بحران آب در پرآب‌ترین شهر کشور/ اهالی پایتخت طبیعت تابستان سختی پیش رو دارند

آب شرب اهالی یاسوج پایتخت طبیعت هنوز نرسیده به فصل تابستان با مشکل قطعی مکرر آب مواجه شده‌اند که به طور حتم با این شرایط روزهای سختی را پیش رو دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، تابستان تازه خودی نشان داده است و در نیمه پایانی آخرین ماه بهار، از طریق گرمای هوا می‌توان فهمید که فصل تابستان در راه است و باید با نوبرانه‌های بهاری و خنکای نسیم این فصل خداحافظی کرد و به روشن شدن کولرها و ابزار سرمایشی بعد از یکسال سلامی دوباره گفت.

هرچند گرمای هوا در بسیاری از شهرهای جنوب کشور از روزها قبل خودنمایی کرده است اما در یاسوج، پایتخت طبیعت ایران، این روزها کم کم، درجه دماسنج‌ها از 30 بالاتر می‌روند و ظهرهای گرمی را برای مردم رقم می‌زنند، اما فرارسیدن تابستان برای مردم یاسوج تنها گرمتر شدن هوا نیست. تابستان برای اهالی پایتخت طبیعت مصائبی دارد که تنور این فصل داغ را در یاسوج داغ‎تر می‌کند.

هرچند که سرچشمه حدود 10 درصد آبهای جاری کشور در دل کوه‌های اطراف شهر یاسوج قرار دارد و این شهر را به یکی از پرآب‌ترین شهرهای کشور تبدیل کرده است اما بحران آب آشامیدنی در شهر پرآب کشور جدی است و خاطرات تلخ تابستان گذشته در زمینه قطعی آب، اهالی پایتخت طبیعت را از تابستان پیش‌رو می‎ترساند.

نبود تصفیه‌خانه آب در این شهر موجب شده است که تأمین آب شرب شهر تنها از طریق منابع زیرزمینی انجام شود و کاهش سطح آب چاه‌های تأمین آب شرب یاسوج در سال‌های اخیر تنش آبی بی‌سابقه‌ای را در این شهر رقم زده است.

در روزهای گذشته با افزایش دمای هوا، بازهم غده مشکلات حوزه آب شرب این شهر سروا کرد و قطعی و کم فشاری آب در برخی مناطق از شهر رقم خورد. مردم مناطق بلوار عدل و شهرک‌های اطراف آن چند روزی است که با قطعی مکرر دست و پنجه نرم می‌کنند و روزگذشته نیز از طلوع تا مدتی بعد از غروب آفتاب آب برخی از نقاط مرکزی شهر قطع بود.

آب به طبقه چهارم نمی‌رسد

یکی از ساکنان شهرک امام حسین (ع) شهر یاسوج با بیان اینکه در طول چند روز گذشته فشار آب افت شدیدی داشته است، می‌گوید: در طول روزی فشار آب طوری است که طبقه چهارم مجتمع مسکونی نمی‌رسد و ما مجبوریم که آب آشامیدنی را از همسایه‌های طبقه همکف بگیریم.

سارا جمالی می‌افزاید: در تابستان سال گذشته نیز همین مشکلات را داشتیم و اغلب اوقات آب قطع بود امسال هم هنوز تابستان نرسیده چندین بار آب شهرک امام حسین (ع) قطع شده است و در حال حاضر نیز این قطعی آب روزانه است.

سه روز قطعی آب

یکی از ساکنان بلوار عدل یاسوج از قطعی سه روزه آب خبر می‌دهد و می‌گوید: مشکل آب در این منطقه جدی است و در طول سه روز گذشته شاید روزی کمتر از 4 ساعت آب داشتیم و در بقیه ساعات آب قطع بود.

کمال فرهمند با بیان اینکه هرساله این مشکل در محله ما وجود دارد، می‌افزاید: آب در برخی از نقاط شهر به هیچ وجه قطع نمی‌شود اما مناطقی مانند بلوار عدل و شهرک‌های اطراف تابستان‌های سختی را پشت سر می‌گذارند و برخی اوقات تا چند روز پشت سر هم آب قطع است.

وی تصریح می‌کند: اگر قرار بر جیره‌بندی و کمبود آب باشد، باید در تمام مناطق شهر اجرا شود، نه اینکه فقط یک منطقه و محله با مشکلات قطعی آب دست و پنجه نرم کنند.

این شهروند یاسوجی با بیان اینکه در طول قطعی آب مجبوریم از آب معدنی برای شرب و شستشو استفاده کنیم، خاطرنشان می‌کند: در ساعاتی که آب وصل است، فشار آب به قدری پایین است که آبگرمکن دیواری با آن روشن نمی‌شود.

شستشوی پیاده رو و خیابان با آب شرب

صبحگاهان و حین اینکه شهروندان برخی از نقاط شهر از قطعی آب می‌نالیدند، یک مغازه‌دار مشغول شستشوی پیاده‌رو و خیابان با شلنگ آب بود. وقتی با وی همکلام شدم، تاکنون طعم قطعی آب را نچشیده بود. این مغازه‌دار می‌گوید که در محله آنها و در طول پنج سال گذشته تاکنون آب یکبار هم قطع نشده است.

وی از قطعی آب اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: دور و بر شهر یاسوج را آب گرفته است و قطعی آب در این شهر بی‌معناست.

این طلافروش با بیان اینکه من هر روز مقابل مغازه‌ام را شستشو می‌دهم و تاکنون هم کسی به من نگفته است که این‌کار را نکن، افزود: این اولین بار است که یک نفر از من می‌خواهد که با آب لوله کشی مغازه و مقابل آن را شسشتو ندهم.

موارد بسیاری همچون عمل این مغازه‌دار در شهر یاسوج مشاهده می‌شود که با کمبود آب در یاسوج در تناقض است و نشان از این دارد که از سوی مسئولان فعالیت اثرگذاری برای نهادینه کردن فرهنگ صرفه‌جویی انجام نشده است.

قطعی آب به علت شکستگی لوله

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد قطعی آب بخشی از مرکز شهر یاسوج در روز سه شنبه را به علت شکستگی لوله می‎داند و در این زمینه به تسنیم می‌گوید: در بلوار ارم، یک خط لوله آزبست وجود دارد که مستقیم از مخزن بخش مرکزی شهر را پوشش می‌دهد که این لوله دچار شکستگی شده بود.

سید علی لدنی‌نژاد افزود: این لوله روز گذشته دچار شکستگی شده بود که از ساعت 10 صبح توسط نیروهای آبفای شهری حفاری و به علت اینکه لوله آزبست، لوله‌ای خاص است و شکستگی نیز به صورت طولی ایجاد شده بود، تعمیرات آن تا غروب به طول انجامید.

وی تصریح کرد: مشکل قطعی آب که در روز سه شنبه به علت این شکستگی ایجاد شده بود با تعمیر این لوله، شب گذشته حل شد.

افزایش مصرف در ماه رمضان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد از افزایش مصرف آب در ماه رمضان خبر داد و بیان کرد: در این ماه در ساعات افطار و سحر مصرف آب در شهر یاسوج افزایش پیدا می‌کند.

لدنی‌نژاد به نوسان آب در منطقه بلوار عدل یاسوج نیز اشاره کرد و در این زمینه گفت: بلوار عدل و منطقه تل‌زالی در انتهای شبکه آبرسانی یاسوج قرار دارند که معمولا در پیک مصرف تابستان با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

وی تصریح کرد: تنظیمات شبکه باید در منطقه مرکزی شهر و مناطق تل‌زالی و عدل باید دوباره به صورت کامل انجام شود تا کمبود آب این مناطق مرتفع گردد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد از رفع مشکل برخی از مناطق شهر خبر داد و عنوان کرد: معمولا تنظیم شبکه و مخازن چند روزی طول می‌کشد که با انجام آن شاهد رفع مشکل در مناطق مذکور خواهیم بود.

یاسوج تنش آبی دارد/ مصرف در شهر بسیار بالاست

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شهر یاسوج در تابستان امسال با تنش آبی روبروست، اظهار کرد: تولید و مصرف آب در این شهر برابر است و الگوی مصرف آب در یاسوج نیز بسیار بالاست.

لدنی‌نژاد افزود: سطح آب چاه‌های تأمین آب شهر نیز افت کرده است و این مسائل دست به دست هم داده تا در یاسوج شاهد کمبود آب باشیم.

وی از شهروندان خواست تا در مصرف آب صرفه‌جویی کنند و از آن بهینه استفاده کنند و خاطرنشان کرد: یک چاه دیگر در منطقه تنگ کناره حفر می‌کنیم تا دبی ورودی آب از این منطقه افزایش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد افزود: اگر شهروندان مصرف معتدلی داشته باشند، تلاش می‌کنیم که در شهر یاسوج قطعی آب نداشته باشیم.

با این اوصاف اهالی پایتخت طبیعت ایران تابستان سختی را در زمینه آب آشامیدنی پیش‌رو دارند و اگر روال کنونی مصرف آب را پیش بگیرند، قطعا شاهد قطعی و نوسان در شبکه آب‌رسانی خواهند بود و باید صرفه‌جویی را پیشه سازند. از آن سوی مسئولان نیز باید تلاش خود را مصروف بهینه‌سازی مصرف آب و فرهنگسازی صرفه‌جویی در میان شهروندان نمایند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بحران آب در پرآب‌ترین شهر کشور/ اهالی پایتخت طبیعت تابستان سختی پیش رو دارند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات