بازگشت مهاجران و ترنم زندگی در روستاهای انگوت

جهانبخش فیروزی، روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: اهالی روستاهای مسجدلو و حاج عباس در دهستان قره آغاج بخش انگوت سال ها پیش به دلیل نبود درآمد و مشکلات معیشتی به شهرهای دیگر مهاجرت کرده بودند و در هریک از آن روستاها یک یا دو خانوار باقی مانده بودند اما بازگشت مهاجران، رونق دوباره به روستاها داده است.
وی افزود: ارایه خدمات دولتی و تامین تاسیسات زیربنایی در ترغیب روستائیان به ماندگاری در روستاها اهمیت زیادی دارد و به تازگی با حضور مسوولان ادارات دولتی در روستای حاج عباس، زمینه های خدمات رسانی به آن مورد بررسی قرار گرفت.
وی اظهار کرد: حاج عباس در حال حاضر بازگشت و سکونت 17 خانوار را شاهد است و اهالی برای احداث اصطبل، انبار و سایر ابنیه لازم متقاضی افزایش محدوده روستا هستند.
فیروزی بیان کرد: روستای مسجدلو در دهستان قره آغاج انگوت نیز به جهت وجود مقبره کربلایی میرعطا مورد توجه اهالی و روستائیان اطراف قرار دارد و هرچند 15 خانواده به طور موقتی و فصلی در آن روستا سکونت دارند اما ساخته شدن خانه های نو توسط اهالی، مهاجران دیگر را به بازگشت به زادگاهشان ترغیب می کند.
او ادامه داد: به خاطر مورد توجه گردشگران بودن مسجدلو، دو باب سرویس بهداشتی در محوطه آن احداث شد و راه آن روستا با همیاری اهالی و کمک بخشداری انگوت بازسازی شده است و تامین برق روستا نیز به عنوان یکی از الویت های کاری بخشداری پیگیری می شود.
بخشدار انگوت گفت: مسجدلو زمین های مسطح و یکپارچه برای کشاورزی ندارد اما برای باغداری مستعد است و تلاش می شود با توسعه باغات و ایجاد تولید و درآمد برای مردم، مهاجرت معکوس در این روستا تسریع شود.
بخش انگوت در شهرستان گرمی مغان به عنوان بزرگ ترین بخش استان 185 روستا را شامل می شود.
در این حال میرعلی رحیمی زاد فرماندار گرمی مغان افزایش روزافزون پدیده مهاجرت از این شهرستان مرزی را نگران کننده دانسته است.
وی در نشستی با رییس بنیاد مستضعفان در تهران ،گفته است که در دو دهه گذشته 30 هزار نفر از شهرستان مغان گرمی مهاجرت کرده اند و برخی از روستاها نیز خالی از سکنه شده و جوانان گرمی برای تامین معاش به دیگر شهرها و عمدتا رشت و کرج مهاجرت کرده اند.
وی به سخنان مقام معظم رهبری در سفر سال 1379 به گرمی و جمله تاریخی معظم له که فرمودند 'آنهایی که می خواهند محرومیت را ببینند به گرمی بیایند' اشاره کرد و خواستار سرمایه گذاری ، توجه جدی و حمایت های این بنیاد در شهرستان گرمی شد.
در دو دهه گذشته آمار جمعیت این شهرستان از 120 هزار نفر به 85 هزار نفر کاهش یافته است.
7124/6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازگشت مهاجران و ترنم زندگی در روستاهای انگوت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات