دغدغه ها و راهکارها برای دستیابی به رونق اقتصادی/ نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها

این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز چهارشنبه 19 خرداد 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

*** تلاش برای رفع چالش های اقتصاد کشور
مشکل ها و مسایل موجود در ساختار اقتصادی کشور، امروز اصلی ترین محور موضوعی روزنامه ها بود. در این میان، موضوع هایی چون دغدغه کاهش سرمایه گذاری در بخش صنعت، اصلاح نظام پولی، احیای نظام بانکی، رونق اقتصادی و افزایش معاملات مسکن در صدر بحث های اقتصادی قرار گرفت.
روزنامه «تجارت» در گزارش امروز خود با استناد به تازه ترین سخنان «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت، موضوع کاهش سرمایه گذاری در بخش صنعت را مورد توجه قرار داد و نوشت: نعمت‌زاده در صحبت‌های خود آمارهایی از بهبود رتبه‌های جهانی ایران در برخی شاخص‌ها مانند کسب و کار و فرصت‌های شغلی را بیان کرد و اعلام کرد که بدترین رتبه ایران در شاخص‌های بین‌المللی مربوط به آزادی اقتصاد است. نعمت‌زاده همچنین نسبت به عدم سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی هشدار داد و اعلام کرد که به‌دلیل کاهش سرمایه‌گذاری در بخش صنعت شاهد فاجعه هستیم.
به گزارش تجارت، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در بین 189 کشور در فضای کسب و کار رتبه 118 را داریم، گفت: در 3 سال گذشته رتبه ما رو به بهبود بوده‌اما کماکان فضای کسب و کار یکی از نقاط ضعف ماست. نعمت‌زاده با یادآوری اینکه 'در رونق اقتصادی در بین 128 کشور جهان رتبه 106 هستیم'، اظهار کرد که در رونق اقتصادی به‌شدت مشکل داریم که می‌توان آن را در بین جوانان، فعالان اقتصادی و جامعه مشاهده کرد.
«شاهد فاجعه در بخش صنعت هستیم» هم عنوان برگزیده روزنامه «جوان» از میان سخنان نعمت زاده بود. به گزارش این روزنامه، نعمت زاده به صحن علنی مجلس رفت تا از اقدام های وزارت صنعت و تجارت در اجرای سیاست ‌های اقتصاد مقاومتی دفاع کند. وی از افزایش تعداد طرح‌ها نسبت به لوایح دست ‌و‌پا گیر اجرای اقتصاد مقاومتی انتقاد کرد و از نمایندگان مجلس برای رفع این موانع کمک خواست.
اصلاح پولی در نظام بانکی دیگر موضوع اقتصادی بود که روزنامه «تعادل» با استناد به سخنان «ولی الله سیف» رییس کل بانک مرکزی، آن را مورد تحلیل قرار داد. در گزارش این روزنامه می خوانیم: به گفته رییس کل بانک مرکزی، سال 1395 سال حساسی است که نظام بانکی در راستای تاکیدهای مقام ‌معظم ‌رهبری بر «اقدام و عمل» در زمینه اقتصاد مقاومتی، با تخصیص بهینه منابع و اولویت قرار دادن بنگاه‌های کوچک و متوسط، حمایت از تولید و افزایش اشتغال را هدف قرار داده است.
بر پایه این گزارش، رییس شورای پول و اعتبار درخصوص لزوم اصلاح نظام بانکی و تطبیق با استانداردهای روز دنیا خاطرنشان کرد: طرح اصلاح نظام تامین مالی کشور، تدوین و بخش مربوط به بانک‌ها نهایی شده است. یکی از مسائلی که در این طرح وجود دارد ایجاد بازار بدهی است که به وسیله آن، بانک مرکزی به ابزار مداخله و سیاست پولی مجهز می‌شود. بدهی دولت در قالب این اوراق، تعهد دولت است و این تعهدات در بازار سرمایه جایگاه پیدا می‌کند. رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر ارائه صورت‌های مالی بانک‌ها با قالب جدید در سال 1395 بیان کرد که در حال حاضر زمان برگزاری مجامع فرا رسیده و بانک مرکزی، صورت‌های مالی جدید را با اقتباس از صورت‌های IFRS به بانک‌ها ابلاغ کرده است و برای ارائه صورت‌های مالی در قالب جدید، عزم بانک‌ها را می‌طلبد.
«4 راه حل برای احیای نظام بانکی» هم عنوان روزنامه «جهان اقتصاد» بود که به نقل از گزارش مرکز پژوهش های مجلس به این راهکارها اشاره کرد. به گزارش جهان اقتصاد، مرکز پژوهش های مجلس شــورای اسلامی پیشنهاد کرد که دولت بخشی از بدهی های خود به سیستم بانکی را در قالب اوراق صکوک میان مدت بپردازد. بر پایه این گزارش با توجه به اینکه مهمترین قید موجود، کمبود منابع برای تزریق به بانک ها با هدف افزایش سرمایه و یا پرداخت بدهی است، می توان از راهبرد «تبدیل اوراق نمودن دارایی های غیر نقدینه» اســتفاده کرد. همچنین، دولت می تواند با انتشار صکوک دیگری و تجهیز منابع به شیوه مشــابه، برخی از بدهی های خود را به اشخاصی که به عنوان طلبکار دولت و بدهکار معوق به نظام بانکی هســتند، پرداخت کند. از نظر کارشناســان این مرکز، راهکارهای دیگری همچون جذب ســرمایه گذار از میان ســپرده گذاران از طریق تبدیل سپرده به سرمایه نیز می تواند مورد توجه دولت قرار گیرد.
«دنیا‌ی‌اقتصاد» هم در شماره امروز خود «نازایی سیاست‌ های انبساط پولی» را بررسی کرد. این روزنامه در نتیجه این بررسی نوشت: بررسی‌ها حاکی از آن است که میان تنگنای اعتباری و انقباض تولید ارتباط وجود دارد؛ اما نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد که انبساط اعتباری لزوماً موجب رونق تجاری خواهد شد. باید دو نوع سیاست کوتاه‌مدت و بلندمدت طراحی کرد. در کوتاه‌مدت باید کنترل تورم را به‌عنوان مهم‌ترین اولویت خروج از رکود در نظر گرفت. همچنین در بلندمدت، باید بر اصلاح ساختار و بهینه کردن اعتباردهی تاکید کرد و سیاست‌هایی مانند غربال کردن تقاضای بنگاه‌ها برای اعطای اعتبارات از طریق نظام بانکی کارآ و سامانه‌های اعتبارسنجی را در دستورکار قرار داد.
«رویش ملت» هم از افزایش 20 درصدی معاملات در بخش مسکن خبر داد.

** «کلینتون» نامزد نهایی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
دیروز سه‌شنبه (18 خرداد) زمان برگزاری انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در پنج ایالت آمریکا بود اما پیش از شروع این انتخابات، خبرگزاری های آمریکا از اینکه کلینتون رای مورد نیاز برای کسب نامزدی حزب دموکرات را به دست آورده است، خبردادند؛ خبری که بسیاری منتظر آن بودند که پس از انتخابات روز سه‌شنبه رسما اعلام شود. شماری از روزنامه ها به این تحلیل این موضوع پرداختند.
روزنامه «اعتماد» در گزارش خود کلینتون را رقیب نهایی «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواهان عنوان کرد. به تحلیل این روزنامه، پس از اعلام خبر نامزدی کلینتون برای حزب دموکرات از آسوشیتدپرس، سایر خبرگزاری ‌ها نیز این خبر را تایید کردند و تعداد نمایندگانی که کلینتون به دست آورده را 2 هزار و 384 نماینده اعلام کردند. موضوعی که شاید «برنی سندرز» رقیب سرسخت هیلاری کلینتون آن را به راحتی قبول نکند زیرا کلینتون در انتخابات تاکنون، رای هزار و 812 نماینده متعهد و نیز نظر ٥٧٢ نماینده غیر‌متعهد را به خود جلب کرده است؛ موضوعی که سندرز علاقه‌ ای به پذیرش آن ندارد، زیرا برنی سندرز معتقد است نمایندگان متعهد هر 2 نامزد تا زمان برگزاری کنوانسیون این حزب در فیلادلفیا به 2 هزار و 383 نماینده نمی‌رسد از همین رو باید در کنوانسیون نهایی حزب به چانه‌زنی پرداخت، شیوه‌ای غیر‌مرسوم که هنوز مشخص نیست که سندرز نمایندگان غیر‌متعهد را در سیستم انتخاباتی دموکرات‌ها قبول دارد یا خیر زیرا سندرز معتقد است که باید سیستم نمایندگان غیرمتعهد در حزب دموکرات اصلاح شود و از طرف دیگر معتقد است که باید با آنها در کنوانسیون نهایی حزب چانه‌زنی کرد؛ موضعی نامشخص که سردرگمی عجیبی را در حزب دموکرات به وجود آورده است.
«ایران» هم با پرداختن به اینکه کلینتون حریف ترامپ است، عنوان کرد: «کلینتون از خط پیروزی عبور کرد». خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه خبری سی ان ان امریکا می‌گویند هیلاری کلینتون پیش از آخرین «سه‌شنبه بزرگ» انتخاباتی حزب دموکرات توانسته حدنصاب حمایت «نمایندگان ویژه» این حزب را کسب کند و به نخستین زن در تاریخ امریکا تبدیل شود که حمایت لازم برای نامزدی یکی از دو حزب معروف امریکا در انتخابات ریاست جمهوری را به دست می‌آورد.
این روزنامه درباره رقیب کلینتون اینگونه نوشت: «دونالد ترامپ» چهره نام آشنای تلویزیونی امریکایی‌ها و میلیاردری جنجالی است که در مدتی کوتاه تمام رؤیاهای محافظه‌کاران امریکایی را به خوابی آشفته تبدیل کرد. او که در انتهای فهرست کمک‌های جمع‌آوری شده از سوی کمپین‌های انتخاباتی قرار گرفته با هزینه شخصی به جدال صف به ظاهر قدرتمند نامزدهای هم حزبی رفت و با ادبیاتی تهاجمی و سخنانی خارج از عرف رایج در سیاست امریکا، گام به گام رأی جمهوریخواهان در ایالت‌های مختلف امریکا را به دست آورد و گام به گام رقیبانش را از میدان بیرون کرد. او هم اکنون تنها نامزد باقی مانده در کارزار جمهوریخواهان برای انتخابات ماه نوامبر است.
«شرق» در گزارش «گام معلق دموکرات ها» نوشت: به باور بسیاری از هواداران سندرز انتشار این خبر در آستانه انتخابات سه‌شنبه بزرگ با هدف سرخورده‌کردن رأی‌دهندگان و در راستای منافع رسانه‌های جریان اصلی بوده است. ابرنمایندگان هیچ تعهدی ندارند و می‌توانند هر لحظه نظر خود را عوض کنند؛ اما به‌طور معمول یک دلیل عمده برای تغییر نظر آنها وجود دارد و آن هم زمانی است که رأی‌دهندگان از نامزد دیگری حمایت کنند.
این روزنامه همچنین در سرمقاله «ترامپ و فرصت از دست رفته اوباما» نیز نوشت: انتخابات پیش‌روی آمریکا مانند گره کوری است که معلوم نیست برنده آن کیست و از بد حادثه وضع داخلی آمریکا هم به تناسب انتخابات‌های دیگر، دگرگون شده است. باورکردنی نیست در اردوگاه حزب جمهوری‌خواه فردی مانند دونالد ترامپ با آن افکار متشتت، مانند بولدوزر همه رقبا را در انتخابات درون‌حزبی کنار بزند و یکه‌تاز عرصه انتخابات باشد؛ مردی با تفکرات به‌ هم‌ ریخته؛ از مخالفت با مسلمانان گرفته تا برخورد قهرآمیز با لاتین ‌تبارها، خصوصا مکزیکی‌ ها و نگاه به مالیات و شیوه اخذ مالیات.

** محفل انس با قرآن در حضور رهبر انقلاب
عصر دیروز، برابر با نخستین روز از ماه مبارک رمضان، محفل انس با قرآن به مدت بیش از سه ساعت در حضور رهبر انقلاب برگزار شد. برخی روزنامه ها به سخنان ایشان در این مجلس پرداختند.
رهبری در این مراسم «عزت، قدرت، رفاه، تعالی و آرامش روحی» را «در گرو عمل به قرآن» عنوان کرد که این جمله در عنوان نخست روزنامه «اطلاعات» جای گرفت. به گزارش اطلاعات، رهبر انقلاب اسلامی در این مراسم، زیبایی الفاظ قرآن را یک معجزه و دریچه ای برای جذب شدن بسوی مفاهیم عالی و پرمغز آن دانستند و ضمن تأکید بر لزوم رواج جلسات قرآنی در کشور، به نیاز بیش از پیش دنیا در شرایط کنونی به مفاهیم قرآن اشاره کردند و گفتند: اگر معانی بلند قرآن با زبان روز، برای انسان ها بیان شود قطعاً تاثیرگذاری بالایی خواهد داشت و زمینه ساز پیشرفت واقعی بشریت خواهد شد، زیرا عزت، قدرت، رفاه مادی، تعالی معنوی، گسترش فکر و عقیده، و شادی و آرامش روحی درگرو عمل به قرآن است.
روزنامه «کیهان» نیز همچون اطلاعات به این بخش از سخنان رهبر انقلاب پرداخت و در توضیح برنامه های این دیدار نوشت: در این محفل نورانی که آکنده از عطر و معنویت قرآن بود، 8 نفر از حافظان، قاریان و اساتید قرآنی از سراسر کشور آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کردند و گروه‌های جمع‌ خوانی نیز به مدح و ثنای پروردگار پرداختند.
به گزارش این روزنامه، رهبر انقلاب تاکید کرد: اگر به مفاهیم قرآن گوشِ دل سپرده شود، قطعاً در دنیای پیچیده، طوفانی و پر از معضلات امروز، عمق و ژرفای مفاهیم قرآنی و تأثیرگذاری آن بیشتر درک خواهد شد.
روزنامه «خراسان» هم در بازتاب آنچه در این محفل گذشت به آن بخش از سخنان رهبری مبنی بر اینکه «اگر معانی قرآن با زبان روز بیان شود زمینه ساز پیشرفت واقعی بشریت خواهد شد»، پرداخت. به گفته رهبری، اگر معانی بلند قرآن با زبان روز، برای انسان ها بیان شود قطعاً تاثیرگذاری بالایی خواهد داشت و زمینه ساز پیشرفت واقعی بشریت خواهد شد، زیرا عزت، قدرت، رفاه مادی، تعالی معنوی، گسترش فکر و عقیده و شادی و آرامش روحی درگروی عمل به قرآن است.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9283**9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دغدغه ها و راهکارها برای دستیابی به رونق اقتصادی/ نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات