فرماندارسیپدان: میزان تغییرکاربری زمین درشهرستان را به حداقل ممکن رسانده ایم

صالح مشتاقی لار، چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این کاهش با توجه به جدیت در مقابله با تعرض به اراضی دولتی و منابع طبیعی و ایجاد گشت های مقابله با تغییر کاربری ایجاد شده است.
وی ادامه داد: برخورداری از آب و هوای مطلوب، نزدیکی به مرکز استان و وجود تفرجگاه های مناسب از جمله ویژگی هایی است که این شهرستان را مستعد سرمایه گذاری کرده است و با توجه به ارزش افزوده زمین، طی سال های گذشته همواره مورد طمع و سوء استفاده افراد سودجو قرار گرفته و اقدام به تصرف اراضی و تغییر کاربری های غیر قانونی کرده اند.
مشتاقی لار، با اشاره به وجود 37 مجموعه باغ شهری در 40 نقطه این شهرستان افزود: در هر کدام از این مجموعه ها بین 200 تا 400 قطعه باغ ایجاد شده است.
فرماندار سپیدان ادامه داد: از مجموع 37 مجموعه مذکور، 25 مجموعه مربوط به تعاونی های مسکن ادارات، نهادها و سازمان های مختلف است که 15 مورد آنها به مراجع قضایی معرفی شده اند.
او افزود: به طور کلی حدود 2 هزار و 700 هکتار از اراضی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان طی سال های گذشته و خصوصا در دولت قبل مورد تعرض قرار گرفته است.
وی بیان کرد: همچنین حدود 2 هزار پرونده در دستگاه قضایی برای این مجموعه ها تشکیل شده است.
مشتاقی لار گفت: باید نگاه کلی تری نسبت به مساله تعرض به اراضی کشاورزی و منابع طبیعی داشته باشیم تا علاوه بر حفاظ و صیانت از حق و حقوق دولت، محیط زیست نیز حفظ شود.
فرماندار سپیدان افزود: به منظور بازپس گیری و جلوگیری از تصاحب اراضی ملی، اقداماتی همچون، تشکیل کارگروه مقابله با زمین خواری، تصرف و تغییر کاربری غیر مجاز در فرمانداری و برگزاری جلسه های آن با حضور مسئولان امور اراضی، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و رصد اقدامات انجام شده توسط اعضای کارگروه انجام شده است.
او گفت: هم اینک 632 هزار و 332 متر مربع از اراضی متصرفی و تغییر کاربری یافته در قالب 63 پرونده قضایی در دست رسیدگی قرار دارد که تعدادی از این پرونده ها تعیین تکلیف شده و اراضی به متراژ 482 هزار و 432 متر مربع از متصرفان خلع ید شده است.
وی افزود: در حوزه منابع طبیعی نیز 2 فقره آرای بدوی صادر شده به متراژ هشت هزار و 856 متر مربع داشته ایم.
او گفت: اقداماتی هم از سوی امور اراضی شهرستان انجام گرفته که می توان به شناسایی 137 مورد تغییر کاربری های انجام شده مجاز، طرح دعاوی و تشکیل 173 پرونده علیه متخلفان تغییر کاربری غیر مجاز، 40 مورد اخذ آرای صادره از مراجع قضایی و اخذ 93 دستور در جهت تبصره 2 ماده 10 (تخریب) اشاره کرد.
مشتاقی لار اضافه کرد: از مجموع 93 حکم صادر شده برای تخریب، 43 حکم توسط امور اراضی انجام و تخریب صورت گرفته است.
فرماندار سپیدان افزود: علاوه بر این، بررسی تقاضاهای ارائه شده از سوی شهروندان را نیز در دستور کار قرار داده ایم که از جمله می توان به 27 مورد تقاضای ساخت اتاقک نگهبانی برای زمین کشاورزی، تقاضای دیوار کشی قانونی باغ، ارسال پرونده های متقاضایان فعالیت های گردشگری و طرح های تولیدی کشاورزی شامل دامداری، مرغ داری و پرورش قارچ اشاره کرد.
وی، ضمن تاکید بر لزوم توجه به زمین های حاشیه روستایی هم گفت: اگر نسبت به این زمین ها بی توجهی شود و به شکل قانونی ساماندهی نکنیم، اقدامات غیرقانونی در آنها انجام خواهد شد که ساماندهی این بخش نیز در قالب طرح هادی روستایی در دست اقدام است.
شهرستان سپیدان به مرکزیت اردکان در 100 کیلومتری شمال غرب شیراز قرار دارد.
6122 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرماندارسیپدان: میزان تغییرکاربری زمین درشهرستان را به حداقل ممکن رسانده ایم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات