فضانوردان برای نخستین بار به اتاقک بادشونده ناسا وارد شدند

به گزارش گروه علمی ایرنا از دویچه وله ، محفظه‌ بادشونده‌ 'بیم' در ایستگاه فضایی بین‌المللی به حس‌گرهایی مجهز است که حرارت خورشید و تغییرات شدید دمایی در فضا را اندازه می‌گیرد. این داده‌ها برای تنظیم ماموریت‌های آتی فضانوردان از اهمیت زیادی برخوردار است.
یک هفته پس از راه‌اندازی ماژول فضایی 'بیم' در ایستگاه فضایی بین‌المللی ISS، جفری ویلیامز فضانورد آمریکایی و اولگ کریپوچکا همتای روسی او برای نخستین بار وارد این اتاقک بادشونده شدند.
ویلیامز روز 29 ماه مه، هفت ساعت برای بادکردن این محفظه‌ی فضایی که 4 متر درازا و 3/2 متر قطر دارد، وقت صرف کرد.قرار است این ماژول در آینده به عنوان مکان سکونت روی ماه یا مریخ بکار رود. ویژگی این ماژول بادشونده در این است که هنگام حمل و نقل به ISS، فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.

** ماموریت فضانوردان
اولگ کریپوچکا و جفری ویلیامز پس از ورود به محفظه‌ بادشونده، مشغول اندازه‌گیری فشار هوا و گردآوری داده‌های مربوط به تغییرات آن شدند. قرار است در هفته‌ آینده نیز وضعیت درون اتاقک بادشونده و تجهیزات داخل آن دوباره مورد آزمایش قرار گیرد.
'بیم' به حس‌گرهایی مجهز است که حرارت خورشید و تغییرات شدید دمایی در فضا را اندازه می‌گیرد. این داده‌ها برای تنظیم ماموریت‌های آتی فضانوردان از اهمیت زیادی برخوردار است.
قرار است در آینده مقاومت 'بیم' در برابر زباله‌های سرگردان فضایی نیز مورد آزمایش قرار گیرد.این پژوهش‌ها قرار است به دفعات و در ظرف 2 سال انجام شوند.
'بیم' ساخت یک شرکت خصوصی آمریکایی است و سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا برای تهیه‌ی آن 18 میلیون دلار هزینه کرده است.
علمی **1354**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فضانوردان برای نخستین بار به اتاقک بادشونده ناسا وارد شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات