روند افزایشی آمار طلاق و تزلزل بنیاد خانواده / نگاه اجتماعی - فرهنگی روزنامه ها

فضای مطبوعاتی امروز در عرصه اجتماعی و فرهنگی به موضوع هایی چون طلاق پرداخت و این مقوله را از زاویه های مختلف مورد کنکاش قرار داد. حقوق زنان مساله دیگری که روزنامه ها آن را مورد توجه قرار دادند و خشکسالی و بحران کم آبی از دیگر مطالب مهم روزنامه ها به شمار می رود.
گروه اطلاع رسانی دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح چهارشنبه داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مورد بررسی قرار داده است.

** افزایش آمار طلاق
رشد میزان طلاق و تاثیر آن بر استحکام خانواده ها و تربیت فرزندان که آثار سوء اجتماعی فراوانی دارد، موضوع مهمی بود که شماری از روزنامه های امروز آن را مورد بررسی قرار دادند.
روزنامه «مردم سالاری» در مطلبی با عنوان «28درصد طلاق‌ها مربوط به کمتر از سه سال زندگی مشترک»، نوشت: احمد تویسرکانی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در سال 94، 115 هزار و 688 پرونده اجراییه در سازمان تشکیل شده که 66 درصد مربوط به مهریه بوده است.
در ادامه این مطلب می خوانیم: 673 هزار ازدواج ثبت شده است که این میزان در مقایسه با سال 93، 6 درصد کاهش داشته است و 164 هزار و 912 طلاق در سال 94 داشته ایم که نسبت به سال 93 رشد یک درصدی داشته است.
همچنین روزنامه «جام جم» در مطلبی با عنوان «دیپلمه ها بیشترین ازدواج و طلاق را دارند»، نوشت: احمد تویسرکانی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به رابطه میزان تحصیلات با ثبت ازدواج و طلاق گفت: 67درصد ازدواج ها در مردان مربوط به مردان با تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم بوده است و 65درصد ازدواج ها در زنان به زنان با همین تحصیلات اختصاص دارد.
در ادامه این مطلب آمده است: 68درصد طلاق در مردان، مربوط به دیپلم و زیر دیپلم بوده است که در زنان این میزان 65درصد بوده است.
روزنامه «راه مردم» در گزارشی با عنوان «تهدید جدی جامعه از سوی «اعتیاد» و «طلاق»» نوشت: مساله اعتیاد و طلاق گویا رابطه دوسویه پررنگی دارند چرا که بنا بر گزارشی که از سوی رحمانی فضلی منتشر شد نیمی از طلاق های صورت گرفته در کشور به دلیل اعتیاد بوده است؛بلایی به راستی خانما سوز که باید بیش از پیش از سوی کارشناسان و متولیان امر مورد توجه قرار بگیرد.
این روزنامه در ادامه آورده است: در حال حاضر مشکل طلاق این است که جامعه سنتی ما در حال گذار به مدرنیته است و زنان دیگر آن تابعیت قبلی را ندارند و خودشان توانایی مالی دارند و به خاطر دسترسی به امکانات حاضر نیستند به هر نحوی در یک زندگی دوام بیاورند.
همچنین روزنامه «اسرار» نیز در مطلبی با اشاره به رشد آمار طلاق، نوشت: احمد تویسرکانی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به آمار ازدواج و طلاق در سال گذشته گفت: 38درصد ازدواج ها مربوط به مردان 25تا29 سال بوده است و در خانم ها معادل 30درصد ازدواج ها مربوط به سنین 20تا24سال بوده است.
در ادامه این مطلب می خوانیم: بیشترین طلاق ها مربوط به رده سنی 30تا 34سال در مردان بوده است و 23درصد طلاق ها در زنان نیز مربوط به سنین 25تا29 سال بوده است.
روزنامه «خراسان» در مطلبی با عنوان «کاهش دوام زندگی مشترک به کمتر از 3 سال»، نوشت: تحصیلات بالاتر، روند طلاق را کاهشی می کند به گفته رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دوام زندگی مشترک زوجین به کمتر از سه سال رسیده است و 6 درصد طلاق ها در سال اول و 11درصد مربوط به زندگی مشترک بیش از 20سال بوده است.
روزنامه «آفرینش» نیز در یادداشتی با عنوان «پیشی هفتادی ها در ازدواج وسکوت شصتی ها»، نوشت: با مسئله‌ای که این روزها با آن مواجه هستیم مسئله ازدواج و طلاق است که بازار گرمی دارد و هر خبرگزاری و رسانه‌ای با برنامه های مختلف بر روی آن مانور می دهند .
نگارنده این یادداشت در ادامه می افزاید: اما مسئله این روزها بسیار شنیدنی و جالب است رشد ازدواج و پیشی گرفتن دهه هفتادی ها نسبت به دهه شصتی ها در امر ازدواج است برای همه جالب است که دهه هفتاد خیلی سریع ازدواج می کند.

** ضرورت توجه به حقوق زنان
زنان به عنوان قشر مهمی از جامعه که در تربیت آینده سازان هر کشوری نقش بسزایی دارند، همواره مورد توجه اهالی رسانه بوده اند و رعایت حقوق آنان موضوعی است که روزنامه های امروز در گزارش هایی به آن پرداخته اند.
روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان ««زن ذلیل» واژه ای ضد زن»، نوشت: زنان ما فرصت های برابر با مردان ندارند چرا که جامعه مان درگیر نگرش های ذاتی و سنتی خود است. جامعه ما متاسفانه براساس باور قدیمی هنوز زن را جنس ضعیف می داند و ضعیفه را در ادامه این روند تقویت می کند.
نگارنده در ادامه این گزارش می نویسد: باید نگاه ها در حوزه زنان و به ویژه اشتغال و مدیریت ها تغییر کند و عدالت در تقسیم تصدی های مدیریتی برقرار شود. گاهی می گوییم زن در مدیریت خانواده برتر است و او را سالار می دانیم اما وقتی همین سالار به مرز طلاق می رسد بیشترین آسیب را می بیند.
روزنامه «شرق» نیز در گزارشی وضعیت اشتغال زنان را مورد ارزیابی قرار می دهد و می نویسد: سقف‌های شیشه‌ای و قوانین نانوشته‌ای که مردان را محق‌تر از زنان برای کارکردن می‌دانند، باعث شده از ٢٧‌ میلیون نفر از زنان کشور که در سن کار به سر می‌برند فقط سه‌‌میلیون‌و ٩٠٠‌ هزار نفر وارد بازار کار شوند.
در ادامه این گزارش می خوانیم: این آمار در خلاصه گزارش سیاستی معاونت امور زنان و خانواده آمده است. این مسئله دلایل گوناگونی دارد؛ تنگناهای اقتصادی و محدودیت‌های سرمایه برای فراهم‌آوردن فرصت‌های شغلی، به توجیه دلایل حضورنداشتن زنان در فعالیت‌های اقتصادی کمک شایان توجهی کرده است.
به همین ترتیب تلاش شده نرخ بسیار پایین مشارکت اقتصادی زنان در جامعه ما که یکی از پایین‌ترین نرخ‌ها در میان کشورهای اسلامی و غیراسلامی است به‌دلیل کمبود منابع مالی و نرخ بالای بی‌کاری در کشور به گونه‌ای مقبولیت یابد.
روزنامه «راه مردم» نیز با انتشار عنوان «فضایی که برای زنان نیست»، نوشت: موضوع کیفیت طراحی شهر و سبک و سیاق تامین الزامات آن همچون نور،وسعت و مساحت محیطی و...از مولفه های حائز اهمیتی است که نقش موثری را در تامین امنیت هر چه بیشتر جامعه زنان در اماکن و معابر عمومی ایفاء می کند.
در ادامه این مطلب آمده است: طبیعتا هر آنچه روشنایی بیشتر در اماکن و معابر عمومی تامین شود، به همان میزان ضریب وقوع بزه های احتمالی، سرقت، مزاحمت و...نیز کاهش می یابد.

** گسترش بحران کم آبی
گسترش بحران کم آبی و خشکسالی در کشور مقوله ای است که روزنامه های امروز شماری از مطلب ها و گزارش های خود را به آن اختصاص داده اند.
روزنامه «ابتکار» در مطلبی با عنوان «بحران کم آبی در 330 دشت ایران»، نوشت: حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به معضل کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه نگرانی های ما زیاد است به گونه ای که متاسفانه در 15 سال گذشته میزان بارش ها در کشور کاهش زیادی یافته تا جایی که در گذشته متوسط بارش ها در سال 250 میلیمتر بوده اما اکنون به 240.7 میلیمتر در سال رسیده است.
در ادامه این مطلب می خوانیم: همچنین میزان آب تجدید شونده به ازای هر فرد ایرانی در 40 سال گذشته از هفت هزار و 500 متر مکعب به 1450 مترمکعب کاهش یافته که نشان دهنده یک بحران قابل توجه در حوزه آب است.
همچنین روزنامه «آرمان» با اشاره به عنوان «تالاب ها در میان مرگ و زندگی»، نوشت: تالاب ها محیطی بین خشکی و آب محسوب می شوند، به همین دلیل در برخی فصول سال خشکند و در برخی فصول دیگر مرطوب. آنچه این روزها نگرانی کارشناسان محیط‌زیست را افزایش داده خشکی و آلودگی این مناطق مردابی است.
در ادامه این گزارش آمده است: اسفند سال گذشته علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه فرونشست زمین در اثر برداشت‌های بی‌رویه در کل کشور قابل مشاهده است، گفت: بسیاری از تالاب‌ها و رودخانه‌ها خشک شده است. خشکسالی ها آب های زیرزمینی تجدیدشونده ایران را از 124 به 88 میلیارد مترمکعب کاهش داده است.
روزنامه «کیهان» نیز عنوان «بحران آب در کشور به مرحله هشدار رسیده است»، نوشت: آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بحران آب در کشور به مرحله هشدار رسیده و نیاز است که به منظور پیشگیری از پیامدهای وخیم کمبود آب، اصلاح الگوی مصرف نقشه عملیاتی هدفمند و کاربردی داشته باشد.
در ادامه این مطلب می خوانیم: ایران در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و باید با اتخاذ دابیر و راهکارهای ویژه در مدیریت مصرف آب، جلوی بروز بحران کم‌آبی بخصوص در فصل تابستان را گرفت.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**2059**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روند افزایشی آمار طلاق و تزلزل بنیاد خانواده / نگاه اجتماعی - فرهنگی روزنامه ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات