وقتی چرخ زندگی مددجو با توانمندی می چرخد

مشکلات اقتصادی و خانوادگی او را کلافه کرده بود؛ آهی در بساط نداشت تا برای خود کسب و کاری درست کند، همسرش که سه سال پیش فوت کرده به جز چهار فرزند قد و نیم قد، ارثیه ای برای وی یادگار نگذاشت.
سکینه گرچه دهه سوم عمرش را سپری می کند اما بار مسئولیت زندگی و تربیت فرزندان بر شانه هایش خیلی سنگینی می کرد،بیکاری و نگاه های معنی دار دیگران نیز او را افسرده کرده بود.
وی از طریق معتمدان محله به کمیته امداد تبریز معرفی و بعد از مدت کوتاهی مددجوی تحت حمایت این نهاد شد،اما مگر می شود با مستمری کمیته امداد و یارانه چرخ زندگی را گذراند.
سکینه از کودکی به خیاطی علاقه داشت و در تلاش بود سرمایه ای درست کند تا با این شغل امرار و معاش کند؛ گردن بند دوران نامزدی اش را به ناچار فروخت و پولش را در بانک سپرده گذاری کرد.
وی به کمیته امداد مراجعه و تقاضای وام نمود،کمیته امداد او را به بانک معرفی و 200 میلیون ریال وام اشتغال گرفت.
سکینه پس از آموزش خیاطی، کارش را در سازمان فنی و حرفه ای شروع کرد؛ دو سال بعد با مساعدت کمیته امداد به توانمندی رسید و از چرخه حمایتی این نهاد خارج شد.
وی مزد زحمات و پشتکار خود را گرفت زیرا هم برای خود و هم برای 10 نفر دیگر از زنان بیکار اشتغال ایجاد کرد، او با افزایش سرمایه اش به 300 میلیون ریال هم اکنون ماهانه 10 میلیون تومان درآمد دارد.
امروز چرخ زندگی او با چرخیدن چرخ های خیاطی اش خوب می چرخد...
** توانمندسازی مددجویان رویکرد کمیته امداد
چند سالی است که کمیته امداد رویکرد توانمندسازی مددجویان تحت حمایت خود را از طریق ایجاد فرصت های شغلی با استفاده از تسهیلات اشتغالزایی در پیش گرفته است.
بی شک این اقدام خیرخواهانه برای مددجویان دستاوردهای بسیاری داشته و توانسته روحیه خودباوری، خوداتکایی و در یک کلام خواستن و توانستن را در این افراد زنده کند و باعث ارتقای مددجویان و رشد و شکوفایی استعدادهای آنان شود .
کمک به تولید و اقتصاد ملی در راستای عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب، عدم نیاز به سرمایه و امکانات زیاد و از همه مهمتر زود بازده بودن از مهم ترین ویژگی های طرح های اشتغالزایی کمیته امداد است.
توان سنجی و استعدادیابی خانواده های مددجویان، برگزاری کلاس های آموزش مهارت های فنی و حرفه ای قبل از ورود به بازار کار، مشاوره شغلی، پرداخت تسهیلات به مددجویان از طریق منابع بانکی و امدادی، کمک به تامین تجهیزات و تهیه مواد اولیه برای اجرای طرح ها، نظارت مستمر بر طرح های اشتغال و همچنین کمک به بازاریابی و فروش محصولات مددجویان از جمله فعالیت هایی است که کمیته امداد برای توانمند سازی مددجویان انجام می دهد.
کشاورزی و باغداری، دامپروری، شیلات، صنایع دستی، فعالیت های صنعتی و خدماتی سرفصل هایی هستند که طرح های اشتغالزایی مددجویان در آنها اجرا می شود و هرکدام از این سرفصل ها به شغل های مختلف و متنوعی تقسیم شده و مددجویان با کسب درآمد در این مشاغل وارد بازار کار می شوند.
تولیدات و محصولات مددجویان تحت حمایت کمیته امداد از جمله فرش دست باف و صنایع دستی قابلیت رقابت و صادرات به خارج از کشور را دارند.
**اجرای طرح شناسایی مستعدان اشتغال
در راستای توانمند سازی و به تبع آن خودکفائی مددجویان، طرح شناسائی مستعدان اشتغال از سال گذشته در بین مددجویان معیشت بگیر و فرزندان مددجو بین 15 تا 70 ساله اجرا شده است.
با اجرای این طرح افراد مستعد و واجد شرایط، شناسائی و برنامه ریزی لازم جهت ایجاد و توسعه فرصت های شغلی با در نظر گرفتن توانائی های آنان در یک دوره زمانی مشخص انجام می شود.
خودکفائی مددجویان با طرح های اشتغال
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی به رویکرد خودکفائی مددجویان تحت حمایت این نهاد از طریق اجرای طرح های اشتغالزا اشاره و از اجرای بیش از شش هزار و 146 طرح اشتغال با اعتباری بالغ بر 764 میلیارد و 389 میلیون ریال در سال گذشته خبر داد.
حسین دشتی گفت: از این تعداد یک هزار و 319 طرح از محل اعتبارات امدادی، چهار هزار و 726 طرح از محل تسهیلات قرض الحسنه بانک ها و هشت طرح نیز از محل صندوق توسعه ملی بوده است.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای طرح های اشتغال 136 میلیارد ریال از محل اعتبارات امدادی و 586 میلیارد ریال از طریق تسهیلات بانکی هزینه شده است، افزود: طرح های اشتغال اجرا شده شامل 468 طرح کارانگیزی، یک هزار و 555 طرح توان افزایی، چهار هزار و 122 طرح خودکفائی و 465 طرح تبدیلی می باشد.
دشتی خاطر نشان کرد: از مجموع طرح های اجرا شده 238 طرح در بخش کشاورزی، دو هزار و 158 طرح دامپروری، یک هزار و 378 طرح صنایع دستی و دو هزار و 372 طرح نیز در بخش خدمات بودند.
وی با بیان اینکه 38 هزار طرح جاری، تحت نظارت این نهاد می باشد، اعلام کرد: از مجموع طرح های در حال اجرا یک هزار و 310 طرح در بخش کشاورزی، 14 هزار و 605 طرح در دامپروری، 9 هزار و 284 طرح صنایع دستی، 12 هزار و 958 طرح در بخش خدمات و دو طرح شیلات تحت نظارت کمیته امداد استان قرار دارند.
**حرفه آموزی مددجویان
مدیرکل کمیته امداد آذربایجان شرقی با بیان اینکه در سال گذشته 16 هزار و 802 نفر از مددجویان تحت حمایت این نهاد از آموزش های فنی و حرفه ای بهره مند شدند، افزود: 9 هزار و 63 نفر از شرکت کنندگان در این دوره ها سرپرست خانوار، شش هزار و 905 نفر فرزند مددجو و 834 نفر نیز مددجوی تک و چند خدمتی بودند.
وی برگزاری دوره های آموزشی فنی و حرفه ای را در مهارت آموزی مددجویان مهم دانست و گفت: مددجویان با کسب مهارت شغلی می توانند برای خود شغل ایجاد کرده و در مسیر خودکفایی گام بردارند.
دشتی با اشاره به اینکه طی سال 94 برای 803 نفر از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان کاریابی شده است، به شرکت دو هزار و 467 نفر از مددجویان در دوره های کارآفرینی اشاره کرد و افزود: کلاس های کارآفرینی با همکاری جهاد دانشگاهی و مراکز کارآفرینی برای مددجویان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی برگزار شد.
وی هدف از برگزاری این دوره ها را ایجاد آمادگی کارآموزان به منظور اشتغال و تزریق روحیه خودباوری و خود اتکایی عنوان و خاطر نشان کرد: مددجویان بعد از اخذ گواهینامه مهارت می توانند برای اخذ وام خوداشتغالی به کمیته امداد استان مراجعه و تسهیلاتی بین 50 تا 150میلیون ریال با نرخ سود چهار درصد دریافت کنند.
مدیرکل کمیته امداد آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه مددجویان تحت حمایت این نهاد در سال گذشته هفت هزار و 768 تخته قالی به متراژ 36 هزار متر مربع بافتند، گفت: ارزش قالی های بافته شده در این مدت بیش از 324 میلیارد ریال می باشد.
دشتی با بیان اینکه 9 هزار و 284 مددجوی تحت حمایت این نهاد در سطح استان قالی بافی می کنند، خاطرنشان کرد: همه مددجویان شاغل به بافت فرش با مشارکت سازمان فنی و حرفه ای، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اتحادیه قالی بافان استان کارت مهارت دریافت کرده اند.
به نظر می رسد کمیته امداد امام خمینی (ره) با اتخاذ سیاست های کارآمد در اجرای طرح های خودکفائی گام بلندی در ایجاد اشتغال پایدار و هدایت مددجویان به سمت توانمندی برداشته که علاوه بر استقلال اقتصادی، عزت و کرامت مددجویان و خانواده های آنان را به همراه داشته است.
با تداوم این سیاست در سال های آینده شاهد توانمند شدن تعداد بیشتری از مددجویان و به تبع آن خروج تدریجی آنان از چرخه حمایتی این نهاد خواهیم بود.
6132/6183

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وقتی چرخ زندگی مددجو با توانمندی می چرخد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات