آیا آنکارا مسیر جدیدی برای ادامه ارتباط واشنگتن و اسلام‌آباد است؟

پاکستان، ترکیه و آمریکا پس از تیرگی ظاهری روابط اسلام‌آباد با واشنگتن بویژه حملات پهپادی اخیر آمریکا، همکاریهای نظامی اسلام‌آباد با آنکارا افزایش یافته است و این احتمال وجود دارد که مقامات آمریکایی ادامه همکاری نظامی خود را از طریق کشور سومی با پاکستان ادامه دهند.

«فرحان مهدوی» خبرنگار پاکستانی با ارسال مطلبی به دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم در رابطه با تنشهای پاکستان با آمریکا و افزایش همکاری با ترکیه می‌نویسد که تنش‌های موجود اسلام‌آباد و واشنگتن برای انحراف افکار عمومی است زیرا در تاریخ همکاریهای دو کشور اختلافهای جدی و خطر وجود نداشته است زیرا منافع واشنگتن – اسلام‌آباد در چند دهه گذشته باهم گره خورده است و در حال حاضر نیز احتمال گسست این روابط وجود ندارد.

به نظر برخی کارشناسان، آمریکا به احتمال زیاد ترکیه را مسیر جدیدی برای ادامه کمکهای مالی نظامی و غیر نظامی به پاکستان انتخاب کرده است و این امر، نشانه‌ای از اتحاد طولانی مدت این سه کشور است.

تیرگی روابط پاکستان و آمریکا

آمریکا چندی پیش کمک مالی نظامی برای خرید 8 جنگنده «اف-16» به پاکستان را رد کرده است.

دولت آمریکا قرار بود 430 میلیون دلار به عنوان کمک مالی برای خرید 8 جنگنده این کشور را به پاکستان فراهم کند اما، دولت «اوباما» با مخالفت  «باب کورکر» رئیس کمیته امور خارجی سنای آمریکا این کمک مالی به پاکستان را متوقف کرد.

اکنون پاکستان باید با پرداخت 700 میلیون دلار این جنگنده‌ها را از آمریکا خریداری کند اما، پاکستان پس از رد آمریکا در مورد این کمک مالی، در حال رایزنی در مورد خرید جنگنده‌های روسی و چینی است.

به نوشته روزنامه «فایننشال تایمز»، نیروی هوایی پاکستان بجای جنگنده‌های اف-16 آمریکا، رایزنی در مورد خرید جنگنده‌های «اف یو-35» روسی، «جی-10» و «جی-20» چینی را آغاز کرده است.

از سوی دیگر، پس از گذشت حدود یک هفته از توقف کمک مالی نظامی آمریکا به پاکستان، کمیته خدمات مسلح سنای آمریکا پیشنهاد بسته کمکی جدیدی برای مبارزه با تروریسم به دولت پاکستان را تصویب کرده است.

«جان مک کین» رئیس کمیته مسلح سنای آمریکا این بسته کمکی را معرفی کرد که بر اساس آن، پاکستان 800 میلیون دلار از واشنگتن دریافت خواهد کرد.

بسته کمکی جدید آمریکا به پاکستان از بودجه جنگ جاری در افغانستان جدا شده است.

آمریکا 300 میلیون دلار از این بسته کمکی را به عملیات علیه شبکه حقانی مشروط کرده است.

پاکستان بر اساس صندوق پشتیبانی ائتلاف (CSF) آمریکا، سه میلیارد و یکصد میلیون دلار از سال 2013 میلادی دریافت کرده است و زمان این بسته کمکی نیز در اکتبر سالجاری میلادی به پایان خواهد رسید.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز دو هفته قبل با تصویب بودجه‌ 900 میلیون دلاری به پاکستان، 450 میلیون دلار از آن را به عملیات علیه شبکه حقانی مشروط کرده بود اما بودجه سنای آمریکا از بودجه مجلس نمایندگان این کشور متفاوت است.

این بسته کمکی 800 میلیون دلاری آمریکا به پاکستان از جنگ جاری در افغانستان جدا خواهد شد و اختصاص آن نیز به امنیت و ثبات داخلی دولت اسلام‌آباد بستگی دارد.

در حالی که واشنگتن چندی پیش کمک مالی به پاکستان برای خرید 8 جنگنده «اف-16» از آمریکا را متوقف کرده بود، «سرتاج عزیز» مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان پس از این اقدام اعلام کرد که روابط پاکستان و آمریکا در سه ماه گذشته دچار تنش‌ شده‌ است.

گسترش روابط ترکیه و پاکستان

وزرای دفاع ترکیه و پاکستان هفته گذشته در دیداری در اسلام‌آباد علاوه بر امضای تفاهمنامه‌ای برای نوسازی سه زیردریایی این کشور و تجهیز با سیستم‌های الکتریکی پیشرانش مستقل از هوا، برای گسترش روابط نظامی بیشتر تاکید کردند.

«فکری ایشیک» وزیر دفاع ترکیه که چندی پیش به اسلام‌آباد سفر کرده بود در سه ژوئن (14 خرداد) با همتای پاکستانی خود در مورد گسترش روابط نظامی دوطرفه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گفته رسانه «حریت دیلی نیوز» ترکیه، مقامات آنکار و اسلام‌آباد در این دیدار تفاهمنامه‌ای برای نو سازی سه زیردریایی «آگوستا B90» (کلاس خالد) با سیستم‌های الکتریکی پیشرانش مستقل از هوا را به امضا رساند.

همچنین رسانه دیگر ترکیه «دیلی ملیت» نیز گزارش کرد که وزیر دفاع این کشور احتمال دارد قرارادادی تا آخر ماه جاری به امضا برساند اما این رسانه توضیحات بیشتری در مورد این تفاهمنامه نظامی ترکیه و پاکستان فاش نکرده است.

برخی تحلیلگران دفاعی پاکستان براین باورند که ارتقاء سیستم مدیریت نبرد زیردریایی کلاس-خالد مستلزم  نوسازی است به طور مثال، شرکت نرم افزاری «هاویلسان» ترکیه که سیستم مدیریت نبرد زیردریایی نیروی دریایی این کشور را با موفقیت توسعه داده است که پیش از این این سیستم در در انواع قایق‌های 209 آلمان استفاده می‌شد.

وزیر دفاع ترکیه در این دیدار در مورد فروش احتمالی چهار ناوچه سبک کلاس-آدا و همچنین بالگردهای چند منظوره «T-129» نیز گفت‌وگو کرده است.

فکری ایشیک اظهار داشت: مهمترین بخش از گفت‌وگوهای ترکیه و پاکستان تفاهمنامه بالگردهای چند منظوره T-129 است.

اسلام‌آباد چند سال پیش برای خرید بالگردهای چند منظوره T-129 اظهار آمادگی کرده بود اما تصمیم خود را به خاطر عدم تمایل آمریکا در مورد صدور این بالگردها توسط ترکیه تغییر داد و خواستار خرید بالگردهای بل «AH-1Z» آمریکا شد.

به گفته وزیر دفاع ترکیه، احتمال ساخت و ساز چهار ناوچه کلاس-آدا ترکیه در داخل پاکستان وجود دارد در حالی که برخی رسانه‌ها پیش از این اعلام کرده بودند که تنها سه ناوجنگی در مدت 10 سال در کراچی پاکستان ساخته خواهند شد.

از سوی دیگر، پاکستان برای خرید نخستین طراحی بومی «آلتای» ، نسل سوم تانک ترکیه «MBT» نیز ابراز علاقه‌مندی کرده است اما گزارش‌ها حاکی از آن است که پاکستان برای خرید تانک آلتای ترکیه اظهار آمادگی کرده در حالی که این تانک‌های جدید این کشور برای ارتش پاکستان هزینه گزافی به دنبال خواهد داشت زیرا آلتای براساس طراحی تانک‌های غربی ساخته شده است و در استاندارد MBT ناتو قرار دارد.

با این حال، بحث مقامات ترکیه و پاکستان بر سر آلتایMBT  ظاهرا در این سفر هفته گذشته به موفقیت نرسیده است.

وزیر دفاع ترکیه در دیدار خود از اسلام‌آباد با ژنرال «راحیل شریف» رئیس ستاد ارتش پاکستان نیز دیدار کرد.

وزیر دفاع ترکیه در این دیدار که در دفتر مرکزی ارتش پاکستان صورت گرفت، منافع متقابل، امنیت منطقه و همکاری دفاعی با رئیس ستاد ارتش پاکستان را نیز مورد بحث قرار داد.

با این حال، دولت واشنگتن درحالی از تصویب بودجه جدید به پاکستان خبر داده است که طالبان افغان خبر مرگ «ملا اختر منصور» رهبر سابق این گروه در ایالت «بلوچستان» پاکستان را تایید کرد.

حسایت کشورهای منطقه نیز نسبت به پاکستان افزایش یافته است همچنین در داخل این کشور نیز اعتراضها علیه حملات پهپادی آمریکا افزایش یافته است.

از سوی دیگر در داخل آمریکا نیز نسبت به کمکهای مالی نظامی و غیر نظامی این کشور به پاکستان انتقادهای جدی وجود دارد. بنابراین به نظر برخی از کارشناسان دولت اوباما برای رفع این حساسیت ها در داخل و خارج از کشورش مسیر جدیدی را برای ادامه همکاری با پاکستان ایجاد کرده است.

پس از تیرگی ظاهری روابط اسلام‌آباد با واشنگتن بویژه حملات پهپادی اخیر آمریکا در هفته‌های اخیر، همکاریهای نظامی اسلام‌آباد با آنکارا افزایش یافته است و این احتمال وجود دارد که مقامات آمریکایی ادامه همکاری نظامی خود را از طریق کشور سومی با پاکستان ادامه دهند.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا آنکارا مسیر جدیدی برای ادامه ارتباط واشنگتن و اسلام‌آباد است؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات