سکونت 30.4درصد جمعیت شهری گلستان در بافت های فرسوده

به گزارش دریافتی روز چهارشنبه ایرنا، ابراهیم مبارک قدم در نشست مقدماتی کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد که در محل دفتر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان برگزار شد، افزود: بیشترین درصد جمعیت ساکن در بافت های فرسوده مربوط به شهرهای گرگان و گنبدکاووس است.
وی اضافه کرد: توجه نکردن توجه به مسایل و مشکلات موجود در این محدوده ها و اعمال سیاست های پاکسازی و یا حمایتی در سال های گذشته، نتایج خوبی در بر نداشته و موجب استقرار نامتعادل جمعیت در مراکز شهری و شکل گیری عرصه های نابسامان در اشکال مختلف شده است.
مدیرکل راه شهرسازی گلستان با اشاره به این که گسترش جمعیت شهری ساکن در محدوده های هدف بازآفرینی، واقعیتی انکار ناپذیر است، افزود: مدیریت شهری و دستگاههای اجرایی متولی با پذیرش این موضوع می توانند سیاست های کنترلی و راهبردی در جهت پیشگیری از این معضل اتخاذ کنند.
به گفته وی، این سکونتگاه ها ضمن آنکه سیمای آشفته و بی نظم در بخش های خاصی از شهرها بوجود می آورد، لطمات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گسترده ای را بر کل مجموعه شهر تحمیل می کنند.
مبارک قدم ادامه داد: توجه نکردن به این مناطق موجب افزایش نفوذ آن در سطح وسیع تری از شهر می شود و برای کاهش سرعت این روند و چگونگی نحوه رسیدگی به مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، باید سیاست های کنترلی و لازم را، اعمال و به آنها توجه کرد.
وی، وجه مشترک این مناطق را نداشتن اسناد رسمی و برنامه های شهرسازی بیان کرد و گفت: به دلیل شکل گیری این مناطق در خارج از محدوده های قانونی، ساخت و سازهای آنها غیررسمی است و با مصالح غیر استاندارد، بی دوام و کم دوام و بدون رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت ساخته شده اند.
مبارک قدم، اغلب ساکنین این مناطق را مهاجرینی از شهرهای کوچک و از روستاها به شهرهای بزرگ بیان کرد و گفت: تصویب و شکل گیری کارگروه پیش بینی و پیشگیری یکی از اقدامات موثر جهت جلوگیری از رشد این آسیب اجتماعی و توسعه و گسترش روند مهاجرت به این مناطق خواهد بود.
وی یادآورشد: این کارگروه از کارگروه های ذیل ستاد بازآفرینی شهری پایدار است که متشکل از 17 دستگاه اجرایی است که هدف آن جلوگیری از هدر رفت منابع و آشفتگی ناحیه شهری بوده و موجب وفاق و همگرایی دستگاه های متولی می شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گلستان هم گفت: حضور مستمر، مداوم و نظارت در این گونه بافت ها از سوی مدیران و تصمیم گیران، زمینه ای برای تصمیم گیری و اقدامات خوب در این مناطق خواهد بود.
حسین شعبانی، حاشیه نشینی را یکی از آسیب های اجتماعی مهم و از دغدغه های رهبر معظم انقلاب بیان کرد و گفت: ما هم باید به همین اندازه نسبت به این معضل دغدغه داشته باشیم.
وی، کنترل و برنامه ریزی برای رفع اینگونه معضلات را کارآمدی دولت دانست و گفت: با ساماندهی حاشیه نشینی از طریق فعال سازی این کارگروه، امکاناتی در این مناطق برای بهره مندی ساکنین آن فراهم می شود.
استان گلستان واقع در شمال کشور یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت دارد که کمتر ازنیمی از آنان در یکهزار و هشت روستا زندگی می کنند و مابقی شهرنشین هستند.
1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سکونت 30.4درصد جمعیت شهری گلستان در بافت های فرسوده» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات