شکست مذاکرات اروپا با آمریکا بر سر ایران

تلاش های روسای اتحادیه اروپا برای حفاظت از بانک ها و شرکت هایی که با ایران معامله می کنند در برابر تهدید تحریم های مالی در گفتگو با مسئولان آمریکایی با شکست روبرو شده است. پایگاه خبری انتخاب: تلاش های روسای اتحادیه اروپا برای حفاظت از بانک ها و شرکت هایی که با ایران معامله می کنند در برابر تهدید تحریم های مالی در گفتگو با مسئولان آمریکایی با شکست روبرو شده است.

بلومبرگ نوشت: وزرای دارایی اتحادیه اروپا در گفتگوها در بروکسل در اواخر می از مسئولان آمریکایی خواستند راهنمایی شفاف تری درباره رژیم تحریم های دولت خود بدهند، که به گفته دو فرد نزدیک به این گفتگوها با موفقیت همراه نبود. سخنگوی خزانه داری آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا از اظهارنظر درباره گفتگوها خودبلومبرگ نوشت:داری کردند.

پس از برداشته شدن تحریم های اقتصادی مرتبط با برنامه هسته ای ایران در ژانویه حالا حدود 24 میلیارد دلار تجارت بیشتر اتحادیه اروپا با ایران در طول دوسال آینده همچنان با خطر مواجه است. محدودیت های معاملات بر پایه دلار از جمله تحریم هایی بود که باقی مانده، و گسترش معاملات اتحادیه اروپا با ایران را محدود کرده است.

آرنولد والراف، رئیس دفتر دولت آلمان در امور اقتصادی و کنترل صادرات، در مصاحبه ای گفت: « روشن است که بانک ها خطر نقض تحریم های آمریکا را خیلی بالا می بینند. اقدامات بیشتر برای محدود کردن این خطرات می تواند مفید باشد. سیاستمداران باید در این باره اقدام کنند».

در حالیکه اکثر معاملات نفت و هوانوردی به دلار و با شرکت بانک هایی انجام می شود که در مخاطرات معامله شریک هستند، تحریم معاملات بر پایه دلار مانع مهمی برای توافق هایی همچون خرید 118 هواپیمای ایرباس به ارزش 27 میلیون دلار از ایران شده است که در زمان کوتاهی پس از برداشته شدن تحریم ها در ژانویه اعلام شد.

به گفته افرادی که خواستند به دلیل خصوصی بودن این گفتگوها نامی از آن ها برده نشود، وزرای دارایی و مسئولان اتحادیه اروپا با اصرار از آمریکا می خواستند به بانک ها درباره استفاده و کاربرد تحریم های باقی مانده و شامل نشدن در آن اطمینان دهند. به گفته این افراد آمریکا از اعلام موضعی فراتر از آنچه به طور عمومی اعلام شد خودداری کرد.

فشار وزرای اروپایی نشان دهنده فشار از سوی بانک ها است که با انجام توافق هسته ای نسبت به بازگشت ایران به نظام مالی جهانی خوش بین بودند. به گزارش شرکت حقوقی بین المللی کلاید و شرکا، بیش از نیمی از شرکت های بین المللی علاقه مند به معامله با ایران از ترس نقض تحریم های دیگر علیه ایران همچنان عقب نشسته اند.

بنا به گفته وزارت امورخارجه انگلیس، پیش بینی می شود تجارت ایران و اتحادیه اروپا در دوسال آینده از میزان 8 میلیارد دلار به چهار برابر افزایش پیدا کند. با این حال سیاست ها در آمریکا می تواند فرصت تجارت بیشتر با ایران را محدود کند، چنان که نامزد جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری گفته توافق ایران را که برای آمریکا "شرمساری" آورده را پاره می کند.

با برداشته شدن تحریم ها در ماه ژانویه تحریم های هسته ای از جمله منع استفاده از سوئیفت برای معاملات مالی بین المللی از ایران برداشته شد. تحریم های دیگر مرتبط با تروریسم و توسعه موشک های بالستیک و همچنین منع معامله دلار آمریکا با ایران همچنان به قوت خود باقی است.

تحریم های گذشته، از جمله جریمه 9 میلیارد دلاری بانک پاریباس در سال 2014 که بخشی از آن به دلیل معامله با ایران بود همچنان باعث نگرانی بانک های اروپایی است.

دولت فرانسه که نگران از دست رفتن فرصت صادرات برای شرکت هایش است گفتگوهای بسیاری با مسئولان خزانه داری آمریکا داشته. وزیر خارجه آمریکا جان کری در ملاقات بانکداران اروپایی گفت، معاملات قانونی که بر اساس شرح معامله روشن است، برای همه بانک ها آزاد است.

این بانکداران اروپایی را راضی نمی کند. بسیاری از آن ها از اتحادیه اروپا خواسته اند موارد آن ها را برای خزانه داری ارسال کند تا مطمئن شوند قبل از معامله با ایران اجازه آن را دارند.

فرانک پروست، یکی از اعضای فرانسوی پارلمان اروپایی در یکی از جلسات آن در ماه می گفت: « نبود شفافیت از سوی آمریکا باعث نبود اطمینان در شرکت هایی همچون ایرباس شده. در حال حاضر هیچ بانکی حاضر به حمایت از سرمایه گذاری نیست».

[ منبع این خبر سایت برترین ها-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شکست مذاکرات اروپا با آمریکا بر سر ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات