اردوغان مصوبه لغو مصونیت قضایی شماری از نمایندگان مجلس را تائید کرد

به گزارش شبکه تلویزیونی ان تی وی ، اردوغان این مصوبه را تائید و با درج در روزنامه رسمی این قانون اجرایی می شود.
این در حالیست که تلویزیون دولتی ترکیه روز گذشته ( سه شنبه ) از قرار گرفتن 152 نماینده مجلس این کشور در معرض سلب مصونیت قضایی و سیاسی، محاکمه و احتمالا اخراج برخی از آنان از مجلس خبر داده بود.
پایگاه خبری تلویزیون دولتی ترکیه با استناد به مدارک موجود در مجلس و وزارت دادگستری ترکیه اعلام کرد که با اجرای این مصوبه یک نماینده منفرد، 57 نماینده از حزب مخالف جمهوریخواه خلق، 55 نماینده حزب کردی دمکراتیک خلق ها، 10 نماینده حزب ملی گرای ترک حرکت ملی و 29 نماینده حزب حاکم عدالت و توسعه در معرض سلب مصونیت و احتمال محاکمه قرار گرفتند.
ناظران آگاه با استناد به قانون اساسی ترکیه معتقدند که اگر حتی 28 نفر از این 152 نماینده از مجلس اخراج شوند ترکیه مجبور به برگزاری انتخابات میان دوره ای خواهد شد.
به گفته این منابع براساس ماده 78 قانون اساسی ترکیه اگر 5 در صد از کل 550 کرسی نماینده مجلس (28 کرسی) خالی بماند، دولت موظف به برگزاری انتخابات میان دوره ای در طول سه ماه می باشد.
از سوی دیگر برخی از کارشناسان نیز مدعی هستند که روند سیاسی در ترکیه به گونه ای است که حزب حاکم برای دستیابی به شمار کافی از نمایندگان برای تغییر قانون اساسی و گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی که آرزوی دیرینه رجب طیب اردوغان می باشد درصدد برگزاری انتخابات زودهنگام است.
بر اساس قانون اساسی ترکیه تغییر قانون اساسی از طریق برگزاری همه پرسی به حداقل 330 رای موافق و تغییر آن توسط مجلس نیاز به 367 رای موافق نمایندگان مجلس دارد که حزب حاکم عدالت و توسعه در شرایط فعلی 317 نماینده در مجلس دارد و قادر به انجام آن در شرایط کنونی نیست.
برخی از ناظران عقیده دارند که احتمال محاکمه و اخراج شماری از نمایندگان حزب کردی دمکراتیک خلق ها از مجلس با استناد به مصوبه مجلس وجود دارد و در چنین صورتی از یک سو شانس احزاب عدالت و توسعه و حرکت ملی برای افزایش نمایندگان خود در مجلس در انتخابات احتمالی زودهنگام افزایش خواهد یافت؛ ولی از سوی دیگر درگیریهای میان کردهای مخالف و دولت ترکیه نیز تشدید خواهد شد.
مجلس ترکیه اخیرا مصوبه لغو مصونیت قضایی شماری از نمایندگان که علیه آنان ادعاهایی مطرح بود را تصویب کرد.
این لایحه در پی حضور چند نماینده از حزب دموکراتیک خلقها (حزب کردی) در مراسم تشییع جناره اعضای پ.ک.ک از سوی حزب حاکم عدالت و توسعه تحت عنوان «لایحه لغو مصونیت قضایی نمایندگان حامی تروریسم »به مجلس ارجاع شده بود که سپس ادعاها و شکایات موجود علیه نمایندگان دیگر احزاب نیز به آن اضافه شد.
این تغییرات در خارج از سوی مقام‌های اتحادیه اروپا ، آلمان و آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته و نمایندگان مخالف دولت ترکیه در داخل نیز از آن به عنوان کودتا یاد کرده اند .
هفته گذشته نیز دادگاه قانون اساس ترکیه به عنوان بزرگترین و بالاترین مرجع قضایی این کشور درخواست قانونگذاران مخالف را برای لغو این مصوبه رد کرد.
خاورم **2010**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اردوغان مصوبه لغو مصونیت قضایی شماری از نمایندگان مجلس را تائید کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات