نیست؛ بلکه به معنای تماشای هوشمندانه و همراه باارزیابی محتوای رسانه ای است.
آموزش سواد رسانه ای می تواند دانش آموزان و همه اقشار جامعه را به سمت خود مدیریتی انتقادی و دست یافتن به رژیم مطلوب مصرف رسانه ای سوق دهد.
آموزش سواد رسانه ای می تواند به منزله یک صافی فرهنگی و هوشمند ما را در برابر بمباران پیام های رسانه ای توانمند سازد تا از یک مصرف کننده نه چندان فعال به مخاطبی فعال و کنشگر تبدیل شویم.
عباس تقی زاده
پژوهشگر و مدرس علوم ارتباطات اجتماعی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سواد رسانه ای» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات