ضعف زیرساخت های گردشگری بروجرد در سایه ناهماهنگی مسئولان!

به گزارش ایرنا صنعت گردشگری ایران از ظرفیت ‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است و هم اکنون اغلب استان ها و شهرهای کشور استفاده حداکثری از ظرفیت های گردشگری طبیعی یا دست ساز خود را برای جذب گردشگران و به دنبال آن رونق اقتصادی و اشتغالزایی در دستور کار قرار داده اند.
اغلب استان ها و شهرهای بزرگ کشور که حتی نیمی از نعمت های خدادادی بروجرد را ندارند، از ظرفیت های خود به بهترین نحو استفاده کرده و با جذب هزاران گردشگر و مسافر باعث رونق اقتصادی و اشتغالزایی در حوزه گردشگری استان خود شده اند.
متاسفانه شهرستان بروجرد در سایه ناهماهنگی مسئولان نتوانسته به خوبی از ظرفیت های گردشگری خود استفاده کند و در حال حاضر از کمترین زیرساخت های گردشگری بی بهره است.
حفاری ها و فعالیت های عمرانی بی موقع و زمان بر یکی از ضعف های مهم شهرستان بروجرد است که حوزه گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد.
در حال حاضر بخشی از بوستان شهید بهشتی بروجرد که مسافران آن را با نام پارک سماور می شناسند، هفته هاست برای کف سازی و بهسازی فضای سبز، خاکبرداری شده است و انبوهی از خاک و موزاییک های چیده نشده در این مسیر خودنمایی می کنند.
این در حالیست که با شروع تعطیلات و گرم شدن هوا نیاز مردم به تفریح و تردد در بوستان ها بیشتر می شود و از همه مهمتر اینکه بوستان شهید بهشتی در مسیر اصلی تردد مسافران به سمت همدان قرار دارد.
نامناسب بودن سرویس های بهداشتی از معضلات همیشگی تفرجگاه های بروجرد است که این مشکل در تپه چغا بروجرد به عنوان یکی از تفرجگاه های مطرح و پیشانی گردشگری بروجرد بسیار مشهود و البته تاسف بار است.
این سرویس های بهداشتی که نیاز گردشگران و شهروندان هستند و می توانند حداقل یک نفر اشتغالزایی داشته باشند هم اکنون در کش و قوس مسئولان و نبود همکاری بین آنها بیشتر به مکانی برای معتادان تزریقی تبدیل شده و آبروی شهر فرهیختگان را تحت تاثیر قرار داده اند.
روشنایی اندک، وضعیت نامناسب بهداشت نمازخانه ها، نبود وضوخانه در کنار نمازخانه ها و کمبود سطل های زباله و صندلی در بوستان های بروجرد از دیگر جلوه های خدمات دهی نامناسب به شهروندان و مسافران است.
زباله و آلودگی محیط یکی از پررنگ ترین معضلات در حوزه گردشگری به ویژه محیط زیست طبیعی است که متاسفانه شاهد تصاویری نامناسب و غیر فرهنگی در این حوزه هستیم.
هرچند که این معضل توسط برخی شهروندان و مسافران ایجاد می شود ولی باید برنامه ای منسجم و قانونمند برای برخورد با این روند مخرب در پیش گرفت.
ونایی و گلدشت بروجرد از پر مخاطب ترین تفرجگاه های بروجرد هستند که نام آنها همواره به لحاظ طبیعت سرسبز، رودخانه خروشان و آب و هوای دل انگیز زبانزد است و در سال های گذشته سرمایه گذاری های زیادی با محوریت گردشگری در این مناطق انجام شده است.
از ساخت تالارهای بزرگ و ویلاهای مدرنی که به واسطه قطع هزاران درخت، بدون مجوز، با مجوز یا با واسطه در این مناطق ایجاد شده تا سفره های سنتی و نصب آلاچیق در کنار رودخانه، همه در راستای توسعه حوزه گردشگری انجام شده است ولی این اماکن نه تنها خدمات قابل قبولی به گردشگران ارایه نمی دهند بلکه محیط زیست را به شدت تحت تاثیر قرار داده اند.
بی توجهی به مسائل زیست محیطی باعث ورود انبوهی از زباله ها از روستای ونایی، سفره خانه ها و تالارها به رودخانه ونایی شده و علاوه بر ایجاد اختلال در زندگی آبزیان، راه تنفس این رودخانه را نیز گرفته است.
کسانی که مجوز ایجاد اینگونه مراکز گردشگری را صادر می کنند باید ضابطه و قانونی برای مدیریت پسماندهای این مراکز نیز تعیین نمایند تا به واسطه سودجویی برخی افراد، محیط زیست و سایر نهادها متحمل ضرر و زیان های جبران ناپذیر نشوند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد در این باره گفت: در ایام مختلف سال تبلیغات وسیعی در حوزه گردشگری بروجرد به ویژه آب و هوا و طبیعت بکر ونایی صورت می گیرد ولی متاسفانه فقدان تعامل بین بخشی باعث بروز مشکلاتی در این حوزه شده است.
مصطفی مصطفی وند افزود: هم اکنون حدود 18 سفره خانه سنتی با مجوز و بدون مجوز در منطقه گردشگری ونایی بروجرد وجود دارد که فعالیت همه آنها باعث تخریب محیط زیست می شود.
وی تاکید کرد: وقتی مکانی به عنوان منطقه گردشگری تعیین و مجوزهایی داده می شود باید برای جلوگیری از وارد آمدن لطمه به سایر حوزه ها از جمله محیط زیست نظارت کاملی بر فعالیت این مراکز انجام شود.
وی افزود: متاسفانه رهاکردن پساب و پسماند تمامی سفره خانه ها و پسماندهای اهالی روستای ونایی به رودخانه، آب آن را به شدت آلوده می کنند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد اظهار کرد: چندین جلسه توجیهی از سال گذشته تاکنون با صاحبان سفره خانه های سنتی منطقه گردشگری ونایی برگزار شده ولی به نتیجه نرسیده است.
وی افزود: تفرجگاه زیبای ونایی با تداوم روند کنونی مدیریت پسماندهای سفره خانه ها رو به نابودی است.
مصطفی وند نصب سیستم تصفیه فاضلاب برای این واحدها را تا حدودی غیرممکن دانست و گفت: با تعبیه حوضچه هایی برای تخلیه پساب و انتقال آنها با ماشین لجن کش به محل دفن زباله های شهری می توان از ورود پساب و آلودگی به رودخانه جلوگیری کرد.
وی تعرض به حریم رودخانه ها، پراکندگی زباله ها و قطع درختان و بوته ها را از آسیب های گردشگری سنتی دانست و اظهار کرد: طبیعی و بکر ماندن رودخانه ها، درختان، دشت ها و تپه ها برای گردشگران جذاب تر است لذا باید تا حد امکان از ایجاد تغییر در این جاذبه ها خودداری شود.
یکی از مسائل و مشکلات بخش گردشگری بروجرد احداث سرویس های بهداشتی توسط نهادهای مختلف در اماکن گردشگری و رها کردن آنها است که نه تنها برای گردشگران قابل استفاده نیستند بلکه به مکانی امن برای معتادان، حشرات و حیوانات موزی تبدیل شده اند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این باره گفت: سرویس بهداشتی و نمازخانه به عنوان یک نیاز در حوزه گردشگری مطرح است لذا اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در سال های اخیر چندین سرویس بهداشتی در پارک بهار، میدان زائران کربلا، باغ بیرجندی و میدان آیت الله بروجردی احداث کرده و به شهرداری تحویل داده است.
حجت الله یارمحمدی افزود: سرویس های بهداشتی که در محدوده شهری هستند به شهرداری و سرویس های بهداشتی خارج از محدوده شهر به نخستین روستا، دهیاری یا شورای نزدیک مکان گردشگری تحویل داده می شوند.
وی گفت: معمولا دهیار یا اعضای شورای روستا در خود روستا ساکن نیستند لذا نظارتی بر وضعیت سرویس های بهداشتی ندارند البته این مشکل مختص بروجرد نیست و در سایر اماکن گردشگری کشور نیز وجود دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد افزود: این اداره حق دخالت در رسیدگی به وضعیت سرویس های بهداشتی را ندارد و تحویل گیرنده موظف به نظارت بر آنها است.
وی با بیان اینکه تمامی نهادها و سازمان ها به نوعی با بحث گردشگری در ارتباط هستند، اظهار کرد: هم اکنون یک مجموعه نیازهای عمومی و امور خدماتی در حوزه گردشگری وجود دارد که متولی آنها مشخص نیست.
یارمحمدی افزود: همزمان با تلاش برای جذب گردشگر و معرفی مناطق گردشگری بروجرد باید برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و حفظ داشته ها و نعمت های خدادادی فرهنگ سازی شود.
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری بروجرد نیز در خصوص وضعیت تفرجگاه های این شهر گفت: وسعت فضای سبز بروجرد 384 هکتار است و حدود 90 بوستان محله ای و عمومی در این شهر وجود دارد.
علیرضا برق دهنده افزود: بوستان های محله ای به دلیل اینکه معمولا مورد استفاده اهالی یک محل قرار می گیرند و نزدیک سکونتگاه مردم هستند، نمازخانه و سرویس بهداشتی ندارند ولی سایر امکانات مانند مبلمان، روشنایی، آبخوری و سطل زباله در آنها ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: بیشتر بوستان های بزرگ و عمومی شهر بروجرد از جمله فدک، شهید بهشتی، ترنجسنتان و تپه چغا به دلیل ورود عموم مردم و مسافران، نمازخانه و سرویس بهداشتی دارند.
وی گفت: کار نظافت و رسیدگی به سرویس های بهداشتی بوستان ها توسط سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری انجام می شود ولی تعدادی از آنها به خدمات شهری واگذار شده است.
برق دهنده افزود: این سازمان به رغم کمبود امکانات با تمام توان سعی در خدمات رسانی به شهروندان دارد که البته ضعف هایی نیز در این زمینه وجود دارد.
وی اظهار کرد: توسعه فضا سبز، زیباسازی معابر با گل و گیاه، تعمیر و مرمت، نظافت، آبرسانی، کاشت گیاهان، مبارزه با آفات، احیای درختان کهن و فرم دهی گیاهان از اقدامات سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری بروجرد می باشند.
به گزارش ایرنا ایجاد زیرساخت های گردشگری در بروجرد، رسیدگی به آنها و فرهنگ سازی در این زمینه کاری فرابخشی و نیازمند عزم چندین دستگاه است و به نظر می رسد ایجاد یک اتاق فکر با حضور تمام دستگاه های مربوطه برای توسعه زیرساخت ها و جلوگیری از موازی کاری در این شهرستان ضروری است.
گزارش از آتوسا آزرم
3031/3022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضعف زیرساخت های گردشگری بروجرد در سایه ناهماهنگی مسئولان!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات