سکونت بیش از 30 درصد جمعیت گلستان در بافت‌های فرسوده/ تشکیل کارگروه ستاد بازآفرینی شهری پایدار

بافت فرسوده دبیر ستاد احیای بافت‌های فرسوده گلستان از سکونت ۳۰.۴ درصد جمعیت شهری استان در محله‌ها و محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری خبر داد و گفت: نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر از جمعیت شهری استان در این محدوده‌ها ساکن هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی گلستان، ابراهیم مبارک قدم در نشست مقدماتی کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت ناکارآمد در استان که در محل دفتر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان برگزار شد، اظهار داشت: عدم توجه به مسایل و مشکلات موجود در این محدوده ها و اعمال سیاست های پاکسازی و یا حمایتی در سال‌های گذشته، نتایج خوبی در بر نداشته و سبب استقرار نامتعادل جمعیت در مراکز شهری و شکل‌گیری عرصه‌های نابسامان در اشکال مختلف شده است.

وی با اشاره به اینکه گسترش میزان جمعیت شهری ساکن در محدوده‌های هدف بازآفرینی، واقعیتی انکارناپذیر است، افزود: مدیریت شهری و دستگاه‌های اجرایی متولی با پذیرش این موضوع می توانند سیاست‌های کنترلی و راهبردی در جهت پیشگیری از این معضل اتخاذ کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به اینکه در مشروح قوانین و مقررات و در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز، موضوع جلوگیری از گسترش حاشیه‌نشینی در شهرها و ساماندهی بافت های حاشیه‌ای و نامناسب موجود و پیشگیری و کنترل نابهنجاری‌های عمومی ناشی از آن تاکید شده است، افزود: این سکونتگاه‌ها با آنکه سیمای آشفته و بی نظم در بخش‌های خاصی از شهرها به وجود می آورند، لطمات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گسترده‌ای را بر کل مجموعه شهر تحمیل می‌کنند.

مبارک قدم ادامه داد: عدم توجه به این مناطق سبب افزایش نفوذ آن در سطح وسیع تری از شهر می شود و برای کاهش سرعت این روند و چگونگی نحوه رسیدگی به مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، باید سیاست‌های کنترلی و لازم را، اعمال و به آنها توجه کرد.

وی، وجه مشترک این مناطق را، نداشتن اسناد رسمی و برنامه های شهرسازی بیان کرد و گفت: به علت شکل‌گیری این مناطق در خارج از محدوده های قانونی، ساخت و سازهای آن‌ها غیررسمی است و با مصالح غیر استاندارد، بی‌دوام و کم دوام و بدون رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت ساخته شده اند.

مبارک قدم، بیشتر ساکنین این مناطق را، مهاجران از شهرهای کوچک به بزرگ و از روستاها به شهرهای بزرگ بیان کرد و گفت: تصویب و شکل گیری کارگروه پیش بینی و پیشگیری، یکی از اقدامات موثر سبب پیشگیری از رشد این آسیب اجتماعی و توسعه و گسترش روند مهاجرت به این مناطق خواهد بود.

وی یادآورشد: این کارگروه از کارگرو‌ه‌های ستاد بازآفرینی شهری پایدار است که متشکل از 17 دستگاه اجرایی است که هدف آن جلوگیری از هدر رفت منابع و اغتشاش در ناحیه شهری بوده و سبب وفاق و همگرایی دستگاه‌های متولی می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گلستان هم گفت: حضور مستمر، مداوم و نظارت در این گونه بافت‌ها توسط مدیران و تصمیم گیران، زمینه‌ای برای تصمیم‌گیری و اقدامات خوب در این مناطق خواهد بود.

حسین شعبانی، حاشیه‌نشینی را یکی از آسیب‌های اجتماعی مهم و از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری بیان کرد و گفت: ما هم باید به همین اندازه نسبت به این معضل دغدغه داشته باشیم.

وی، کنترل و برنامه‌ریزی برای رفع اینگونه معضلات را، کارآمدی دولت دانست و گفت: با ساماندهی حاشیه‌نشینی از طریق فعال‌سازی این کارگروه، امکاناتی در این مناطق برای بهره‌مندی ساکنین آن فراهم می‌شود و از رشد آن جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سکونت بیش از 30 درصد جمعیت گلستان در بافت‌های فرسوده/ تشکیل کارگروه ستاد بازآفرینی شهری پایدار» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات