ساز بیگانه را غاز نکنیم- عیسی پاشاپور

موسیقی سنتی و اصیل ایران به گواهی مستندات تاریخی، علمی و هنری میراث کهنی از نواها، نغمه ها، الحان، گوشه ها و ملودی های مناطق و نواحی مختلف کشورمان است که حتی قبل از تعریف خط نت، سینه به سینه نقل شده و امروز همچون نوشته های تاریخی ارزشمند بر خطوط حامل نقش می بندد.
به گفته صاحب نظران و استادان فن، دستگاه های موسیقی سنتی یا مقامی ایران به تناسب تعداد ماه های سال یا اعداد ارزشمند دیگر، به دوازده مقام یا دستگاه موسیقایی بخش بندی شده است و حس و حال نهفته در نغمه ها و گوشه های آنها با احوال درونی آدمی منطبق است و به اصطلاح خواص، موسیقی ایرانی به تعالی فکر و سر می انجامد تا به رقص و لرزش بدن!
موسیقی اشتراکات جهانی دارد اما بنابر اظهارات کارشناسان امر، مختصات سازها و آوازهای ایرانی از نظر ظرافت پرده بندی و اوج و فرود صداها بیش از هر هنر دیگری با شعر و ادبیات این سرزمین و با روحیه لطیف و ظریف ایرانیان تناسب دارد و برعکس، برخی از تولیدات موسیقی خارجی و بیگانه اغلب با تندی و القای نوعی خشونت همراه است.
تا پیش از قضیه لغو مکرر کنسرت ها نحوه مدیریت آنها موید نوعی نظارت و برخورد لطیف، دقیق و محافظت کننده از ارزش ها و عرف اجتماعی در جامعه ایرانی بود و تضاد و تقابل نقطه نظرهای مسوولان امر و صاحب نظران در خصوص لغو کنسرت ها ضرورت ترسیم نگاه واحد مدیریتی برای برنامه های موسیقی کشورمان را در اذهان متبادر می کند و تمکین به مدیریت باریک بینانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در عین حال نظارت همه جانبه دستگاه های متولی دیگر، شاید بهترین راهکار برای رفع آن اختلاف نظرها باشد.
هرچند ولنگاری در حوزه فرهنگ و هنر با پایه ها و اعتقادات دینی مغایرت دارد و سرشت ایرانیان حتی ناسازگاری ها و انحرافات اخلاقی برخاسته از هنر را برنمی تابد و آن را وسیله تعالی فکر و روح می شمارد، اما باید قبول کنیم که زلال هنر از چشمه سار فرهنگ و آداب همین ملت اصیل و ظریف سرچشمه می گیرد و پاسداشت آن به عنوان سرمایه ای اجتماعی ضروری است.
در آثار و اجراهای خوانندگان و نوازندگان متعهد و متخلق ایرانی، عشق به میهن، ارزش ها، آداب و فرهنگ جامعه موج می زند و لغو نامتعارف کنسرت ها و بی توجهی به داشته های هنری و فرهنگی آنها جز سرخوردگی هنرمندان ارزشمند و روی آوردن علاقمندان آنها به تولیدات بیگانه و آثار ماهواره ای نتیجه دیگری نخواهد داشت.
شاید دیش ماهواره ها از زمانی در تراس آپارتمان ها و پشت بام خانه هایمان جا گرفت که برنامه های تولیدات داخلی با ذائقه شنوندگان و بینندگان خود فاصله پیداکرد و اکنون اگر سیم سازها با برخوردهای غیرمعمول، پاره و نوای کنسرت ها خاموش شود گوش های علاقمند به صداهای روح نواز و چشم های جستجوگر اجراهای هنرمندانه به سراغ کالاهای هنری مجعول و مغشوش بیگانه و خارجی خواهند رفت.
لغو کنسرت ها در داخل کشور زمینه ورود تولیدات آنها را از طریق شبکه های ماهواره ای فراهم خواهد ساخت و در آن صورت ساز بیگانه را غاز خواهیم خواند؛ بنابراین با ساز هنرمندان خوش فکر و خلاق خود دمساز باشیم و با خارج کردن کوک آنها، کودک فطرت خویش را با نوای بیگانه مانوس نکنیم.
خبرنگار ایرنا در اردبیل
7124/6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ساز بیگانه را غاز نکنیم- عیسی پاشاپور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات