الگوی کشت مناسب با شرایط اقلیمی در شهرستان‌های اردبیل جایگزین می‌شود

پسته ارگانیک مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان اردبیل گفت: در راستای مقابله با سرمازدگی و کاهش خسارت در حوزه کشاورزی تغییر الگوی کشت متناسب با شرایط اقلیمی در شهرستان‌های استان اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشگین‌شهر، علیرضا خواجوی صبح امروز در جریان اجرای طرح توانمندسازی زنان روستایی در مشگین‌شهر اظهار داشت: استان اردبیل به جزو 4 استان پایلوت ترویج نوین کشاورزی در کشور انتخاب شده که در راستای مقابله با سرمازدگی و کاهش خسارات باغداران تغییر الگوی کشت متناسب با شرایط اقلیمی و استعداد منطقه در سطح شهرستان‌های استان اردبیل اجرایی می‌شود.

وی تصریح کرد: برنامه تغییر الگوی کشت متناسب با شرایط هر شهرستان در قالب یک برنامه 5 ساله تدوین شده که در شهرستان مشگین‌شهر با مطالعات انجام شده و تجارب کسب شده در سال‌های اخیر میوه‌های هسته‌دار متحمل خسارات بیشتری می‌شوند و بهتر است جایگزین آن‌ها کشت میو‌ه‌های دانه‌دار نظیر سیب، به، گلابی و یا هسته‌داران دیرگل بشود.

مدیر هماهنی ترویج کشاورزی استان اردبیل افزود: استعدادهای منطقه، بحران کم‌آبی، توسعه پایدار کشاورزی در برنامه 5 ساله تغییر الگوی کشت لحاظ شده و در این برنامه رقم گندم‌های مقاوم به کم آبی و کاشت محصولات کشاورزی با توجیه اقتصادی بالا نظیر زعفران، عناب، پسته، سماق و گیاهان دارویی مورد توجه جدی قرار گرفته است.

خواجوی گفت: ساماندهی مراکز جهاد کشاورزی در سطح استان، مدیریت دانش و ترویج نظام نوین کشاورزی، انتقال یافته‌ها به بهره‌برداران از طریق رسانه‌های جمعی، خبرگزاری‌ها و نشریات، به کارگیری کارشناسان معین در حوزه باغبانی، دام و طیور، منابع طبیعی و کشاورزی با هدف بسط و گسترش تجارب و روش‌های نوین در یک سال گذشته بسیار در سطح استان بسیار چشمگیر بود.

وی بیان کرد: استخدام و استفاده از ظرفیت 286 نیروی کارشناس و ناظران مزارع در 9 مرکز جهاد کشاورزی و تقسیم وظایف بین آنها، پهنه بندی عرصه‌های تولیدی، تجهیز مراکز جهاد کشاورزی به پرینتر، اینترنت، فکس و سیستم‌های رایانه‌ای و تامین 9 خودرو در مراکز ادارات جهاد کشاورزی در ارائه خدمات به کشاورزان و زارعین بسیار موثر بوده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «الگوی کشت مناسب با شرایط اقلیمی در شهرستان‌های اردبیل جایگزین می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات