ادامه فعالیت گروه های افراطی در پاکستان با نام های جدید

نگاهی به سوابق و فعالیت گروه های غیرقانونی در پاکستان به روشنی نشان می دهد پس از آنکه این گروه ها از سوی دولت غیرقانونی و ممنوع الفعالیت اعلام می شوند، پس از مدتی با تابلوی جدید، دوباره فعالیت خود را از سر می گیرند.
وزارت کشور پاکستان، نهاد مسئول برای تشخیص قانونی یا غیرقانونی بودن فعالیت های گروه های مختلف براساس قانون مبارزه با تروریسم مصوب سال 1997 این کشور است.
یکی از نمونه های بارز این گروه ها که تا کنون چند بار فعالیت آن از سوی دولت متوقف شده ولی دوباره با نام و تابلوی دیگر ظاهر شده و فعالیت خود را ادامه داده است، گروه موسوم به 'سپاه صحابه پاکستان' است.
این گروه برای نخستین بار در سال 2002 از سوی دولت پاکستان غیرقانونی و ممنوع الفعالیت اعلام شد. اما طولی نکشید که همان افراد با همان عقایدی که با تابلوی سپاه صحابه فعالیت می کردند، فعالیت خود را به عنوان گروهی جدید موسوم به 'ملت اسلام' ادامه دادند و این گروه هم در سال 2003 غیرقانونی اعلام شد.
اما این بار هم این برچسب غیرقانونی، مانع از ادامه فعالیت افراد تشکیل دهنده این گروه نشد و تنها باعث شد که از یک نام به نام دیگر تغییر کند و این بار نام 'اهل سنت و الجماعت' را برای خود برگزیدند تا به فعالیت های خود ادامه دهند.
اگرچه این گروه هم در سال 2012 غیرقانونی اعلام شد، اما هنوز به فعالیت های خود براساس افکار و ایدئولوژی افراط گرایانه ادامه می دهد و با توجه به اصالت این گروه که سال ها پیش به عنوان سپاه صحابه فعالیت می کرد، از گروه های ضدشیعی در پاکستان محسوب می شود.
نمونه بارز دیگر این گروه های غیرقانونی در پاکستان که عملا فعالیت خود را با استفاده از نام و عنوان های جدید ادامه داده اند، گروهی موسوم به 'لشگر طیبه' به رهبری فردی به نام 'حافظ سعید' است که در سال 2002 غیرقانونی اعلام و از ادامه فعالیت منع شد.
اما حافظ سعید توانست این گروه را با همان اهداف و همان عقاید، دوباره زیر تابلوی 'جماعت الدعوه' احیا کند. اگر چه این گروه در فهرست تحریم ها سازمان ملل قرار گرفته است، اما تنها محدودیتی که دولت پاکستان علیه این گروه در نظر گرفته، این است که ظاهرا فعالیت های آن را زیر نظر دارد و حافظ سعید رهبر این گروه آزادانه در سراسر پاکستان فعال است و با سخنرانی های خود در شهرهای گوناگون و به مناسبت های مختلف، خبرساز می شود و حرف هایش، تیتر روزنامه ها و رسانه ها می شود.
گروه موسوم به 'جیش محمد' نیز که متهم به انجام حملات تروریستی در هند است، برای نخستین بار در سال 2002 گروهی غیرقانونی از سوی دولت پاکستان اعلام شد. اما طولی نکشید که این گروه دوباره و این بار با تابلوی 'خدام اسلام' ظاهر شد. دولت پاکستان گروه خدام اسلام را هم در سال 2003 از فعالیت منع کرد ولی این گروه همچنان فعالیت های خود را در سایه دنبال می کند.
دولت پاکستان پس از حمله تروریستی مرگبار به مدرسه پیشاور در سال 2014 که موجب کشته شدن حدود 150 دانش آموز شد، با حمایت و تایید ارتش این کشور، قانونی به نام 'برنامه اقدامی ملی علیه تروریسم' را تصویب کرد. دولت پاکستان بعد از حمله تروریستی مدرسه پیشاور همچنین تصمیم گرفت که ممنوعیت اجرای مجازات اعدام را در این کشور لغو کند و طی بیش از یک سال اخیر، صدها نفر از افراد مجرم به دست داشتن در اقدامات تروریستی را که سال ها بود بلاتکلیف در زندان ها به سر می بردند، اعدام کرده است.
این قانون شامل بندهای مختلف با هدف اقدامات سخت گیرانه علیه تروریست ها و گروه های شبه نظامی و تروریستی است ویکی از بندهای آن، مربوط به ایجاد دادگاه های نظامی تحت نظارت ارتش برای محاکمه سریع و قاطعانه تروریست ها و صدور حکم در کوتاه ترین زمان ممکن برای افراد مجرم به دست داشتن در حملات تروریستی است.
با وجود تمام این سخت گیری ها، برخی گروه های ممنوعه و افراطی در پاکستان، با همان اهداف و همان عقاید و افکار، اما با نام های جدید همچنان به فعالیت های خود ادامه می دهند و شواهد و قرائن حاکی از آن است که این گروه ها برای پیشبرد اهداف و برنامه های فرقه گرایانه و افراط ی خود در پاکستان، از حمایت های مالی برخی اعراب منطقه برخوردارند.
پاکستان هزینه های زیادی را به دلیل حضور پرتعداد گروه های غیرقانونی و افراط گرا در این کشور پرداخت کرده و افکار و ائدئولوژی های افراطی این گروه، تا حد قابل توجهی موجب تشدید تروریسم در این کشور در سال های اخیر شده است.
همچنین پاکستان به شدت از آمریکا، هند و همچنین افغانستان متهم به این است که در مبارزه علیه برخی گروه های تروریستی، بطور جدی عمل نمی کند و میان این گروه ها تبعیض قائل می شود. آمریکا خواستار اقدام جدی پاکستان علیه گروه لشگر طیبه است و هند هم معتقد است که گروه موسوم به 'جیش محمد'، خاک پاکستان را محل امنی برای خود قرارداده و با استفاده از این محل امن، طرح های تروریستی خود را علیه هند برنامه ریزنی و سپس اجرا می کند.
پاکستان ولی ادعا می کند که هیچ گونه تبعیضی میان 'گروه های تروریستی' قائل نیست و با تمام آنها به طور جدی برخورد می کند.
آساق*272**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادامه فعالیت گروه های افراطی در پاکستان با نام های جدید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات