گاراژ یعنی آزادی

در این گزارش آمده است: میدان آزادی به عنوان مرکزاجتماعی، اقتصادی شهر کرمانشاه است که اکثر قریب به اتفاق مردم آن را به نام'گاراژ 'می شناسند.
در اطراف میدان آزادی، دستفروش ها آزادانه کاسبی می کنند، افرادی آزادانه قرص و داروهای غیرمجاز می‌فروشند، عده‌ای از صنوف بدون مجوز آزادانه مغازه دایر می کنند، دکه های مطبوعات آزادانه همه چیز می فروشند، در بازار روز آن آزادانه گوشت غیربهداشتی، مواد غذایی فاسد و فاقد تاریخ مصرف به فروش می رسد، درکاشی کاری و برخی پاساژهای آن اجناس و البسه قاچاق معروف به تاناکورا آزادانه به فروش می رسد و خلاصه آنچه همه شما می دانید آزادانه در شعاع 500 متری از این میدان رخ می دهد.
این اوصاف میدان آزادی در روز بود، با غلبه تاریکی شب بر روز روشن اوضاع وخیم می شود و همه این ناهنجاری ها متورم می شود کل فضا را به شکلی وخیم تر در بر می گیرد.
ورودی میدان آزادی از سمت بلوار شهید بهشتی گره ترافیکی کور و نابسامانی دارد به نام ایستگاه تاکسی که با وجود اصلاح های هندسی متعدد طی سال های اخیر هنوز مسئولان نتوانسته اند تاکسی ها را به این خطوط مشخص جدول کشی شده هدایت کنند.
احداث فاز اول تونل قطار شهری هم به تازگی قوز بالا قوز شده است.
در ضلع شمال غربی میدان بازارچه ای قرار دارد که آن نیز به سرنوشتی همچون ایستگاه های تاکسی دچار شده و با وجود گذشت سال ها از احداث آن تقریبا متروک به حال خود رها گشته است و فضای مناسب و ترتیب غرفه های شهرداری نیز نتوانسته این بازارچه را رونق ببخشد.
از سویی درضلع مقابل این بازارچه، بازار روزی قرار دارد که نمادی از بی نظمی محض و بی تدبیری مدیریت شهری کرمانشاه است.
غرفه ها بدون هیچ نظارتی به فعالیت مشغولند و با عدم رعایت نظافت عصرها در جای جای این بازارچه تلی از زباله جمع می شود.
دست فروشانی که در فضاهای خالی اقدام به فروش اقلامی می‌کنند که اکثرا غیراستاندارد بوده یا تاریخ مصرف آن گذشته است.هرازچند گاهی هم در میانه این بازار شاهد فروش گوشت و کله پاچه گوسفند در کف بازار و مرغ زنده در بین برخی از غرفه ها هستیم.
بعداز ظهرها عبور از این بازار سخت می شود چون این بازار به عنوان بازار مرکزی شهر، محل رجوع جمعیت زیادی از مردم شهر است و دست فروش هایی که خارج از غرفه مشغول کاسبی هستند پیاده روها را بر مردم تنگ کرده اند.
این بازارچه در صورت ساماندهی و نظارت می‌تواند به یکی از بهترین مراکز خرید غرب کشور تبدیل شود.
در بخشی از این میدان از قسمت غربی پل عابر پیاده مکانیزه تا محدوده جلوی بانک رفاه همواره یک جمله در گوش عابرین جار زده می‌شود:'قرص، دارو، ترامادول'.
افرادی که در این محدوده اقدام به فروش انواع داروهای غیرمجاز و مواد مخدر می کنند تعداد کمی نبوده و بدون رعایت فاصله صنفی به صورت متراکم و در کنار هم به این کار اقدام می کنند.
ساختمان‌های نیمه کاره و زمین های خالی همین منطقه محلی امن برای پنهان کردن قرص‌ها و داروهای غیرمجاز این فروشندگان شده است و جدا از این چهره زشتی به آن ناحیه از میدان داده است.
به بهانه همین ساخت و سازها که چندین سال است به طول انجامیده پیاده روهای این قسمت نیز به حال خود رها شده و به یک معبر خاکی تبدیل شده است تا پیاده رو شهری.
کمی که بالا تر می رویم به زیر سنگری بر می‌خوریم که امروزه به مغازه های تجاری و زیرگذری برای خیابان ورودی غربی میدان بدل شده و خوشبختانه کاربرد امنیتی خود را از دست داده است.
از پله های این زیرگذر که بالا می‌روید به انبوهی از جمعیت بر می خورید که گذر از میان آنها برای مردان هم سخت است چه برسد به زنان و دخترانی که می خواهند از این محل عابر پیاده عبور کنند.
با حضور این افراد در جلوی بانک‌های تجارت و ملی مخاطراتی نیز برای مشتریان این بانک‌ها به وجود می آید.
در ورودی خیابان مدرس مهمانپذیر و مسافرخانه هایی وجود دارد که از ظاهر و جلوه خوبی بهره نمی برند که در فرصتی مقتضی به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.
خیابان کاشی کاری نیز از خیابان های اطراف میدان مرکزی شهر کرمانشاه است که همچون دیگر نقاط این منطقه مشکلات خاص خود را دارد.
خیابان کاشی کاری به دو بخش فروش تجهیزات صوتی و تصویری و نصب سیستم پخش بر روی خودروها و بخش فروش البسه و کفش تقسیم شده است. در این قسمت گاراژها و مغازه هایی قرار دارد که به محل فروش البسه دست دوم خارجی موسوم به تاناکورا اختصاص یافته که این اجناس به صورت قاچاق و بدون مجوز وارد کشور شده است و می تواند یک مرکز خطرناک برای شیوع بیماری های پوستی باشد.
ایستگاه تاکسی میدان آزادی به شمال شهر نیز از معضلات ترافیکی است که به دلیل نامناسب بودن محل ایستگاه شهرک ها و حضور مسافرکش های شخصی همواره شاهد ترافیک و سردرگمی مسافر و راننده در این منطقه هستیم.
بافت فرسوده و اماکن خالی از سکنه و زمین‌های خالی اطراف این میدان در حالی که می تواند یک پتانسیل خوب برای بهسازی و ساماندهی این منطقه باشد به محلی بلااستفاده و شاید بد استفاده تبدیل شده است.
کلاف سر درگم میدان آزادی آنچنان در هم پیچیده که اگر بخواهیم در مورد هر رشته ای از این کلاف بنویسیم یک کتاب قطور می شود که از حوصله این گزارش خارج است.
در همین راستا گفت و گویی با جانشین فرمانده انتظامی استان کرمانشاه ، ‌کارشناس مسئول سلامت محیط مرکز بهداشت کرمانشاه و فرماندار کرمانشاه داشته ایم که در ادامه می‌آید.
جانشین فرمانده انتظامی استان کرمانشاه میدان آزادی را قلب شهر کرمانشاه می خواند و می گوید: برای تردد از شمال به جنوب و شرق به غرب و بلعکس مطمئنا این میدان گزینه اول است. همین مرکزیت علاوه بر اینکه یکسری محاسن دارد، معایبی هم دارد.
سرهنگ علیرضا مرزبانی مشکل هندسی میدان را عامل ایجاد ترافیک در برخی از نقاط این میدان دانست و افزود: وجود پایانه های شماره یک و 2 اتوبوسرانی نیز مشکلات خاصی را به وجود آورده اند.
وی ایجاد تاسیسات جدید و وجود چندین بانک، اداره کل و فروشگاه اتکا را دیگر معضل این منطقه خواند و گفت: این میدان نیاز به یک اصلاح هندسی در کالبد شهری دارد و این تغییرات باید با رعایت مسایل انتظامی، ترافیکی و خوش آیند سازی محیط انجام پذیرد.
وی بیان داشت تمامی مسئولان مربوطه باید به صورت هماهنگ ورود کنند و از تجارب مختلف استفاده کنند تا تغییری درآن ایجاد شود.
سرهنگ مرزبانی با اشاره به اینکه مردم بخش عمده‌ای از نیازهای خود را در این منطقه تامین می کنند گفت: چون میدان آزادی محل تردد و تجمع زیادی است فرصت مناسبی برای افراد سودجو می باشد که اقدام به فروش قرص‌، دارو و لوح های فشرده غیرمجاز می کنند.
بخش‌هایی از میدان آزادی منتهی می‌شود به بافت قدیمی شهر که یکسری آسیب‌ها را ایجاد می‌کند.
وی تاکید کرد: با توجه به شرایط ویژه این منطقه یک پاسگاه پلیس و یک پاسگاه راهور در میدان آزادی مستقر است که نشان از حساسیتی است که ما نسبت به آن داریم.
جانشین فرماندهی انتظامی استان بخشی از ماموریت انتظامی شهرستان کرمانشاه را ساماندهی و پاکسازی میدان آزادی در ساعات مختلف عنوان کرد و افزود: این مشکلات تنها با اقدامات انتظامی حل نمی شود ولی بار عمده ای از ساماندهی بر دوش نیروی انتظامی افتاده است.
وی افزود: اگر اقدامات ما نبود وضعیت از اینکه هست نگران کننده تر می شد.
مرزبانی تجمع گوشی فروش‌ها را جزو مشاغل مزاحم دانست و گفت: جمع آوری گوشی ها و پراکنده کردن آنها قانونا به عهده ما نیست اما بارها توسط مامورین آگاهی، اطلاعات و شهرستان گوشی‌های آنها را جمع آوری کرده‌ایم اما گوشی های مسروقه به صورت خیلی محدود در بین گوشی ها بوده است.
وی در خصوص قرص‌ فروش های محدوده داروخانه شبانه روزی میدان آزادی نیز عنوان کرد: برخی از این افراد ده‌ها بار دستگیر، به مراجع قضایی تحویل و جریمه شده اند اما چون میزان مجازات‌ها بازدارنده نیست و سود بالای فروش این قرص‌ها به هزینه دستگیری می‌چربد دوباره اقدام به این کار می کنند و این دور تسلسل ادامه دارد.
برخی از مغازه ها نیز با فروشندگان قرص و داروهای غیرمجاز همکاری دارند که با چندین مورد برخورد کرده ایم و به اداره اماکن نیز تاکید کرده ایم که درصورت مشاهده بدون هیچ چشم پوشی مغازه را پلمپ کنند.
سرهنگ مرزبانی در خصوص تجمع بخشی از دستفروشان در محل سابق مرکز سل که درزمان حضورش در شهرستان کرمانشاه رخ داد گفت: وجود دستفروشان و فروشندگان اقلام دست دوم واقعیتی بود که در خیابان کاشی کاری و اطراف میدان آزادی غیرقابل انکار بود. با وجود مخالفت بخشی از دستگاه های ذی ربط آنها را در این محل جمع کردیم تا هم کنترل آنها راحت تر باشد و هم یکسری طرح ها را اجرا کنیم.
وی گفت: قرار بود در این محل دستگاه های مختلف ورود کنند، تیم مستقر شود و دوربین نصب شود که به دلیل برخی هزینه ها این کار تکمیل نشد.
کارشناس مسئول سلامت محیط مرکز بهداشت کرمانشاه نیز در گفت و گو با خبرنگار' شهر من' بازار روز میدان آزادی و دست فروشان این بازار را یکی از مشکلات این منطقه عنوان کرد و گفت: در این بازار روز هیچ گونه ساختار نظارتی و عملی از نظر بهداشتی وجود ندارد.
مهندس بهمن خدادادیان نبود سرویس بهداشتی مناسب را از دیگر مشکلات این بازار عنوان کرد و گفت: دست فروشان به هر نحوی مواد غذایی آلوده ، تاریخ مصرف گذشته و ناسالم را عرضه می کنند.
وی با انتقاد از اینکه این بازار درشأن مردم این شهر نیست تأکید کرد:در اکثر بازارهای شهر، شهرداری زیرساخت های مناسبی را درخصوص مدیریت زباله ها و آب های سطحی ندیده است.
این کارشناس سلامت محیط با اشاره به اینکه باید در این بازارها نیز همچون نمایشگاه های فصلی همه دستگاه ها نظارت داشته باشند گفت: نیاز است در این بازار تمهیدات خوبی دیده شود.
وی گفت: تداخل صنفی از دیگر مشکلات این بخش از شهر کرمانشاه است.در ماه مبارک رمضان اکثر صنوف درکنار فعالیت خود اقدام به فروش حلیم ،آش و زولبیا بامیه می کنند.
وی افزود: در اطراف میدان آزادی برخی افراد سودجو اقدام به فروش لباس های تاناکورا می کنند که هیچ کدام مجوز نداشته و اقلام آنها نیز اکثرا از مبادی غیرقانونی وارد کشور می شود.
خدادادیان با اشاره به خطراتی که این لباس ها می تواند برای مردم داشته باشد تصریح کرد: طبق نمونه برداری هایی که از این لباس ها به دست آمده است عوامل ابتلا به بیماری های پوستی، انگلی، سل و بیماری های مقاوم در برابر دارو مشاهده شده است که در همین راستا چندین مورد را جمع آوری و پلمپ کرده ایم.
این مسئول بهداشت محیط نیز بر همگرایی تشکیل گروهی با مرکزیت فرمانداری تأکید داشت.
فرماندار کرمانشاه نیز میدان آزادی را مرکز ثقل شهر کرمانشاه دانست و افزود: قرار است با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و هیات های مذهبی مراسم و مناسبت ها در این محل برگزار شود.
فضل الله رنجبر، نوید اجرای یک المان ویژه در محوطه ایستگاه قطار شهری کرمانشاه را داد و گفت: موضوع میدان آزادی و مشکلات آن بارها در شورای تأمین مطرح شده است و مقرر شده نیروی انتظامی و اجراییات مانع از ایجاد تجمع در این محل شوند.
فرماندار کرمانشاه اجرای این طرح ها را مسکنی موقتی عنوان کرد و افزود: مادامی که محل مناسبی برای دست فروشان ایجاد نکرده و طرح جامع ساماندهی بازار روز آزادی را اجرایی نکنیم تغییری ایجاد نخواهد شد.
8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گاراژ یعنی آزادی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات