مراکز عرضه آبزیان در البرز ساماندهی می شوند

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، علی آقاجان نیا معلم در نشستی که با حضور نمایندگان اصناف، اداره بهداشت و دامپزشکی با موضوع ساماندهی عرضه آبزیان برگزار شد، افزود: تمامی مراکز عرضه آبزیان این شهرستان به منظور ارتقای بهداشت و سلامت در جامعه، باید ساماندهی شوند.
وی با اشاره به جداسازی عرضه ماهیان زنده و صید شده در مراکز فروش، ادامه داد: برخی افراد به دلیل تشخیص ندادن تازه و زنده بودن ماهی، آن را مصرف نمی کنند اما با اجرای این طرح ضمن اطمینان بخشیدن به مصرف کنندگان، نظارت های مستمر بر نحوه عرضه به منظور بالا رفتن سرانه مصرف این ماده غذایی، صورت می گیرد.
آقاجان نیا افزود: امروزه با توجه به نیاز افزایش سرانه سلامت در جامعه، به ویژه در سطح استان، مصرف مواد غذایی سالم و مقوی به ویژه آبزیان، عامل مهمی در تقویت سلامت و تندرستی مردم خواهد بود.
به گفته وی، برای گسترش مصرف ماهی در بین خانواده ها باید تلاش شود تا اطلاع رسانی مناسب از سوی دستگاه های اجرایی متولی در این بخش با همکاری رسانه های گروهی در اولویت برنامه ها قرار گیرد.
آقاجان نیا ضمن توصیه به شهروندان جهت تهیه ماهی سالم در فصل گرما، گفت: بو، حالت فلس ها و پولک های ماهی، شکل بدن، چشم ها و حالت آبشش آن در تهیه ماهی سالم بسیار تاثیرگذار بوده و خریداران باید به این مساله توجه ویژه داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه ماهی تازه به طور معمول دارای بوی مطبوع بوده و اگر از آب های شیرین نیز صید شده باشد بوی گیاهان آبزی همان منطقه را می دهد، افزود: ماهی فاسد بوی نامطبوعی دارد که بیشتر به آمونیاک، ترشیدگی و براثر پیشرفت فساد، بوی گندیدگی می زند.
وی اضافه کرد: فلس ها در ماهیان تازه به طور کامل به بدن چسبیده و به سختی جدا می شود اما در ماهیان فاسد برجسته و به راحتی کنده شده و بدن آن نیز حالت ارتجاعی دارد.
وی ادامه داد: اگر بر روی بدن ماهی فاسد با انگشتان فشار وارد شود،حالت فرورفتگی در آن ایجاد خواهد شد.
آقاجان نیا در پایان با اشاره به درخشندگی و شفاف بودن چشمان ماهیان تازه، گفت: این در حالی است که حالت چشم در ماهیان فاسد تیره و کدر بوده کره چشم به طور کامل در حفره فرو رفته است.
استان قزوین دارای چهار واحد تکثیر و پرورش ماهیان سرد آبی به ظرفیت تولید سالانه 660 هزار قطعه، شش واحد پرورش گرم آبی، سه واحد پرورش ماهیان خاویاری و 12 واحد پرورش ماهیان زینتی می باشد.
7390/8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مراکز عرضه آبزیان در البرز ساماندهی می شوند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات