5 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی زیر کشت کلزا می‌رود

کریم زاده اسمعیل رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بر اساس ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی ۹۶-۹۵ افزون بر ۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی زیر کشت کلزا می‌رود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، اسماعیل کریم زاده صبح امروز در جلسه معاونین و مدیران ستادی و شهرستانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور از توصیه‌های مقام معظم رهبری در بخش کشاورزی است بنابراین برای سال زراعی 96-95 کشت دانه روغنی کلزا در سطح 5 هزار هکتار از سوی وزارت جهاد کشاورزی به استان ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: امید می‌رود با حمایت دولت و مشارکت کشاورزان هر چه زودتر کشور از وابستگی بیش از 90 درصدی به تأمین نهاده‌های تولید روغن خوراکی خود کفا شود چراکه با این کار از خروج 4 میلیارد دلار ارز از کشور به جلوگیری می‌شود.

کریم زاده گفت: کلزا از جمله محصولات کم‌آب بری است که می‌تواند در تناوب با گندم کشت شود بنابراین توسعه کشت آن برای ایجاد پایداری در تولید گندم نیز قابل ارزیابی است.

وی افزود: کشت کلزا در کاهش مصرف آب و در نتیجه کمک به روند احیای دریاچه ارومیه نیز تأثیر شایانی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال افزایش کشت کلزا به دلیل تأثیر آن در کاهش آب مصرفی و حفظ منابع پایه آبی و خاکی، تغییر روش آبیاری بارانی به دلیل پرت زیاد آب مصرفی در این روش در مقایسه با روشهایی از قبیل میکرو، تیپ و نواری در مزارع استان در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد.

وی افزود: تا سال 85 سطح زیر کشت کلزا در آذربایجان غربی در حدود 3284 هکتار بود اما به دلیل پایین بودن قیمت خرید تضمینی و فقدان حمایت کافی دولت سطح زیر کشت این محصول رفته رفته کاهش یافت.

کریم زاده گفت: امسال فقط 326 هکتار از اراضی زراعی آذربایجان غربی زیر کشت محصول کلزا رفته اما امید می‌رود با سیاست دولت در حمایت از توسعه کشت دانه‌های روغنی، شاهد جهش خوبی در تولید این محصول در استان در سال زراعی 96-95 باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا 2530 تومان از سوی دولت تعیین شده و 5 مرکز خرید دولتی اعم از مراکز تعاون روستایی و شرکت غله و خدمات بازرگانی در شهرستانهای پلدشت، خوی، میاندوآب، نقده و بوکان ر نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «5 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی زیر کشت کلزا می‌رود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات