پیر 90 ساله آموزش،‌ جوان می‌شود

در نظام آموزشی دوره رضاخان که بین سال‌های 1304 تا 1309 تاسیس شد، مکتب‌خانه‌های قدیمی تعطیل شد و یک ساختار وارداتی بدون توجه به پیشینه دینی و ملی کشور بر جای آن نشست.
بی توجهی این نظام آموزشی به ریشه و نیازهای جامعه در دهه های بعد هم ادامه یافت و گرچه از غلظت غربگرایی آن در دوران انقلاب اسلامی بشدت کاسته شد اما خروجی آن هرگز به جایی نرسید که انتظار و اهداف انقلاب را برآورده کند.
با وجود تدریس انواع دروس و کتاب ها، هنوز هم از دل این نظام آموزشی نسخه راهگشایی برای رفع معضل های ریشه‌ دار اقتصاد ایران در نیامده، هنوز جامعه در علوم انسانی بومی و اسلامی لنگ می زند و هر روز کوه مشکلات و آسیب های اجتماعی بلندتر می شود.
راهکارهایی هم که تاکنون ارایه شده، همان نسخه هایی است که جوامع غربی با توجه به پیشینه تاریخی، ‌فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مخصوص خود بکار گرفته اند؛ راه هایی که تجربه استفاده برخی از آنها در کشور برای مردم تلخ بود.
در واقع ترجمه و تقلید به جای آنکه در خدمت پیشرفت و توسعه کشور قرار گیرد، به هدف تبدیل شد و نظام آموزشی هم جرات خدشه به این محتواهای وارداتی و ساختارهای تقلیدی را از دانش آموزان و دانشجویان گرفت.
شاید اغراق آمیر نباشد که مهاجرت مغزها، مدرک ‌گرایی، نبود روحیه تحقیق و پژوهش، حافظه ‌محوری، جدایی دانشگاه از صنعت و جامعه و بی توجهی به نیازها و دغدغه های مردم را محصول نظام آموزشی ناکارآمد و پیر کشور بدانیم.

* نوآوری،‌ صفر
بر مبنای این واقعیات است که از سال های گذشته ضرورت تحول و تغییر در این نظام آموزشی و جایگزینی یک نظام همسو و مبتنی بر تاریخ، ‌فرهنگ، اعتقادات و نیازهای کشور مطرح شده است.
'این نظام قدیمی آموزش و پرورش در کشور، اگر هیچ عیب دیگری هم نمی داشت، همین که با گذشت زمان هیچ نوآوری در آن به ‌وجود نیامده، کافی بود که انسان آن را رد کند و معتقد باشد به تحوّل بنیادین'؛ این سخنان را رهبر معظم انقلاب در روز 16 اردیبهشت 95 در دیدار جمعی از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور بیان کردند.
ایشان در همین دیدار به آغاز اجرای 'سند تحول بنیادین آموزش و پرورش' اشاره و عنوان کردند که 'این سند از نظر کارشناسان زبده و برجسته آموزش و پرورش، یک سند خوب و متین است؛ ‫آنهایی که اهل این کارند، این سند را تأیید می کنند.'
رهبر معظم انقلاب به مسوولان آموزش و پرورش توصیه کردند که 'برنامه‌های دمِ‌ دستی و تغییر و تبدیل‌های سطحی و روزمرّه جای تحوّل بنیادین را نگیرد' و برای این کار باید بدنه‌ آموزش و پرورش کشور با این سند آشنا شوند و تکلیف خود در قبال آن را بدانند و نیز اینکه به 'همه موادّ این سند' عمل شود.
علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش هم 2 روز پیش از آن، در دیدار معلمان منتخب سراسر کشور با رییس مجلس شورای اسلامی گفته بود که 'استقرار ساختار جدید نظام آموزشی و تولید محتوا بر مبنای برنامه درسی ملی از اولویت‌های اجرایی سند تحول است و تغییرات متناسب با برنامه درسی ملی تا پایه نهم اعمال شده و از ابتدای سال تحصیلی 96 - 95 پایه دهم نیز استقرار خواهد یافت.'
به گفته او، تاکنون 140 عنوان کتاب جدید در دوره متوسطه تدوین و تألیف شده و طراحی رشته‌های جدید فنی و حرفه‌ای و کاردانش، آموزش تفکر و چگونه اندیشیدن، پرورش مهارت پژوهشگری، سبک زندگی اسلامی- ایرانی و مطالعات زیست اجتماعی و سواد رسانه‌ای نیز به انجام رسیده است.
فانی همچنین از تشکیل 'شورای راهبری اجرای سند تحول' هم خبر داد و گفت که به منظور بهبود معیشت و ارتقای منزلت اجتماعی و توانمندسازی حرفه‌ای معلمان از مهر ماه 1394 با اجرای برنامه رتبه‌بندی معلمان، گامی ارزنده برداشته شده است.
از سال تحصیلی 91-90 به صورت آزمایشی محتوای کتاب های پایه اول ابتدایی تغییر کرد اما اجرای رسمی سند تحول از سال 92-91 آغاز شده است.
خبرگزاری ایرنا مرکز کرمانشاه برای بررسی ضرورت تهیه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش،‌ محتوا و مشکلات پیش روی آن، میزگردی را با حضور خسرو محسنی نسب معاون آموزش متوسطه و شهناز قره تپه معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه برگزار کرد و با نگاه به وضعیت آموزش استان، جزییات سند را زیر ذره بین برد.

* 12 سال زمان برای ایجاد تحول
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در زمان وزارت آقای حاجی بابایی تهیه شده است، ‌گفت: این سند پس از تایید شورای عالی آموزش و پرورش به شورای عالی انقلاب فرهنگی رفت و بعد از هشت ماه بررسی در آنجا به تصویب نهایی رسید و ابلاغ شد.
به گفته او،‌ سند هشت فصل دارد که قرار است طی یک پروسه 12 ساله، نظام آموزشی را از نظر ساختار و محتوا به یک سیستم جدید تبدیل کند.
محسنی نسب در باره ضرورت تهیه این سند اظهار کرد: انقلاب مردم ایران در سال 1357 یک انقلاب اسلامی بوده و چون ساختار آموزش و پرورش و کل نظام آموزشی کشور در دوران شاه منبعث از غرب بود، برای حفظ،‌ اجرا و پیشبرد اصول و ارزش های اسلامی، انقلابی و ملی مردم نیازمند یک نظام آموزشی متناسب و بومی بجای ساختار سابق بودیم.
نماینده استان کرمانشاه در شورای عالی آموزش و پرورش افزود: در سال 1359 یک تلاش موقت برای اصلاح ساختار بیگانه دانشگاه ها با عنوان 'انقلاب فرهنگی' صورت گرفت که من هم به همراه 2 نفر دیگر به عنوان نماینده استان کرمانشاه در شورای مرکزی انقلاب حضور داشتیم.
وی اظهار داشت: در آنجا براساس فرمان حضرت امام راحل تغییر نظام آموزشی آغاز شد؛ هرچند به سامان نهایی نرسید اما در سال 1389 موج دوم تغییرات این بار در وزارت آموزش و پرورش بر خاست.
به گفته محسنی نسب، تهیه سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش هم بر پایه 2 آیه از قرآن (آیه 24 سوره انفال و آیه 97 سوره نحل) است که انسان ها را به 'حیات ابدی' و 'حیات طیبه' بشارت می دهد.
او بر این باور است که نظام سابق آموزش و پرورش، انتظار کامل جمهوری اسلامی را محقق نکرده و همین موضوع سبب احساس ضرورت تغییر در این نظام آموزشی شده است.
شاید در نگاه اول طرح این بحث مبهم و درک آن سخت باشد، به همین دلیل محسنی نسب تلاش کرد که موضوع را بیشتر باز کند.
او با اشاره به تقسیم بندی علم به علم دینی و علم سکولار گفت که منظور از این تفکیک، مثلا تفاوت فیزیک مسلمانان با سایر ادیان و فرق جهان نیست بلکه ریشه تفاوت در ساختار و پاردایمی است که فیزیک در آن دیده می شود.
معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه افزود: در علم سکولار تمام نگاه یک فیزیکدان محدود به همین دنیاست و این جهان را مقصد و پایان کار می بیند که از درون همین نگاه است که بمب اتم و سلاح کشتار جمعی در می آید؛ اما از دید فیزیکدان دینی این دنیا سطح نازلی از جهان هستی است و یک متافیزیک هم در پشت پرده طبیعت وجود دارد.
به گفته وی، ‌هدف ساختار جدید آموزشی هم این است که این نگاه اعتقادی تقویت شود و دانش آموزان در فیزیک،‌ شیمی و ... خدا را ببیند و جهان فانی و باقی را به هم متصل بداند که در این صورت عملکرد او در همین جهان هم کاملا متاثر از جهان آخرت است.

* تغییر زبان گفت و گو با دانش آموزان
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه هم در اینجای بحث، ‌وارد گفت و گو شد و در تکمیل سخنان محسنی نسب گفت که سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی هم در همین راستا تلاش کرده است که متناسب با هر پایه تحصیلی مفهوم متافیزیک را به دانش آموز بفهماند و به هر دانش آموز با زبان خودش آموزش دهد.
شهناز قره تپه با اشاره به تفاوت نیازها و فهم کودکان در سن های مختلف گفت: مثلا در بحث خداشناسی در مقطع پیش دبستانی، سراغ مفاهیم سنگین نمی رویم بلکه این مفهوم در قالب جملاتی آسان برای کودک بیان می شود؛ مثل این که 'خدا مانند بابات قدرت دارد' یا 'خدا مانند مادرت مهربان است'.
به گفته او، ‌در هر پایه تحصیلی به زبان خود دانش آموز با او حرف زده می شود تا اینکه در پایان مقطع متوسطه دوم، دانش آموزان به یک شناخت واقعی از خداوند برسند اما در گذشته مفاهیم متافیزیک در عبارات بسیار سخت به دانش آموز آموزش داده می شد که متناسب با درک او نبود.
قره تپه افزود: در سند تحول آموزش و پرورش، رشد و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان از پیش دبستانی تا متوسطه دوم در محورهای تربیت انسان،‌ تامین سلامت جسمانی و روانی، سلامت و بهداشت، قانونگرایی، رعایت نظم و انضباط،‌ مسوولیت پذیری، آینده نگری، خلاقیت و مهارت های زندگی اسلامی مورد توجه جدی قرار گرفته است.
او مثال زد که در موضوع مسوولیت پذیری،‌ اصلاح الگوی مصرف به عنوان یکی از تاکیدهای رهبر معظم انقلاب دیده شده و در حال آموزش است که اگر به درستی اجرا شود،‌ یک نسل جدید صرفه‌جو خواهیم داشت و بسیاری از هزینه های کنونی از دوش کشور برداشته می شود.
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه، آموزش قرآن و مباحث دینی را از دیگر محورهای مورد تاکید در سند تحول عنوان و اظهار کرد: در این سند آمده است که دانش آموز در پایان پایه سوم به خوبی روان خوانی قرآن را یاد می گیرد؛ در حالی که در گذشته چنین موردی نداشته ایم.

* محتوای سند
همچنین به گفته محسنی نسب 'سند تحول از نظر ساختاری شش ساحت برای ساماندهی نظام تعلیم و تربیت در نظر گرفته که شامل اعتقادی عبادی اخلاقی، اجتماعی و سیاسی، زیستی و بدنی، زیباشناختی و هنر، اقتصادی و حرفه ای و علمی و فناورانه است که متناظر با این ساحت ها، شش زیرنظام هم طراحی شده که شامل سند برنامه درسی ملی، تربیت معلم و تامین منابع انسانی، راهبری و مدیریت، تامین و تخصیص منابع مالی، تامین فضا تجهیزات و فناوری و پژوهش و ارزشیابی است.'
وی در باره سخنان وزیر آموزش و پرورش که از آغاز اجرای سند برنامه درسی ملی خبر داده است، ‌اظهار داشت: این سند در سال 94 تقریبا تمام شده و ساختار پایه، دروس و شیوه اجرای آنها را مشخص کرده است.
محسنی نسب گفت: یک کمیته تطبیق هم در وزارت آموزش و پرورش شکل گرفته و همه برنامه ها را با سند تحول تطبیق می دهد و تنها در صورت همسویی با سند، آن برنامه تایید می شود؛‌ در واقع برنامه نویس باید در کنار هر برنامه مستندات همسویی آن با سند را هم ذکر کند در غیر این صورت برنامه او تایید نخواهد شد.

* تربیت دانش آموز پرسشگر و خلاق
آنچنان که معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه گفت،‌ هدف رویکرد جدید در سند تحول، تربیت دانش آموز پرسشگر و خلاق به جای پاسخ محور است.
به گفته او، این سبک تغییر ابتدا با مقاومت هایی حتی از سوی خود معلمان هم مواجه شد اما در ادامه جا افتاد و تاکنون سه هزار معلم استان برای آشنایی با این سبک، دوره آموزش ضمن خدمت گذرانده اند.
قره تپه بیان کرد: یک سال پس از تغییر همه کتب درسی پایه اول در سال تحصیلی 91-90، کتب درسی پایه دوم تغییر کرد و در ادامه در هر سال یک پایه تحصیلی دچار تحول شده می شود.

* تغییر هزار عنوان کتاب
محسنی نسب هم در این باره گفت:‌ اگر هر پایه تحصیلی به طور میانگین 9 کتاب داشته باشد، حدود 54 عنوان کتاب مربوط به مقطع ابتدایی است؛ همچنین در متوسطه اول 30 عنوان وجود دارد.
معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه توضیح داد که در نظام جدید متوسطه دوم، تنها در شاخه فنی و حرفه ای 41 رشته وجود دارد که هر رشته هفت هشت درس دارد؛ 151 رشته مهارتی هم در شاخه کار و دانش داریم که هر کدام پنج 6 کتاب دارند.
به گفته محسنی نسب،‌ اگر محتوای همه کتاب ها در پایه ها و رشته های مختلف - با احتساب شاخه نظری - تغییر کند، بیشتر از هزار عنوان کتاب جدید خواهیم داشت.

* کمبود معلم از موانع موفقیت سند تحول
اما سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با وجود پیشرفت هایی که تاکنون داشته، ‌در برخی مسیرها به موانع سختی هم برخورده است.
به اعتقاد محسنی نسب، مشکلات متعددی بر سر راه اجرایی شدن این سند وجود دارد؛ یکی از این آنها این است که برخی مقدمات اجرای سند فراهم نشده بود که نمونه بارز آن اضافه کردن پایه تحصیلی ششم به مقطع ابتدایی بود که حدود 16 درصد به نیاز معلمان در این مقطع اضافه کرد.
او ادامه داد: در حالی که این تعداد معلم موردنیاز مقطع ابتدایی آموزش ندیده بودند، ‌از سوی دیگر یک سوم معلمان مقطع متوسطه اول بدون دانش آموز ماندند.
به گفته محسنی نسب، ضمن اینکه انتقال معلمان اول راهنمایی به ابتدایی کار درستی نیست،‌ خود این معلمان هم راضی به این کار نیستند، زیرا این اقدام را یک تنزل برای خود (از دبیری به آموزگاری) حساب می کنند که باعث می شود،‌ به جای 24 ساعت 28 ساعت در هفته کار کنند؛ برخی درس ها هم مانند انگلیسی در جریان این انتقال حذف شده بود.
به باور او، با ایجاد پایه ششم، تعادل نیرو در مقطع ابتدایی به هم خورده است.
پایه تحصیلی ششم در سال 92-91 به مقطع ابتدایی اضافه و دروس جدیدی هم برای آن تعریف شد.
معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه عنوان کرد: در نتیجه این مشکل است که احتمال دارد ما در سال تحصیلی آینده در مقطع ابتدایی دچار کمبود معلم و مجبور شویم برای رفع این مشکل از نیروهای مازاد مقطع متوسطه اول به شکل اورژانسی استفاده کنیم که البته این کار هم به راحتی انجام شدنی نیست.
معاون ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه هم معتقد است که اضافه شدن پایه ششم،‌ سبب کمبود نیرو و کمک گرفتن از نیروهای مقطع راهنمایی شده است.
به گفته او، ‌البته تلاش بر این است که نیروهای کمکی در سه پایه اول بکار گرفته نشوند و در کلاس های چهارم تا ششم فعالیت کنند.

* محدودیت فضای آموزشی
مشکل دیگری که از نظر قره تپه در مسیر اجرای سند تحول بنیادین وجود دارد، کمبود فضای آموزشی است.
قره تپه با اشاره به نیازهای متفاوت کودکان پایه اول تا سوم با پایه چهارم تا ششم گفت: در سند تحول آمده است که پایه های اول تا سوم مقطع ابتدایی در یک مدرسه و پایه های چهارم تا ششم هم در مدرسه دیگری مستقر شوند و هر 2 نیز شیفت صبح باشند اما به دلیل کمبود فضا گاه هر 6 پایه در یک مدرسه مستقر هستند.
او اضافه کرد که همچنین کمبود فضا باعث شده که از برخی مدارس در هر 2 شیفت به صورت چرخشی استفاده شود در حالی که شیفت عصر از نظر وضعیت یادگیری دانش آموزان زمان مناسبی نیست.
'هم اکنون ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه بشدت از کمبود فضای آموزشی به ویژه در مقطع ابتدایی رنج می برد'؛ این هم توضیحی است که محسنی نسب به سخنان قره تپه اضافه می کند.
یکی دیگر از تبعات کمبود فضای آموزشی، تعداد زیاد دانش آموزان در هر کلاس است که این مشکل البته همه گیر نیست و در برخی مناطق استان نمود دارد.
به گفته معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه، میانگین دانش آموزان شهری هر کلاس در استان 22 نفر است.
به گفته او،‌ در سند تحول بنیادین 16 نفر به ازای هر کلاس توصیه شده است که رسیدن به چنین رقمی زمانبر است و حدود 10 سال وقت می برد.
قره تپه هم در ادامه به طرح سنجش کلاس اولی ها اشاره و عنوان کرد که طی تفاهم نامه ای که بین بخش آموزش ابتدایی و متوسطه آموزش و پرورش صورت گرفته است، طرح 'تلفیقی- فراگیر' ویِژه دانش آموزانی که از یک مشکل جسمی یا بهره هوشی کمتر رنج می برند، اجرا می شود؛ به این صورت که در این طرح دانش آموزان دچار نقص در کلاس های عادی حضور می یابد و معلمانی هم که اقدام به پذیرش این دانش آموزان کنند، سه دانش آموز از سهمیه کلاس آنها کم می شود.
به گفته او، البته واحدهای درسی جدید هم قرار است که به دانشگاه فرهنگیان اضافه شود که یکی از آنها همین موضوع تلفیقی- فراگیر است که در قالب 2 واحد در سال های آینده تدریس می شود.

* معلمان؛ آماده حضور در خط مقدم
تغییر نظام آموزشی کشور بی شک نیازمند حضور جدی و موثر معلمان به عنوان پیشقراولان این تغییر است؛ معلمانی آموزش دیده که آمادگی و توان اجرای سند را داشته باشند.
به اعتقاد معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه، همدلی، همگامی و مشارکت لازم در نیروهای فرهنگی و معلمان استان وجود دارد و اگر منابع مالی و نیروی انسانی کافی در آموزش و پرورش مهیا شود،‌ به راحتی به اهداف موردنظر سند خواهیم رسید.
او به گوشه ای از فداکاری های معلمان استان کرمانشاه در تربیت دانش آموزان اشاره و عنوان کرد: به عنوان مثال، معلمان ابتدایی پس از 25 سال سابقه می توانند چهار ساعت از زمان خدمت هفتگی خود را کم کنند اما بسیاری از معلمان ما بدون دریافت حتی یک ریال پول، از این امتیاز استفاده نمی کنند.
قره تپه افزود: علاوه بر این معلمان زیادی هم در استان داریم که حتی از درآمد شخصی خود هزینه دانش آموزان می کنند که به نظر جای هیچ حرفی در باره همراهی آنان با سند تحول را باقی نمی گذارد و یک چشم انداز خوب در باره آن وجود دارد.
معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه هم در تکمیل این موضوع گفت: ما نفی نمی کنیم که حتی روح برخی معلمان با روح سند تحول نمی خواند یا اینکه برخی نمی توانند خود را با سند تطبیق دهند اما بیشتر معلمان استان وضعیت متفاوتی دارند و می شود روی همراهی آنان حساب باز کرد.

* چند پیشنهاد
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در بخش دیگری از گفت و گو پیشنهاد داد که اگر برنامه ویژه ای برای معلمان تربیت شده دانشگاه فرهنگیان در همان بدو ورود با هدف ایجاد ارتباط بهتر با دانش آموزان ابتدایی برگزار شود،‌ بسیار موثر خواهد بود.
قره تپه در عین حال تصریح کرد که کلاس های ضمن خدمت مختلفی برای معلمان با هدف ایجاد ارتباط خوب با دانش آموز برگزار و تلاش شده است که از معلمان کارآمد و حرفه ای برای پایه های اول تا سوم استفاده شود.
به اعتقاد محسنی نسب هم دانشگاه فرهنگیان نباید به رقابت با دانشگاه های دیگر بیفتد و در رشته های مختلف مدرک صادر کند اما اکنون این اتفاق می افتد.
به اعتقاد او،‌ این دانشگاه باید دانش آموخته گان برتر سایر دانشگاه ها در رشته های مورد نیاز آموزش و پرورش را پذیرش و در یک دوره یک ساله تحت آموزش مهارت معلمی قرار دهد که البته نگاه مدیران دانشگاه هم به این سمت است و این کار آغاز شده است.

* شروط تحقق سند تحول
محسنی نسب در جمع بندی سخنانش گفت که 'زیرساخت های لازم از جمله در فضای آموزشی، تامین نیروی انسانی لازم،‌ حمایت مالی و تامین معیشت حداقلی معلمان، کاهش اختلاف درآمدی آنان با سایر مشاغل و تقویت جایگاه اجتماعی و حفظ منزلت معلمان' مهمترین پیش شرط های تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.
به اعتقاد او 'تا زمانی که یک معلم نگران یک و 2 زندگی خود باشد، نمی توان از او انتظار داشت به عنوان سرباز خط مقدم تحول در نظامی آموزشی کشور ایفای نقش کند و این یک اصل اساسی است.'
محسنی نسب گفت: متاسفانه اجرای سند هم در خشکسالی اقتصادی آغاز شد و با مشکلات عمده مالی و بودجه همزمان شده و این واقعیت اجرای سند را با مشکل مواجه و کند می کند.
البته نگاه معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه 'مثبت' است.
قره تپه اظهار کرد: با وجود همه این مشکلات و با توجه به همت و عشق معلمان، نمی توانیم به آینده خوشبین نباشیم و من یقین دارم سند تحول عملی می شود.
به گفته او این دید مثبت هم ناشی از تاثیر فوق العاده معلمان در آینده جامعه است که هر تحول و تغییر مثبتی در کشور را متاثر از خدمات و تلاش های خود می دانند.
وی همچنین تاکید کرد: تغییر در نظام آموزشی باید با صبر و تامل و کار کارشناسی و پژوهشی صورت گیرد و از عجله پرهیز کرد.
7444/8066
گفت و گو از عبدالله الماسی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیر 90 ساله آموزش،‌ جوان می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات