توافق مالزی و ویتنام برای حل اختلافات با چین در چارچوب آسه.آن

به گزارش ایرنا، این توافق روز چهارشنبه پس از دیدار و رایزنی 'احمد زاهد حمیدی' معاون نخست وزیر و وزیر کشور مالزی و 'لام' معاون نخست وزیر و وزیر امنیت عمومی ویتنام حاصل شد.
مالزی و اندونزی دو عضو آ.سه.آن با پکن بر سر مالکیت بخش هایی از دریای جنوبی چین اختلاف دارند. فیلیپین و برونئی دو عضو دیگر از 10 عضو این اتحادیه نیز ادعاهایی در مورد مالکیت بخش هایی از این پهنه آبی مطرح و دولتمردان مانیل نیز آن را به دیوان بین المللی لاهه کشانده اند.
معاون نخست وزیر و وزیر کشور مالزی در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد این توافق با ویتنام در مورد اختلافات در دریای جنوبی چین برای جلوگیری از هرگونه مشکلاتی انجام شد.
به نوشته روز چهارشنبه تارنمای 'اتوسان'، وی گفت که موضع مالزی در مورد تنش ها و اختلافات در دریای جنوبی چین روشن است و باید در این خصوص کدهای رفتاری درنظر گرفته شود.
کشورهای عضو 'آ.سه.آن' پیش از این نیز خواستار تعیین کدهای رفتاری و رسیدن به روشی برای حل و فصل اختلافات ارضی با چین از راه دیپلماسی شده بودند.
چین و 10 کشور عضو آ.سه.آن سال 2002 در 'پنوم پن' کامبوج توافقنامه غیرالزام آوری امضا کردند که این سند چارچوب اصلی مذاکرات بعدی و رسیدن به کد رفتاری به عنوان راهنما برای جلوگیری از درگیری را تشکیل می داد و در آن طرف های درگیر برای حل مسالمت آمیز اختلافاتشان از طریق مذاکرات دوستانه توافق کردند و متعهد به اجرای قوانین بین المللی شدند.
معاون نخست وزیر مالزی در حالی که تاکنون اتحادیه جنوب شرق آسیا در مورد اختلافات در دریای جنوبی چین تنها به چند بند در بیانیه ها اکتفا کرده است که ناشی از اختلافات درونی است، گفت که این کشور و ویتنام متعهد به همکاری با دیگر کشورهای آ.سه.آن در خصوص دریای جنوبی چین هستند.
مناقشه در دریای جنوبی چین بر سر محدوده قلمرو و تمامیت مرزی در مناطقی از اقیانوس و جزایر 'پاراسل' و 'اسپراتلی' دو مجمع الجزایری است که چند کشور ادعای مالکیت تمام یا بخشی از آن‌ را دارند.
علاوه بر این جزایر، مجموعه ‌ای از صخره‌ های سنگی، صخره‌ های مرجانی و جزیره های ماسه ای مانند سد ساحلی 'اسکاربورو' در این منطقه قرار دارند.
مالزی نیز ادعای مالکیت بخش هایی از این منطقه را دارند و ادعا می ‌کند بر اساس کنوانسیون بین ‌المللی حقوق دریایی بخشی از منطقه در منطقه آزاد تجاری این کشور قرار گرفته است. مالزی مدعی چند جزیره کوچک از مجمع الجزایر اسپراتلی است.
از سوی دیگر مهمترین اختلافات چین و ویتنام در سال های پس از پایان جنگ های این کشور به بحث حاکمیت هانوی بر آب های خلیج 'تونکن' و جزایر پاراسل و اسپارتلی در دریای جنوبی چین باز می گردد که مناطقی غنی از ذخایر طبیعی انرژی به شمار می آید.
ویتنام اوایل تیرماه سال 1393 قانونی را تصویب کرد که برمبنای آن جزایر پاراسل و اسپارتلی ذیل حاکمیت مرکزی این کشور قرار می گرفت. به طور همزمان چینی ها هم که جزایر پاراسل و اسپارتلی را به ترتیب 'خی شا' و 'نانگشا' و 'ژونگشا' می نامند به عنوان بخشی از قلمرو سرزمینی خود ثبت کردند.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توافق مالزی و ویتنام برای حل اختلافات با چین در چارچوب آسه.آن» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات